Žiedinių kopūstų auginimas atvirame grunte. Priežiūros taisyklės

Kalafioras / Fotolia nuotr.
Kalafioras / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2016-06-15 09:17
AA

Lietuviai tikriausiai negreitai pamirš „kalafiorgeito“ skandalą. Tuo metu apie daržininkystę nieko nenusimanantys „svarstė“, kad šias daržoves sunku auginti, todėl jos tokios brangios.

Žiediniai kopūstai yra greitai nokstanti daržovė, jos derlius galimas net du kartus per sezoną. Ar tikrai sunku išauginti šią daržovę savo darže? Tinklalapis ogorod.ru pateikia vertingus patarimus, kaip sulaukti gero derliaus. Jie tikina, kad užauginti žiedinį kopūstą gali kiekvienas daržininkas, tereikia laikytis rekomendacijų ir atlikti visas reikiamas procedūras.

Sėjos laikas

  • Kovo viduryje žiedinių kopūstų sėklos sėjamos daiginimui, kad vėliau daigus galima būtų persodinti į atvirą gruntą.
  • Nuo balandžio pabaigos – gegužės pradžios sėklos sėjamos į atvirą gruntą, dengiama danga.
  • Nuo gegužės vidurio daigus galima sodinti į šiltnamį.
  • Nuo birželio pabaigos daigai sodinami į atvirą gruntą. Rekomenduojama dengti smulkiu tinklu, kad apsaugotumėte nuo vabzdžių.

TAIP PAT SKAITYKITE: Žiediniai kopūstai: jų nauda sveikatai ir receptų pasiūlymai

Kap išauginti tvirtus daigus

  • Daiginimui išsirinkite tik stambiausias sėklas, iš jų išaugs tvirti daigai. Sėklos sodinimui ruošiamos taip: jos pakaitinamos 50 laipsnių vandenyje ir iš karto merkiamos į šaltą vandenį. Tada sėklos 8 val. merkiamos į kalio permanganato tirpalą. Dabar jau sėklos paruoštos daiginimui.
  • Daiginimui rinkitės tokį substratą: 1 dalis komposto ir 3 dalys durpių. Daigyklos apačioje paberkite drenažo.
  • Jeigu naudojate trąšas, žiedinių kopūstų daiginimui taikomas toks derinys: 15 g kalio sulfato, 30 g superfosfato, 5 ml boro rūgšties.
  • Daigyklas laikykite ne žemesnėje kaip 20 ºC. Dažniausiai žiediniai kopūstai sudygsta per 4–5 dienas. Kai sudygsta, temperatūrą reikia pažeminti iki 7 º​C – tai reikalinga, kad daigai neišstyptų. Žemesnėje temperatūroje daigai turi pabūti 5 dienas, paskui reikia didinti temperatūrą iki 15 º​C.
  • Praėjus 8 dienoms po sudygimo, daigus galima praretinti. Kai daigai atsiras atskiruose indeliuose, juos reikia atidžiau stebėti. Neperlaistykite, nes jie gali pradėti pūti.
  • 10 dieną po sudygimo galima tręšti kaliu ir superfosfatu, taip pat tręšiama, kai pasirodo antrieji lapeliai.

Sodinimas į atvirą gruntą

  • Žiedinių kopūstų daigai tampa tinkami sodinimui į atvirą gruntą maždaug 45 daiginimo dieną. Šiuo momentu daigas turi turėti 4–5 tikruosius lapelius ir gerai išsivysčiusią šaknų sistemą.
  • Taip pat reikia daigus užgrūdinti, kad jie būtų pasiruošę gyventi atvirame grunte. Tuo tikslu sodinukus 3–5 dienoms patalpinkite į vėsų šiltnamį. Sodinukus laikykite dienos metu, kasdien ilgindami jų buvimo lauke laiką.
  • Daigus geriausia sodinti apsiniaukusią, bet šiltą dieną. Žiediniams kopūstams parinkite gerai apšviestas daržo vietas. Kalafiorai gerai augs ten, kur prieš tai augo agurkai, svogūnai arba ankštinių kultūros.
  • Daigus sodinkite 25 cm atstumu vienas nuo kito. Tarp eilių turi būti ne mažesnis kaip 50 cm atstumas. Daigai sodinami giliai, iki pirmojo lapelio. Paliekite ir kelioms dienoms uždenkite agroplėvele.

Priežiūros taisyklės

Laistymas. Žiedinius kopūstus reikia laistyti kartą per savaitę. Jeigu bus laistoma dažniau, augalas gali skirti visą energiją šaknų sistemos, o ne žiedo formavimui. Taip pat perlaistymai neretai baigiasi įvairiomis ligomis. Tačiau trūkstant drėgmės daigui sunku augti ir formuoti žiedyną.

Tręšimas. Per visą žiedinių kopūstų auginimo laiką užteks tręšti 3 kartus. Tręšimas baigiasi, kai pradeda formuotis žiedinio kopūsto galvutė. Patręšimui galima naudoti tokius tirpalus (kiekvienam krūmeliui reikia apie 1 l tirpalo):

Karvių mėšlo (1:10),

Paukščių mėšlo (1:15),

Šlapalas (karbamidas) – 20 g, kalio chloridas – 20 g, superfosfatas – 50 g dešimčiai litrų vandens.

Mulčiavimas. Ši procedūra apsaugos žiedinių kopūstų šaknis esančias pernelyg arti žemės paviršiaus nuo perkaitimo ar sušalimo. Geriausia mulčiavimui naudoti kompostą arba durpes.

Balinimas. Norint, kad žiedinis kopūstas išliktų baltas, galima jį pridengti lapais arba su paprasčiausiu skalbinių segtuku viršuje susegti lapus.

Žiediniai kopūstai skinami, kol nesuminkštėja ir galvos nepradėjo žydėti.