Virtualias tapybos pamokas pradėjusi vesti Viktorija Jakučinskaitė: „Tai – geriausia meditacija“

Viktorija Jakučinskaitė ir jos tapyba/ Asmeninio albumo nuotr.
Viktorija Jakučinskaitė ir jos tapyba/ Asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

„Menas man yra vartai į kitą pasaulį, kuris negyvena logika, kur gali būti savimi, svajoti, kurti“, – sako dizainerė, menininkė Viktorija Jakučinskaitė. Dar visai neseniai tapybos pamokas pradėjusi vesti drabužių kūrėja karantino metu nusprendė šios veiklos neapleisti ir pamokas perkėlė į virtualią erdvę.

„Prie pamokų gali prisijungti kiekvienas, čia mes nesiekiame rezultato. Tapymas – geriausia medicija, kuri dar ir suteikia spalvų kasdienybei“, – teigia ji.

Kaip kilo mintis rengti virtualias tapybos pamokas?

Kai tik pradėjau žmones gyvai mokyti tapybos, manęs dauguma gyvenančių užsienyje ėmė klausinėti, ar neperkelsiu jų į internetinę erdvę. Turėjau tokią mintį, bet planavau virtualias pamokas pradėti kažkada ateityje. Netikėtai prasidėjus karantinui, viskas susidėliojo į savo vietas. Sėdėti ir nieko neveikti – ne mano charakteriui, aš esu įpratusi dirbti, kurti.

Ar sulaukėte daug susidomėjimo?

Pradėjus vesti internetines pamokas, sulaukiau nemažai žinučių ir susidomėjimo. Žmonės man dėkojo už paskatinimą ir už tai, kad kūrybiškai laiką gali leisti namuose. Dar prieš imantis internetinių mokslų, iš kitų gaudavau jų nutapytas mano piešinių interpretacijas. Visi, kas lankė mano tapybos pamokas, prisijungė ir prie internetinių pamokų. Tiesa, atsirado daug mokinių užsienio. 

 

Viktorija Jakučinskaitė ir jos tapyba/ Asmeninio albumo nuotr.
Viktorija Jakučinskaitė ir jos tapyba/ Asmeninio albumo nuotr.

Paprasta su tapyba ir menu nieko bendro neturintiems žmonėms prisijungti prie jūsų pamokų? Ar tai turėtų būti labiau pažengę žmonės?

Tikrai įmanoma ir nepažengusiems. Mano pamokos orientuotos į žmones, kurie neturi daug patirties. Aš viską pasakoju primityviai, rekomenduoju pasirinkti medžiagas, kurias norintys ras bet kurioje maisto prekių parduotuvėje: tereikia guašo ir popieriaus. Naudoju metodiką, kuri tinka visiems. Pati šiuo metu nuotoliniu būdu mokausi „Dešiniojo pusrutulio“ tapybos. Tapymas padeda suvaldyti stresą, pabėgti nuo nusibodusios rutinos, rūpesčių ir pareigų, suteikia nusibodusiai kasdienybei spalvų. Taip pat leidžia atskleisti vidinius talentus, gamina endorfinus, o buvimas kūrybingoje aplinkoje suteikia dvasinės energijos.

 

Viktorija Jakučinskaitė ir jos tapyba/ Asmeninio albumo nuotr.
Viktorija Jakučinskaitė ir jos tapyba/ Asmeninio albumo nuotr.

Kaip pati atradote „Dešiniojo pusrutulio“ tapymo būdą ir pamokas?

Šias pamokas pradėjau lankyti nuo pirmųjų karantino dienų. Mano gyvai vedamos tapybos pamokos buvo gana logiškos, reikėjo pritaikyti ir įvairiausias technikas. O kai prasidėjo karantinas ir radau šią mokyklą, supratau kiek daug tapyba gali duoti ne vien menu besidominčiam žmogui. Tapyba mažina stresą, leidžia žmogui atsipalaiduoti ir kūrybingai gyventi,o atsipalaidavimą ir kūrybiškumą vėliau galima atsinešti ir į kitas gyvenimo sferas. 

Man šis dalykas yra labai įdomus. Mūsų smegenys turi du pusrutulius – dešinįjį ir kairįjį. Kairysis atsakingas už logiką, strategiją, skaičius, kalbą. Dauguma gyvename naudodami tik šį smegenų pusrutulį. O dešinysis – atsakingas už kūrybingumą, intuiciją, sugebėjimą džiaugtis. Jis vadinasi „čia ir dabar“. Tu pabūni pats su savimi, pamedituoji, nesprendi problemų ir negalvoji apie ateitį. Paprasčiausiai mėgaujiesi šia akimirka. Toje mokykloje aš ir mokausi kaip per tapybą galima to pasiekti, nes tapymas man yra geriausia meditacija. Stovint priešais molbertą, laikas tarsi ištirpsta, manęs  nebelieka. Pagaunu bangą ir esu energijos, malonumo sraute.

Kūrybinis procesas išvalo galvą nuo įkyrių minčių. Tokioje būsenoje atsiskleidžia daug tiesų, siela tarsi pakyla virš kasdienybės, o aplinka įgauna ryškesnių spalvų. Tam, kad pradėtumei tapyti, nereikia to mokėti, išmanyti proporcijas ar spalvotyrą. Svarbiausia yra atsipalaiduoti ir mėgautis procesu. Rezultatas – nutapytas paveikslas papuoš namų sieną arba galės tapti dovana artimam žmogui.

 

Viktorijos Jakučinskaitės darbai/ Asmeninio albumo nuotr.
Viktorijos Jakučinskaitės darbai/ Asmeninio albumo nuotr.
Viktorijos Jakučinskaitės darbai/ Asmeninio albumo nuotr.
Viktorijos Jakučinskaitės darbai/ Asmeninio albumo nuotr.

Kūryba yra svarbi tokiais kriziniais momentais kaip šis?

Manau, kad ji yra ypač svarbi. Tarp mūsų šiuo metu tvyro panika, nežinomybė dėl karantino, darbų, dėl žmonių sergamumo, todėl mes negalime pasiduoti vien šioms negatyvioms mintims. Vietoj to, kad be perstojo klausytume žinių – geriau užsiimti kokia nors veikla, atsipalaiduoti ir pasimėgauti teigiamomis emocijomis. Tai rezultatų duoda visai dienai ir net gyvenimui.

Ką jums asmeniškai reiškia menas?

Menas man yra vartai į kitą pasaulį, kuris negyvena logika, kur gali būti savimi, svajoti, kurti, atsipalaiduoti. Man tai yra buvimas kitoje erdvėje, savo vidiniame pasaulyje. Tai labai padeda. Juk svajoti irgi yra naudinga, optimizmas žmogui labai padeda. 

Išbandykite Viktorijos pamokas: