Volodymyras Zelenskis kreipėsi į tūkstantinę minią Vilniuje: „Aš – namuose“
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienio vakarą su dėkingumo žodžiais kreipėsi į jo pasveikinti susirinkusią lietuvių minią sostinės Lukiškių aikšėje. Jis dėkojo už paramą Ukrainos siekiui prisijungti prie NATO, karinę paramą ir rūpestį ukrainiečių pabėgėliais.
V.Zelenskio kalba Lukiškių aikštėje
Volodymyras Zelenskis kartu su žmona Olena keliavo per tūkstantinę minią žmonių. Girdėjosi palaikymo šūksniai ir plojimai.
Ant scenos V.Zelenskiui buvo įteikta Ukrainos vėliava iš mūšio lauko Bachmute, ant kurios – ir kulkų žymės. Prieš dvi savaites ji buvo nukabinta nuo tanko. Vėliavą Ukrainos prezidentas išskleidė kartu su Lietuvos prezidentu.
Ukrainos vėliava iš mūšio lauko kabėjo Lukiškių aikštėje iki 22 valandos. Vėliau vietoje jos pakilo didžiulė Ukrainos vėliava, kuri plevėsuos iki NATO viršūnių susitikimo pabaigos, tada ją pakeis vėliava su Vyčiu.
O vėliava iš mūšio lauko perduota Lietuvos nacionaliniam muziejui.
„Aš namuose. Ačiū Lietuva, labai ačiū“, – savo kalbą pradėjo V.Zelenskis.
„Vilniau, noriu tave pasveikinti ir pasveikinti kiekvieną iš jūsų. Čia Vilniuje mes matome Europos progresą, čia žmonės žino, kas yra saugumas, kaip jį pasiekti ir žino, kad saugumas yra kartu su Ukraina“, – teigė V.Zelenskis.
„Aš dėkingas tau, Vilniau, ir visiems Lietuvos miestams, miesteliams, kiekvienam, kuris palaiko Ukrainą – už tai, kad priglaudėt mūsų žmones, kurie pas jus, Lietuvoje, gelbstisi nuo karo veiksmų. Ačiū Jums“, – sakė jis.
„Ačiū Jums, už Jūsų pagalbą mūsų gynybai ir už Jūsų labai aiškią, drąsią poziciją, kad Ukraina būtų pakviesta į NATO. Ukrainos vėliavos Lietuvos gatvėse įrodo, kad mes jau esame sąjungininkai ir Ukraina apgins savo bei jūsų laisvę“, – tęsė jis.
„Aš noriu padėkoti, noriu padėkoti tau, Gitanai, ir padėkoti Jums visiems, nes visada visi mums padedat. Ačiū Jums, mere, taip pat visiems Jums, kurie susirinkote šiandien šioje aikštėje“, – kalbėjo Ukrainos vadovas.
„Niekada ir niekam negalima dairytis į Maskvą“, – pareiškė V.Zelenskis. Jis teigė, kad NATO apsaugos Ukrainą, o Ukraina padarys NATO stipresne.
„Šlovė Lietuvai ir Šlovė Ukrainai“, – lietuviškai savo kalbą užbaigė V.Zelenskis.
Į Vilnių V.Zelenskis atvyko dalyvauti NATO viršūnių susitikime.
Pakeliui į Lietuvą V.Zelenskis pasmerkė kai kurių NATO vadovų nenorą pateikti aiškų Ukrainos prisijungimo prie aljanso tvarkaraštį.
„Neapibrėžtumas yra silpnumas. Ir aš apie tai atvirai diskutuosiu aukščiausio lygio susitikime“, – tviteryje rašė V.Zelenskis.
V.Zelenskis apsistojo viešbutyje Pilies gatvėje
Iš oro uosto V.Zelenskis nuvyko į Vilniaus centrą, Piles gatvėje. Jį, lipantį iš automobilio, nufotografavo Vilniaus miesto tarybos narė Raminta Keršytė.
Nuotraukos sparčiai ėmė plisti socialiniuose tinkluose, ir netrukus prie viešbučio, kuriame apsistojęs Ukrainos prezidentas, ėmė rinktis šimtai žmonių.
Apie 18.15 val. V.Zelenskis išėjo iš viešbučio su žmona Olena ir, sėdę į automobilį, pajudėjo į Lukiškių aikštę, kur sakė kalbą. Čia jo laukė minia žmonių.
Tūkstančiai žmonių
Lukiškių aikštėje tūkstančiai žmonių pasitiko maratono „Keliu vėliavą už Ukrainą NATO“ dalyvius, ten vyko baigiamasis koncertas.
15min žurnalistė Ana Daukševič iš vietos pranešė, kad Vilniaus Lukiškių aikštėje susirinko tūkstančiai žmonių. Renginyje V.Zelenskis pasirodė su žmona Olena, taip pat dalyvavo ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana Nausėdiene.
V.Zelenskio pasiklausyti atvykę Ukrainos žurnalistai teigia, kad „tikrasis Ukrainos palaikymas vyksta ne „Litexpo“ centre, o būtent Lukiškių aikštėje“.
Vilniaus Lukiškių aikštė buvo perpildyta žmonių, kurie susirinko išreikšti savo paramą Ukrainos narystei NATO.
Pranešus apie V.Zelenskio žengimą į sceną pasigirdo gausūs plojimai ir šūksniai.
G.Nausėda sukėlė minios ovacijas, skandavęs, kad mes mylime Ukrainą, Volodymyrą Zelenskį ir pirmąją ponią Oleną Zelenską. G.Nausėda žadėjo, kad Ukraina bus NATO narė.
Žmonės traukė į miesto centrą nešini Ukrainos, Lietuvos ir NATO vėliavomis. Renginio organizatoriai taip pat dalino susirinkusiems Ukrainos vėliavas.
V.Zelenskis, pasisveikinęs, šyptelėjo, kad jaučiasi kaip namuose.
NATO nustatys Ukrainai reformų kelią
Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake'as Sullivanas Vilniuje pranešė, kad NATO nustatys Ukrainai reformų kelią, kad ji galiausiai galėtų prisijungti prie Aljanso, tačiau nepateiks konkretaus tvarkaraščio.
Lietuvos ambasadorius NATO Deividas Matulionis sako, kad viršūnių susitikimo metu Ukraina nesulauks kvietimo į NATO, tačiau bus nustatyta „gerokai aiškesnė tvarka, kaip tas kvietimas galėtų atsirasti“.
NATO taip pat turėtų paskelbti apie Ukrainos ir NATO tarybos įsteigimą – tai leistų Ukrainai prie vieno stalo su Aljansu aptarti krizines situacijas.
Ukrainiečiai taip pat sulauks pažado, kad NATO nare Ukraina taps be Narystės veiksmų plano – tai galėtų gerokai paspartinti procesą.
Aljansas 2008 metais Bukarešto susitikimo metu pareiškė, kad Ukraina ateityje taps NATO nare, tačiau konkrečių terminų neįvardino.
Kyjivas jau kurį laiką siekė daugiau aiškumo dėl savo narystės perspektyvų, tačiau prasidėjus plataus masto Rusijos invazijai į Ukrainą, V.Zelenskis pernai rugsėjį pateikė oficialią paraišką įstoti į NATO.
Nori aiškesnių įsipareigojimų
Politologas Gintas Karalius teigia, kad griežta retorika V.Zelenskis siekia paspausti partneres, siekdamas aiškesnių įsipareigojimų.
„Jo pareiškimas tviteryje yra piktokas, tačiau, tikiu, kad jo kalba Vilniuje bus sušvelninta, nes vis tik jis vyksta ne pas priešus, o pas draugus, kad kažką gautų“, – 15min sakė politologas iš Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto.
Ukrainos Aukščiausios Rados deputatas Oleksijus Hončarenka 15min teigė, kad ukrainiečių tikslas labiau nei aiškus.
Jo teigimu, Vilniaus viršūnių susitikime Ukraina sulauks daugiau konkretumo nei 2008 metais Bukarešte, bet ne tiek, kiek norėtų su rusų agresija kovojantys ukrainiečiai.
„Mums svarbiausia, kad galutiniuose NATO dokumentuose būtų įrašyta, kad Ukraina yra pakviesta tapti NATO nare. Kaip, kada, kitos detalės taip pat yra svarbios, bet svarbiausia, kad šis suvažiavimas Vilniuje, mūsų mylimame Vilniuje, Lietuvoje, kuri labiausiai palaiko Ukrainą, taptų istoriniu. Istoriniu būtent dėl to, kad čia Ukraina gautų kvietimą į NATO“, – kalbėjo O.Hončarenka.