Vyras ir moteris: draugai ar būsimieji meilužiai?
Ši tema visada kėlė ginčus: vieni tikina, kad vyro ir moters draugystė įmanoma, kiti teigia, kad kuris nors visada nori „kažko daugiau“. Psichoterapeutė, santykių specialistė Esther Perel teigia, kad tokia nuoširdi draugystė tarp skirtingų lyčių atstovų įmanoma, jei nustatomos jos ribos.
Laikais, kai moters vieta buvo prie židinio, o vyro – medžioklėje, lyčių bendravimas į draugystę tikrai nekrypo. Šiandien mes visi turime draugų tiek vyrų, tiek moterų. Jei paklaustume savo pažįstamų, ką jie mano apie vyrų ir moterų draugystę, atsakymų būtų įvairių. Vieni sakytų, kad taip, vyro ir moters draugystė – ypatinga. Tačiau kyla sunkumų, jei kažkuris kitam atrodo itin patrauklus... Na, o jei ne – jokių problemų.
Esther Perel studentas Carlosas iš Niujorko pasakoja savo istoriją: „Rugsėjo 11-ąją pamačiau Joanną gatvėje – ji su siaubu žiūrėjo į degančius Dvynius. Aš priėjau ir ją apkabinau. Manau todėl, kad tą siaubo ir aplink tvyrojusio chaoso akimirką tai buvo vienintelis būdas rasti ryšį su gyvenimu... Su Joanna mes tapome draugais, tačiau greitai supratau, kad noriu daugiau. Gaila, bet ji to nenorėjo.“
Tai vienas iš tų sunkių momentų, kai fizinio potraukio nebuvimas leidžia vystytis draugystei, bet ne meilei. Vienas nori šio to daugiau, kitas – ne. Kad Carloso ir Joannos draugystė galėtų egzistuoti, vyras ilgainiui turėjo priimti merginos sprendimą („Tarp mūsų – tik draugystė“), o ji turėjo įsitikinti, jog jis vertas pasitikėjimo ir nepasinaudos jos silpnumu tada, kai jai reikės tik draugiškos paguodos. Jiems pavyko.
Esther Perel pasakoja: „Turiu vyriškos lyties draugų dar nuo mokyklos laikų. Mylimieji atsirasdavo ir dingdavo, o tikri draugai vis dar su manimi. Niekada nejaučiau jiems jokių romantiškų jausmų, o ir per tą laiką suvaidinome daug vieni kitiems svarbių vaidmenų: buvome draugai, karjeros konsultantai, paslapčių saugotojai. Mes patarinėdavome vieni kitiems, ką apsirengti, ką kažkam sakyti, ką veikti, o sunkiausiais momentais būdavome kartu: kai laidodavome artimuosius ar kai iširdavo mūsų santuokos. Ir tai nuostabu. Kaip sako viena mano draugė, draugams mes atiduodame daugiau nei mylimiesiems. Ko gero, ji teisi. Pastebiu, kad aš daug malonesnė, mielesnė ir labiau pasirengusi padėti draugams, o ne savo vyrui.“
Draugas vyras dažniau duoda gerą patarimą, nei draugė moteris vien todėl, kad jis nesusitapatina su su savo drauge kaip tos pačios lyties atstovas.
Ar tai galioja visiems? Įsimylėti galime staiga, o draugystė stiprėja palaipsniui. Mes dažnai atiduodame viską, kas geriausia, draugams ir kartais bjauriai elgiamės su partneriais. Kai mūsų gyvenime atsiranda naujas mylimasis, dažnai laužome galvą, ar pasakoti jam apie savo vyrus draugus? Ir ar turime teisę su jais vis dar susitikinėti? Nes partnerių pavydas – dažna priežastis, dėl kurios ir sklando nuomonė, kad vyro ir moters draugystė negalima. Tačiau viską gali išspręsti abipusis pasitikėjimas. Draugas vyras dažniau duoda gerą patarimą, nei draugė moteris vien todėl, kad jis nesusitapatina su savo drauge kaip tos pačios lyties atstovas (jis, pavyzdžiui, neburba, kaip draugės: „Nekalbėk su tuo niekšeliu, tegul žino, kaip elgtis su moterimi!“).
O dėl ko vyrai suinteresuoti draugyste su moterimis? Svarbiausia priežastis – galimybė su moterimi drauge būti pažeidžiamam – juk vyrų draugijoje jie elgiasi visiškai kitaip, nes turi būti „kieti“. Moterys draugės jiems suteikia proga išreikšti savo jausmus ir emocijas. Jie jaučiasi saugūs.
„Aš tikiu, kad draugystė tarp vyro ir moters – unikalus ryšys, kuris turi būti įvertintas“, – teigia psichoterapeutė.