Vytautas Landsbergis 90-metį atšventė Nacionalinėje bibliotekoje: sveikino žinomi svečiai
Spalio 18 d. pirmasis atkurtos Nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas Vytautas Landsbergis šventė 90-mečio jubiliejų. Žymus politikas, visuomenės veikėjas, meno, muzikos ir kultūros istorikas, publicistas gimtadienį minėjo Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Pasveikinti sukaktuvininko atvyko garsūs Lietuvos politikos, visuomenės, mokslo ir kultūros žmonės, bendraminčiai ir bičiuliai, giminaičiai ir artimieji, anūkai ir proanūkiai.
Sveikinimą V.Landsbergiui atsiuntė prezidentas Gitanas Nausėda ir Tibeto dvasinis lyderis Dalai Lama.
Staigmenomis, muzikinėmis ir vaizdo improvizacijomis sukaktuvininką ir svečius stebino džiazo muzikantas, saksofonininkas ir klarnetininkas Petras Vyšniauskas, režisieriaus Valentino Masalskio Klaipėdos jaunimo teatro aktoriai, Algirdas Kaušpėdas ir grupė „Kandys“, rašytojas Vytautas V. Landsbergis.
Specialiai jubiliejui buvo sukurti atvirukai su V.Landsbergio eilėraščiais ir pamąstymais. Vakaro vedėjas A.Kaušpėdas pakvietė pažaisti. Svečiai traukė po atviruką su tekstais, garsiai ir pratęsdami temą, žaidimo forma, fluxus dvasia, išsakė sveikinimus jubiliatui. Buvo pateiktos ir aptartos ir kelios specialios temos: žaidimas, šeima, laisvė, kūryba, Lietuvos valstybė. Per jas mėginta perteikti įvairiapusę V.Landsbergio asmenybę. Skambėjo lietuvių liaudies dainos ir, žinoma, M.K.Čiurlionio muzika.
Vakaro organizatoriai prašė „nerašyti sveikinimo kalbų ir neskinti gėlių, kurios taip greit nuvysta“, o gėlėms numatytas lėšas skirti pagalbai Ukrainai – VšĮ „Mėlyna ir geltona“ (Blue / Yellow).
Jubiliatas sakė, kad jam, 170 knygų autoriui, 90-asis gimtadienis Nacionalinėje bibliotekoje – pati geriausia vieta. Ir daug kartų per vakarą spėjo pakartoti, kad nereikia pykti, reikia padėti vieni kitiems ir stengtis būti geresniais ir linksmesniais, nepamesti savo vaikystės, nes vaikystė yra smalsumas ir būtinai saugotis nuobodulio.
„Aš pažįstu vieną tokį, kuris iš nuobodumo rašė eiles ir straipsnius, iš pasiutimo mylėjo Tėvynę, nors niekas jo to neprašė“, – pranešė sukaktuvininkas.
Renginio svečiams atminimui įteikti atvirukų rinkiniai su V.Landsbergio tekstais.
Jubiliejaus proga Nacionalinė biblioteka išleido papildytą profesoriaus V.Landsbergio knygų bibliografiją, pavadintą „Vytautas Landsbergis. Per 170 knygų“.
Be to, Nacionalinėje bibliotekoje atidarytos dvi Lietuvos fotografijos meistrų, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų Antano Sutkaus ir Romualdo Požerskio fotografijų parodos. A.Sutkaus paroda „Mus skyrė septyni kilometrai ir septyneri metai“ Valstybingumo erdvėje bus eksponuojama iki gruodžio 30 d., o R.Požerskio ekspoziciją „Susitikimai su istorija“ ant bibliotekos centrinių laiptų galima apžiūrėti iki spalio 25 dienos.
Spalio 25 d. Nacionalinėje bibliotekoje rengiama tarptautinė mokslinė konferencija „Lietuvos kūrimasis po 1990 m.: vizijos, realijos, atmintys“. Renginyje bus apmąstomas Naujausiųjų laikų Lietuvos istorijos laikotarpis (nuo 1987 m. iki šiol) ir V.Landsbergio vaidmuo jame.
Konferencijoje dalyvaus įvairių sričių tyrėjai iš Lietuvos ir užsienio (JAV, Latvijos, Lenkijos, Ukrainos) atminties, mokslo ir studijų institucijų. Konferencijos garbės svečias – Islandijos politikas ir diplomatas Jónas Baldvinas Hannibalssonas.
2017 m. Nacionalinei bibliotekai dovanota Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininko, pirmojo atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovo V.Landsbergio leidinių ir dokumentų kolekcija davė pradžią vienam iš bibliotekos padalinių – Valstybingumo centrui. Jo veiklos tikslas – skatinti visuomenės poreikį pažinti šalies valstybingumo istorinę raidą ir šiuolaikinės modernios valstybės kūrimo procesus, prisidėti prie demokratinių vertybių įtvirtinimo ir pilietinės visuomenės kūrimo.
Fotogalerija: