Ukrainos prezidentas V.Zelenskis atvyko į Lietuvą: susitiko su žmonėmis Lukiškių aikštėje

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis atvyko į Lietuvą / Lukas Balandis / BNS nuotr.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis atvyko į Lietuvą / Lukas Balandis / BNS nuotr.
Šaltinis: 15min
2023-07-11 16:48
AA

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį atvyko į Lietuvą, kur mėgins įtikinti NATO lyderius suteikti jo šaliai aiškią narystės Aljanse perspektyvą. Iš oro uosto V.Zelenskis pirmiausia nuvyko į Vilniaus centrą – Pilies gatvę.

Į Vilnių V.Zelenskis atskrido lėktuvu iš Lenkijos.

Pakeliui į Lietuvą V.Zelenskis pasmerkė kai kurių NATO vadovų nenorą pateikti aiškų Ukrainos prisijungimo prie aljanso tvarkaraštį.

„Neapibrėžtumas yra silpnumas. Ir aš apie tai atvirai diskutuosiu aukščiausio lygio susitikime“, – tviteryje rašė V.Zelenskis.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis atvyko į Lietuvą (13 nuotr.)
+7
Volodymyras Zelenskis su žmona išvyksta iš viešbučio (11 nuotr.)
+5

V.Zelenskis vyko į Lukiškių aikštę

Iš oro uosto V.Zelenskis nuvyko į Vilniaus centrą, Pilies gatvėje. Jį nuotraukoje užfiksavo Seimo narys Tomas Vytautas Raskevičius, parašęs: „Sveiki atvykę, Prezidente!“

Ukrainos vadovas vėliau vyko į renginį Lukiškių aikštėje, kur buvo iškelta Ukrainos vėliava iš mūšio lauko Bachmute.

Antradienio vakarą Lukiškių aikštėje buvo pasitikti maratono „Keliu vėliavą už Ukrainą NATO“ dalyviai, ten vyko baigiamasis koncertas.

„Keliu vėliavą už Ukrainą NATO“ maratono dalyvių pasitikimas Lukiškių aikštėje (116 nuotr.)
+110

NATO nustatys Ukrainai reformų kelią

Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake'as Sullivanas Vilniuje pranešė, kad NATO nustatys Ukrainai reformų kelią, kad ji galiausiai galėtų prisijungti prie Aljanso, tačiau nepateiks konkretaus tvarkaraščio.

Lietuvos ambasadorius NATO Deividas Matulionis sako, kad viršūnių susitikimo metu Ukraina nesulauks kvietimo į NATO, tačiau bus nustatyta „gerokai aiškesnė tvarka, kaip tas kvietimas galėtų atsirasti“.

NATO taip pat turėtų paskelbti apie Ukrainos ir NATO tarybos įsteigimą – tai leistų Ukrainai prie vieno stalo su Aljansu aptarti krizines situacijas.

Ukrainiečiai taip pat sulauks pažado, kad NATO nare Ukraina taps be Narystės veiksmų plano – tai galėtų gerokai paspartinti procesą.

Aljansas 2008 metais Bukarešto susitikimo metu pareiškė, kad Ukraina ateityje taps NATO nare, tačiau konkrečių terminų neįvardino.

Kyjivas jau kurį laiką siekė daugiau aiškumo dėl savo narystės perspektyvų, tačiau prasidėjus plataus masto Rusijos invazijai į Ukrainą, V.Zelenskis pernai rugsėjį pateikė oficialią paraišką įstoti į NATO.

Nori aiškesnių įsipareigojimų

Politologas Gintas Karalius teigia, kad griežta retorika V.Zelenskis siekia paspausti partneres, siekdamas aiškesnių įsipareigojimų.

„Jo pareiškimas tviteryje yra piktokas, tačiau, tikiu, kad jo kalba Vilniuje bus sušvelninta, nes vis tik jis vyksta ne pas priešus, o pas draugus, kad kažką gautų“, – 15min sakė politologas iš Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto.

Ukrainos Aukščiausios Rados deputatas Oleksijus Hončarenka 15min teigė, kad ukrainiečių tikslas labiau nei aiškus.

Jo teigimu, Vilniaus viršūnių susitikime Ukraina sulauks daugiau konkretumo nei 2008 metais Bukarešte, bet ne tiek, kiek norėtų su rusų agresija kovojantys ukrainiečiai.

„Mums svarbiausia, kad galutiniuose NATO dokumentuose būtų įrašyta, kad Ukraina yra pakviesta tapti NATO nare. Kaip, kada, kitos detalės taip pat yra svarbios, bet svarbiausia, kad šis suvažiavimas Vilniuje, mūsų mylimame Vilniuje, Lietuvoje, kuri labiausiai palaiko Ukrainą, taptų istoriniu. Istoriniu būtent dėl to, kad čia Ukraina gautų kvietimą į NATO“, – kalbėjo O.Hončarenka.