Žinomos moterys – apie vestuvių ir krikštynų dovanas

Žinomos moterys vertina liną / Asmeninio albumo nuotr.
Žinomos moterys vertina liną / Asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

Įsibėgėjus šiltajam sezonui prasideda tikras didžiųjų švenčių – vestuvių, krikštynų – maratonas. Neretai sukame galvas, ką įsimintino ir autentiško galėtume padovanoti šventės kaltininkams. Nuo seno populiariausiomis lietuvių šeimos švenčių dovanomis yra tapę namus puošiantys lininiai daiktai.

„Reikėtų atkreipti dėmesį, ar kvietime nėra nurodyta informacija dėl dovanų. Jei jaunieji prašo leisti dovaną pasirinkti patiems, tuomet nereikėtų sukti galvos, o tiesiog išpildyti jų prašymą. Tačiau jei nėra tokio sakinio, tada galima parinkti dovaną, kuri primintų porai apie jų vestuves“, – pataria vestuvių ir renginių organizatorė Karolina Meginytė.

Vestuvių planuotoja Karolina Meginytė
Vestuvių planuotoja Karolina Meginytė / Asmeninio albumo nuotr.

Kadangi vis daugėja mišrių santuokų, lino dovanų neatsisakoma ir šiandien, nes norima priminti lietuviškas šaknis, šalies tradicijas, papročius. Tai – praktiškos, lengvai namuose pritaikomos dovanos. Pasak vestuvių planuotojos, dovanos jaunųjų tėvams šiais laikais nėra dažnos, tačiau, jei dovanos teikiamos ir jiems, paprastai tai būna lino staltiesės.

Renginių organizatorė mano, kad per krikštynas krikštijamam vaikeliui idealiai tinka dovanoti ne tik kryželius, šaukštelius, angeliukus, bet ir lino rankšluostį ar pagalvėlę.

„Tai tikrai vertingos tradicinės dovanos, kurios galėtų nugulti į skrynią, o paskui galėtų būti perduodamos kaip kraitis vestuvių metu“, – sako K. Meginytė.

Kaip pasakojo etnomuzikologė, televizijos laidos „Duokim garo!“ vedėja Loreta Sungailienė, dažniausios dovanos jauniesiems nuo seno būdavo tekstilės gaminiai – įvairūs buityje panaudojami arba puošybiniai audiniai, padabinti, padailinti tradiciniais raštais, kurie priklausė nuo vietinės tradicijos.

Loreta ir Dalius Sungailos
Loreta ir Dalius Sungailos / Asmeninio albumo nuotr.

Loreta, ar tiesa, kad gaminiai iš lino (patalynė, rankšluosčiai, staltiesės) nuo seno buvo bene pagrindinės lietuvių dovanos per vestuves, krikštynas, įkurtuves?

Savaime suprantama, kad lino audiniai buvo pagrindiniai tekstilės gaminiai, naudojami lietuvių kasdieniame ir šventiniame gyvenime. Per vestuves, krikštynas, įkurtuves dovanota lininė patalynė, rankšluosčiai, staltiesės, lino drobės, tinkamos marškiniams, prijuostėms, nuometams siūti, rietimai. Nuotaka jaunikiui dovanoja lino marškinius, o šis jai atsilygina pinigais ar kita dovana.

Krikšto mama savo krikšto vaikui pasiūdavo ar siūdindavo krikšto marškinėlius iš balinto lino. Tai pat krikšto tėvai paruošdavo vaikeliui simbolinių dovanėlių – į atskirus nedidelius lino maišelius įdėdavo gabalėlį duonos, kruopų (kad visada būtų sotus), pinigėlį ir adatą su siūlu (kad būtų apsirėdęs), cukraus (kad netrūktų saldumo), česnako skiltelę (kad piktosios dvasios nekibtų), šermukšnio šakelę (nuo nužiūrėjimo), vilnones kojines (kad sveikas būtų), muilo ir lininį rankšluostį (kad būtų švarus ir tvarkingas).

Nuotakos kraitį sudarydavę būtent lininiai daiktai?

Turtingesnės merginos turėdavo po keletą skrynių. Į vieną visada pridėdavo audeklų ritimų ir tai daugiausia būdavo lininės drobės, šiek tiek ritinių būdavo ir iš pakulinės drobės. Kitose skyniose būdavo sudedami jaunosios rūbai: sijonai, švarkai, futros, skarelės, marškiniai.

Taip pat jaunajai būdavo privalu turėtų vieną lovą su pilnu paklojimu: keliomis paklodėmis, pagalvių užvalkalais ir patalais su užvalkalais, divonais (lovatiesėmis).

Ar per Jūsų su vyru Daliumi vestuves svečiai dovanojo lininių dovanų?

Ne tik per vestuves, bet ir kitomis progomis esame gavę lino patalynės rinkinių, lininių staltiesių, lininių stalo takelių.

O per vaikų krikštynas, ar esate gave lininių dovanėlių?

Jauniausias sūnus per krikštynas buvo aprėdytas baltu lino kostiumėliu, o iš krikšto tėvų gavo tų simbolinių dovanėlių lininiuose maišeliuose. Balta linine suknele buvo papuošta ir dukra Liepa per savo krikštynas.

Ar patys artimiesiems Lietuvoje bei užsienyje dovanojate lininių gaminių?

Artimiesiems, bičiuliams Lietuvoje ir užsienyje gana dažnai parenkame ir dovanojame lininių gaminių – staltiesių, patalynės rinkinių, virtuvinių prijuosčių, rankšluostėlių ir kt. Ansambliečių šeimos įkurtuvėms ilgai ieškojau didelių išmatavimų baltos išsiuvinėtos staltiesės, bet radau subtiliai siuvinėtą ir gražaus kreminio baltumo spalvos staltiesę. Šeimininkams ji labai patiko ir mielai ją naudoja ypatingoms progoms.

***

„Šiais laikais daugelis mūsų artimųjų ar draugų gyvena užsienio šalyse, tad ieškome autentiškų dovanų, kurios būtų lietuviškos, tradicinės, nepabodę. Patalynė su nėriniais atrodo ypač prabangiai, pledai tinka namuose ar terasoje vėsiais vasaros vakarais įsisupti, o stalo gaminiai gali būti naudojami tiek ištaiginguose valgomuosiuose, tiek virtuvėje ant stalo užtiesti“, – apie modernias lino dovanų idėjas sako „Lino dovanos“ atstovė Vilita Skersienė.

„Lino dovanos“
„Lino dovanos“ / Asmeninio albumo nuotr.

Pasak V. Skersienės, vestuvių proga bene dažniausiai visi dovanoja pinigus, tačiau bėda ta, kad iš išleistų pinigų nebelieka prisiminimo, kad būtent šis daiktas buvo gautas kaip vestuvinė dovana. Elektroninėje parduotuvėje „Lino dovanos“ galima rasti visą liniją lino gaminių, kurie supakuoti unikaliose dėžutėse.

„Juk neveltui senovėje lietuviai vestuvių proga lininius gaminius dovanodavo, o nuotakų skryniose kraičiai bene tik iš lino siuvami būdavo“, – sako V. Skersienė, rekomenduojanti lino gaminius ne tik vestuvėms, bet ir krikštynoms ar jubiliejams.

Įdomu, ką vestuvių, krikštynų ar kitomis progomis yra gavę žinomos moterys ir jų šeimos nariai? Verslininkė, grupės „Patruliai“ lyderio Algirdo Radzevičiaus žmona Milisandra Kvaraciejūtė-Radzevičienė sakė, kad vestuvių ir krikštynų proga jų šeima yra gavusi baltų linininių staltiesių, margintų spalvotais raštais.

Milisandra ir Algirdas Radzevičiai su sūneliu
Milisandra ir Algirdas Radzevičiai su sūneliu

„Šias staltieses naudojame ypatingoms šventėms pažymėti, nes tai brangios mūsų artimųjų dovanos. Na, o patys savo vestuvių ir vaikučių krikšto proga buvome paruošę svečiams simbolinių dovanėlių: į lininius baltus maišelius įdėjome angelėlio skulptūrą bei saldžius gardėsius su mūsų šeimos atvaizdais“, – prisimena M. Kvaraciejūtė-Radzevičienė.

Žinoma moteris sakė, kad jai yra tekę studijų laikų draugei į užsienį siųsti lietuvišką lininę suknelę, kuria bičiulė puošėsi krikštynų proga, nes būtent lino drabužiai ir buvo šventės aprangos kodas. Radzevičių šeimai taip pat patinka lino drabužiai, ypač šeimos vyrai mėgsta lininius marškinius, kelnes.

„Mūsų sūnus Rokas ruošiasi šv. Komunijos ceremonijai - jį taipogi planuojame papuošti lininiais šventiškais drabužėliais“, – šventiniais šeimos planais dalijosi Milisandra.

Lininius maišelius su duona, druska, cukrumi ir kitais simboliniais dalykėliais, atspindinčiais gyvenimo prasmę, draugams per vestuves yra dovanojusi ir aktorė Sandra Daukšaitė-Petrulėnė. Per krikštynas dukrą Elzę moteris puošė lininiais drabužėliais bei stilinga kepuraite.

Sandra Daukšaitė-Petrulėnė
Sandra Daukšaitė-Petrulėnė

„Su vyru Aurimu iš savo močiučių esame gavę nuostabių lininių staltiesių. Paprastai jomis dengiame Kūčių stalą“, – apie šeimos tradicijas sakė S. Daukšaitė-Petrulėnė, lininių gaminių kaip dovanų ne kartą yra vežusi kolegoms į užsienį.

Aktorė ir psichologė Lina Bražinskaitė-Tupikovskienė mano, kad bėgant laikui keičiasi ne tik žmogaus išorė, pokyčiai vyksta ir jo viduje.

"Mano pomėgiai ne išimtis. Vieni jų išliko, kitus pakeitė nauji. Tačiau mano meilė lininiam audiniui vis dar išlieka tokia pati stipri“, – atvirai sako Lina, prisiminusi, kad per jos su Ričardu vestuves, gera bičiulė dizainerė Vilija Daugirdaitė-Livija, kurdama vestuvinę suknelę, šventinio apdaro audinį pasirinko neatsitiktinai.

„Glamžytas suknelės audinys išties priminė liną. Lininėmis, išsiuvinėtomis mūsų inicialais, audeklo skiautelėmis buvo dengtos ir nedidukės medaus statinaitės, kurias dovanojome vestuvių svečiams“, – maloniais prisiminimais dalijosi aktorė.

Lina ir Ričardas Tupikovskiai vestuvių dieną
Lina ir Ričardas Tupikovskiai vestuvių dieną / Asmeninio albumo nuotr.

Pati brangiausia jos širdžiai lininė dovana, tai – šviesaus atminimo močiutės siuvinėta lininė staltiesė.

„Man – tai neįkainojamas šeimos palikimas“, – nedvejodama sako L. Bražinskaitė-Tupikovskienė, kuriai lininiai drabužiai tapo neatsiejama pagrindinio vasaros garderobo dalimi.