Vyrai gimdyme. Taip ar ne?

Nėščia moteris  / Shutterstock nuotr.
Nėščia moteris / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Žurnalas „JI“
A
A

Medikai pastebi, kad vis daugiau vyrų, užuot nerimastingai sukę ratus koridoriuje, į pasaulį atkeliaujančias atžalas pasitinka gimdykloje. Tačiau visuomenė vis dar nesutaria, ar gimdant mamytei turėtų dalyvauti ir tėtis.

Juokaujama, kad mamos artimesnės vaikams, nes juos pažįsta devyniais mėnesiais ilgiau negu tėčiai. Iš tiesų nuo pirmo teigiamo nėštumo testo, žvilgsnio į echoskopo ekrane didėjantį burbuliuką, nuo pirmo suspurdėjimo augančiame pilve moteris jau žino, kad yra mama.

Mylimosios nėštumu besidžiaugiantis vyras taip pat pamažu mezga ryšį su pasaulį netrukus išvysiančiu vaikeliu – glostydamas pilvelį, pratindamas prie savo balso. Tačiau psichologiškai vyrai tėvais tampa tik kūdikiui gimus. Vis dažniau jie nenori praleisti tos lemtingos akimirkos ir drauge su mylimąja pasitinka savo atžalą.

Svarbu domėtis

Svarstyti galimybę vyrui dalyvauti gimdyme reikėtų pradėti kur kas anksčiau, nei nubėga vandenys ar prasideda sąrėmiai. Nors kai kurie vyrai vos sužinoję apie užsimezgusią gyvybę nė neįsivaizduoja, kaip galima praleisti savo vaiko gimimą, daugeliui apsispręsti prireikia daugiau laiko ir informacijos.

Laimė, įvairių pasaulio šalių gimdymo namuose, centruose bei ligoninėse organizuojami nėštumo ir gimdymo kursai, kurių metu gydytojai supažindina su nėštumo metu moters organizme vykstančiais procesais, taip pat nuosekliai paaiškina ir pavyzdžiais iliustruoja gimdymo eigą.

Pasak specialistų, būtent nežinomybė gali būti pagrindinė priežastis, dėl kurios vyras baiminasi būti su mylima moterimi tokią svarbią akimirką, todėl labai svarbu šiuos kursus lankyti kartu, drauge perversti ir nėščiosioms skirtą literatūrą. Kuo daugiau informacijos sukaupsite, tuo tvirčiau abu jausitės. O supratęs, kad gali būti labai naudingas, būsimas tėtis greičiausiai nebenorės palikti partnerės vienos.

Nėščia moteris
Nėščia moteris / „Fotolia“ nuotr.

Visi žinome, kad gimdymas yra natūralus, tačiau kartu labai sudėtingas procesas, kurio eigą ir baigtį gali lemti daugybė netikėtai iškilusių aplinkybių. Suprantama, kad jis šiokią tokią (o kartais ir labai didelę) baimę kelia net susitikimo su vaikeliu labiausiai trokštančiai moteriai. Todėl labai pravartu šalia turėti mylimą žmogų, galintį nuraminti, palaikyti, paguosti ir pasirūpinti. Kas gi kitas bus tvirtesnis ramstis savo moteriai, jei ne jos vyras?

Kuo gali būti naudingas?

Dažniausiai pagalvojęs apie gimdymą vyras susimąsto, ką konkrečiai jam reikėtų tuo metu daryti. Padėti galima ne tik palaikant gimdančią moterį morališkai. Lankydami kursus ar skaitydami specialiąją literatūrą jau turėjote išsiaiškinti, kad sąrėmių metu masažuojant tam tikrus taškus galima palengvinti skausmą. Akušerė drauge su gimdyve nebūna nuolat, todėl gimdykloje labai reikalingas žmogus, kuris būtų pasiruošęs padėti kiekvieno sąrėmio metu.

Vidutiniškai gimdymas tęsiasi 8–12 val., sąrėmiai kartojasi periodiškai, tačiau tarp jų būna daug laiko. Kad tos minutės neslinktų galvojant apie skausmą, gali padėti nuoširdus pašnekesys, pasvarstymai, koks bus jūsų vaikas, dalijimasis emocijomis, ypač baime, ir gautas padrąsinimas.

Pasitaiko, kad gimdyvė turi būti nuolat stebima, todėl prie jos prijungiama įvairios aparatūros. Tuomet asistuoti netgi būtina – padėti patogiau įsitaisyti ar užsikloti, paduoti atsigerti, padėti naudotis tualetu ir t. t.

Nemažai tėčių nusprendžia, kad su mylimąja bus iki „tikrojo“ gimdymo. Palaiko ir pagelbėja, kaip tik galėdami, kol gimdos kaklelis visiškai atsiveria, ir tuomet išeina už durų, nes baiminasi pamatyti per daug.

Vyrams, kurie svarsto apie gimdymą, verta įsidėmėti, kad vaikelį priima akušerė ir (ar) gydytoja, o ne tėtis. Jis stovi galvūgalyje, vėsina kaktą, laiko už rankos ir kartoja drąsinamus žodžius. Tik jei pats nori, gali stebėti, kaip gimsta kūdikis, net nukirpti virkštelę, tačiau to iš jo tikrai niekas nereikalaus.

Vyras gimdykloje gali padėti ir daugeliu kitų būdų. Pagalvokite, kas jums tuo metu labiausiai patiktų. Galbūt tarp sąrėmių žiūrėti mėgstamą serialą, klausytis muzikos ar mylimojo pasakojamų anekdotų? Svarbiausia, kad esate kartu.

Nėščia moteris
Nėščia moteris / „Fotolia“ nuotr.

Ligoninės personalui dirbti taip pat lengviau, kai šalia yra moterimi besirūpinantis ir gerai ją suprantantis vyras. Kai pora gimdykloje kartu, sušvelnėja gimdyvės pyktis ir pasitraukia baimė. Mylimasis padeda susikoncentruoti į taisyklingą kvėpavimą, kelia gimdančios moters pasitikėjimą savimi ir sumažina emocinį stresą.

Kai vyras trukdo

Kartais porai geriausia, kai viską gerai apsvarstęs vyras nusprendžia nedalyvauti gimdyme. Niekas geriau už mus pačius nežino, kaip galėtume jaustis ir elgtis vienoje ar kitoje situacijoje. Jei būsimasis tėvelis mano, kad procesas jam bus nuobodus, kad erzins laukimas ir pan., verčiau tegul lieka už durų. Šiuo metu gimdyvė turi susitelkti į kur kas svarbesnius dalykus nei prasta partnerio nuotaika.

Jei mylimasis kategoriškai nusprendė, kad gimdyme nenori dalyvauti, jo tikrai nereikėtų versti.

Kadangi pažįstate savo vyrą, galite numatyti, kaip jis elgsis kritinėse situacijose (jei šauksite iš skausmo ar personalas griežčiau pakartos nurodymus, jei reikės skubiai operuoti ir kt.). Jeigu nemanote, kad būsimasis tėvelis bus ramus, santūrus, susikaupęs ir kad padės jums susiimti, verčiau gimdyti be antrosios pusės. Šiuo metu neturėtų būti jokių konfliktų.

Jei mylimasis kategoriškai nusprendė, kad gimdyme nenori dalyvauti, jo tikrai nereikėtų versti. Emociškai tokiam sudėtingam išgyvenimui nesubrendęs žmogus gali patirti psichologinę traumą ir iš jos dar ilgai neišsivaduoti. Arba patirti tokį šoką, kad norės pasipustyti padus pirmai progai pasitaikius. Dalyvauti gimdyme gali tik tvirtai tam pasiryžę ir emociškai brandūs vyrai.

Grėsmė intymiajam gyvenimui?

Bet kuriame mamoms skirtame forume galima perskaityti atvirų istorijų, kaip vyrui dalyvavus gimdyme žlugo poros intymusis gyvenimas. Žinoma, kiekvienas galime turėti paslapčių ir kai kuriuos dalykus įprasta atlikti vieniems, nematant net artimiausiam žmogui. Vis dėlto, jei po gimdymo, kuriame dalyvavo abu tėvai, pora nustojo miegoti vienoje lovoje ar jų keliai visiškai išsiskyrė, priežasčių ieškoti reikėtų kitur. Klaida buvo padaryta gerokai anksčiau nei apsisprendžiant gimdyti kartu su partneriu.

Pasak psichologų, gimdymas gali šokiruoti tik tokius vyrus, kurie savo moterį laiko išorinio grožio objektu ar sudievinta būtybe, nepripažindami natūralių jos organizmo funkcijų. Jei partneris į mylimąją žiūri labai paviršutiniškai, gali nustoti jos geisti ir po kur kas menkesnių estetiškai nepatrauklių gyvenimo epizodų ar veikiant natūraliems procesams.

Pasak psichologų, gimdymas gali šokiruoti tik tokius vyrus, kurie savo moterį laiko išorinio grožio objektu ar sudievinta būtybe.

Pavyzdžiui, apsinuodijus maistu, uždelsus apsilankyti grožio salone, rimtai susirgus (pvz., onkologine liga, kai kūnas labai išsenka) ar atsiradus pirmosioms raukšlėms. Toks vyras, net jei ir nedalyvavo gimdyme, gali bet kada atšalti ar iškeliauti, vos tik pasikeis jūsų išvaizda.

Prieš priimant sprendimą

Nėščia moteris
Nėščia moteris / „Fotolia“ nuotr.

Kviečiant vyrą dalyvauti vaikelio gimdyme, labai svarbu stebėti pirmąją reakciją, suteikti kuo daugiau informacijos, atsakyti į visus dominančius klausimus ir nustatyti abiem priimtinas ribas (kiek laiko bus kartu, ką darys ir pan.). Nenusivilkite, jei mylimasis nesutinka. Vaikelio gimimas – tik trumpa akimirka šeimos gyvenime. Daug svarbiau, kad tėtis mažylį augintų drauge su jumis.

Gimdyme tikrai dalyvauti turi vyrai, kurie:

  • atsakingai kartu lankosi nėštumo ir gimdymo kursuose;
  • neraginti skaito nėščiosioms skirtas knygas;
  • drauge eina pas nėštumą prižiūrinčią gydytoją;
  • yra pasiryžę visokeriopai padėti gimdančiai moteriai;
  • neįsivaizduoja, kaip galėtų nedalyvauti gimdyme.

Gimdyme nereikia dalyvauti, jei:

  • sutinkama tik nenorint nuvilti moters ar veikiant visuomenės spaudimui;
  • vyras bijo kraujo, adatų, ligoninių;
  • mano, kad tai moterų reikalas;
  • patiria didelę įtampą darbe ar yra paveiktas streso.

Svarbu! Gimdyme negalima dalyvauti net labai pasiruošusiam vyrui, jei jis yra persišaldęs, negaluoja, turi širdies problemų ar nervinių sutrikimų.

Vietoj vyro

Jei jūsų vyras nenori ar negali dalyvauti gimdyme, tai jokiu būdu nereiškia, kad gimdykloje turėsite būti viena. Jus palaikyti gali ir kitas artimasis, kuriuo pasitikite.

Jūsų mama, ko gero, bus pirmoji kandidatė. Suprantama, ji patyrusi, todėl puikiai žino, kas ir kodėl vyksta su moters organizmu gimdymo metu. Visuomet gali patarti ir puikiai jumis pasirūpinti. Tačiau yra ir kita pusė – jūs esate jos vaikas. O kiekvienai motinai širdis plyšta matant, kaip jos atžalai skauda. Tik įsitikinusi, kad mama pakankamai stipri emociškai, galite ją kviestis į gimdyklą. Jei greta stovės mama, galite būti tikra, kad sulauksite geriausios priežiūros.

Taip pat jausitės ir pasikvietusi seserį. Tiesa, būtų geriau, kad ji būtų jau gimdžiusi. Antraip vaizdai ir garsai gimdykloje gali traumuoti.

Labai gerai reikia pasverti sprendimą važiuoti gimdyti su drauge. Kad ir kokia artima draugystė jus sietų, ko gero, nė viena nesijaustumėte jaukiai. Jums pačiai būtų sunku susitelkti, o draugę trikdytų gimdymo eiga. Be to, pagalvokite, ar tikrai galėsite reikalauti iš jos visiško atsidavimo.

Jei vis dėlto turite bičiulę, su kuria gyvenime patyrėte iš šilto, ir šalto, be galo viena kita pasitikite, kodėl draugystės istorijos nepapildžius dar vienu įsimintinu įrašu?

Tėčiui, broliui, uošviui, pusbroliui ar kitam vyriškiui gimdykloje, ko gero, ne vieta. Tiek jūs, tiek palaikyti atėjęs stipriosios lyties atstovas turės perkopti ne vieną psichologinį barjerą ir nežinia, kaip tai apskritai paveiktų tolesnius santykius.