Ženklai, kad suvartojate per mažai kalorijų

Dieta / 123rf nuotr.
Dieta / 123rf nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2016-05-20 09:20
AA

O taip, būna ir taip – gal kiek rečiau nei kai suvartojama per daug (paprastai iš beverčio maisto), bet būna. Ir ženklai, kad jūsų racione trūksta kalorijų, yra toli gražu ne tik alkis.

Kalorijos, kaip ir vitaminai bei mineralinės medžiagos, reikalingi pirmiausia tam, kad gyventume. Visu tuo aprūpinami visi mūsų kūno organai bei audiniai, palaikomos jų funkcijos. Tuomet tai turi įtakos mūsų gyvenimo kokybei ir išvaizdai.

Daug svarbiau ne kiek suvartojate kalorijų, o kokį maistą vartojate. Valgant visavertį maistą, galima palaikyti stabilų svorį, jaustis gerai, būti sveikiems ir sotiems.

Žmonės dažniausiai mano, kad riboti suvartojamų kalorijų skaičių yra geriausias būdas svoriui mesti, tačiau jei dieta nebūna subalansuota, suvartojant per mažai kalorijų organizmas neaprūpinamas būtinomis medžiagomis. Suaugusioms, vidutinio fizinio aktyvumo moterims per dieną rekomenduojama suvartoti 2000 kcal. Vyrams – apie 2500. Siekiant atsikratyti nepageidaujamo svorio, šis skaičius keliais šimtais sumažinamas, tačiau jei kalorijų sumažinama kone perpus, organizmas labai kenčia.

Daug svarbiau ne kiek konkrečiai suvartojate kalorijų, o kokį maistą vartojate. Valgant visavertį maistą, galima palaikyti stabilų svorį, jaustis gerai, būti sveikiems ir sotiems.

Kokie ženklai rodo, kad suvartojate per mažai kalorijų?

Nuolat jaučiate alkį

Tai yra pirmas ir aiškiausias signalas, kad jūsų organizmui trūksta mineralinių medžiagų ir vitaminų, dėl to kūnas smegenims siunčia alkio signalą. Už alkio ir sotumo pajautimą yra atsakingi hormonai leptinas, grelinas ir cholecistokininas. Jų kiekis organizme priklauso nuo to, kiek ir kokio maisto suvartojate. Būtent dėl šių hormonų jaučiate, kada reikia pavalgyti, o kada jau esate sotūs. Valgant nepakankamai, hormonai vis siunčia signalus, kad reikia pavalgyti.

Dieta / Vida Press nuotr.

Dažnai jaučiate troškulį

Valgant nepakankamai, organizme pradeda trūkti elektrolitų – mineralų, tokių kaip kalcis, magnis, kalis, natris, fosforas.

Valgant nepakankamai, organizme pradeda trūkti elektrolitų – mineralų, tokių kaip kalcis, magnis, kalis, natris, fosforas. Elektrolitai reguliuoja vandens kiekį organizme, ir vandens gali būti per mažai. Tuomet pajuntamas troškulys. Labai svarbu nelaukti, kol pradės troškinti (tai reiškia, kad organizme jau prasidėjo dehidratacija), o gerti pakankamai vandens ir suvartoti ne per mažai naudingų kalorijų. Su elektrolitų trūkumu gali būti susijęs ir galvos svaigimas, dirglumas ir vangumas.

Trūksta energijos

Jei organizmui trūksta maisto, vadinasi, trūksta ir energijos, nes kalorijos paverčiamos kuru, bet pirmiausia jas pasiima būtiniausi organai. Ir tos energijos gali stigti visą laiką. Kad nejaustumėte nuolatinio nuovargio, turite išmokti susidoroti su stresu, jei tokį patiriate, ir valgyti daržovių, grūdinių produktų, šiek tiek pieno produktų ir vaisių, mėsos, žuvies, ankštinių ir riešutų.

Dieta / Vida Press nuotr.

Viduriai nuolat užkietėję

Vidurių užkietėjimo priežasčių gali būti kelios. Viena iš jų – jei suvartojate per mažai kalorijų, natūralu, kad ir ląstelienos, kuri gerina žarnyno veiklą, gaunate per mažai. Taip pasitaiko net ir vartojant daug kalorijų, jei vartojami netinkami produktai, bet ypač gresia valgantiems per mažai. Ir, kaip jau minėjome, nepakankamai valgantys gali patirti organizmo dehidrataciją, t. y. kai trūksta vandens, o tai irgi kietina vidurius.

Nutrūkstate nuo grandinės

Jei kartais ar dažnai kamuoja persivalgymo priepuoliai, tai reiškia, kad arba patiriate didelę emocinę įtampą, kurią bandote užpildyti maistu (tai vadinama emociniu valgymu, siekiant užpildyti tuštumą savo viduje), arba organizmas neištveria maisto trūkumo ir jūs tiesiog nutrūkstate nuo grandinės. Tuomet vėl laikotės dietų ir vėl persivalgote. Jei taip vyksta, turite pradėti valgyti normaliai, nes tokie dalykai gali nesunkiai nuvesti iki valgymo sutrikimų, kurių taip paprastai išgydyti nepavyks.

Dieta / Vida Press nuotr.