Žuvis – nepamainomas produktas jūsų šaldytuve. Straganinos receptas

Žuvis – nepamainomas produktas Jūsų šaldytuve / Užsakovo nuotr.
Žuvis – nepamainomas produktas Jūsų šaldytuve / Užsakovo nuotr.
Šaltinis: Reklama
2016-08-03 00:00
AA

Net jei jūs ar jūsų artimieji nesate užkietėję žvejai, mėgautis šviežia žuvimi Lietuvoje nesudėtinga – tiek prekybos centruose, tiek specializuotose krautuvėlėse galite rasti įvairių rūšių žuvų: nuo vietinių karpių ar lydekų iki lašišos, tuno ar dar egzotiškesnių jūrų gyventojų.

Sertifikuota mitybos specialistė Vaida Kurpienė žuviai negaili gerų žodžių ir rekomenduoja šiuo produktu mėgautis bent kelis kartus per savaitę – idealu valgyti šviežią, o jei nėra galimybės – šaldytą, tačiau vengti konservuotų ar rūkytų žuvies gaminių.

Žuvies sugadinti neįmanoma?

mitybos specialistė Vaida Kurpienė / Užsakovo nuotr.

„Žuvį galima skirstyti į du tipus – tai baltųjų žuvų kategorijai priskiriamos menkės, lydekos, ešeriai, vertinami dėl itin greitai pasisavinamo visaverčio baltymo, ir riebiosios žuvys, pavyzdžiui, silkė, skumbrė ar laukinė lašiša.

Riebi žuvis pasižymi omega-3 riebalų rūgštimis, kurios mažina uždegimus, gerina kraujotakos sistemos būklę, padeda mažinti cholesterolio kiekį organizme ir apsaugoti nervines ląsteles nuo nykimo“, – sako V.Kurpienė. Ji priduria, kad pakaitomis reikėtų valgyti tiek riebią, tiek baltą žuvį bei, esant galimybei, rinktis šviežią arba šaldytą visą žuvį, o ne jos filė.

Sakoma, kad žuvies patiekalą sugadinti sudėtinga, mat pakanka ją lengvai pakepti keptuvėje ar ant grotelių su šlakeliu citrinų sulčių bei keliais žiupsneliais mėgstamų prieskonių, ir skonis bus puikus.

Vis dėlto sumažinti žuvies ar viso patiekalo maistinę vertę – dažnai pasitaikanti paprasta klaida. Vienas tokių pavyzdžių – paniruota, džiūvėsėlių ar miltų plakinyje su kiaušiniu išvoliota ir dideliame riebalų kiekyje kepta žuvis. Toks apvalkalas sugeria riebalus, padaugėja kalorijų, o patiekalo vertingumas mažėja.

Kitas pavyzdys – sušiai, kurie dėl gamybai naudojamos žuvies ar jūrų gėrybių klaidingai vertinami kaip greito, tačiau sveiko maisto alternatyva. Deja, sušių negalima laikyti sveiku pasirinkimu dėl naudojamų baltųjų ryžių bei cukraus. Japonų virtuvės mėgėjams V.Kurpienė rekomenduoja sašimį – plonai supjaustytą neapdorotą žuvį, kuri valgoma su smulkintomis šviežiomis daržovėmis.

Kad žuvis ilgiau išliktų šviežia

Prieš gaminant žuvį, ypač ruošiantis valgyti ją neapdorotą, labai svarbu atsižvelgti į higienos reikalavimus ir produkto šviežumą. Paprastai šviežia žuvis šaldytuve išsilaiko apie 2–3 dienas, kol tampa visiškai nevartotina, tačiau tikri žuvies mėgėjai pripažįsta, kad aptikę šviežios žuvies, retai kada susilaiko nenusipirkę didesnio kiekio, o jeigu dar pasitaiko patraukli akcija...

Taigi, kaip žuvį išlaikyti šviežią net 2 kartus ilgiau? Buitinės technikos lyderis „Bosch“, įsiklausydamas į vartotojų poreikius, kuria ir tobulina technologinius sprendimus, palengvinančius buitį.

Vienas labiausiai pirkėjų vertinamų „Bosch“ šaldytuvų privalumų – „VitaFresh“ konteineris, kuriame temperatūra yra mažesnė nei kitose šaldytuvo vietose – 0 °C. Nulinėje temperatūroje laikomi maisto produktai švieži gali išlikti net kelis kartus ilgiau. Šaldytuve yra du tokio tipo stalčiai – aukštesnysis skirtas vaisiams ir daržovėms, o apatinis puikiai tinka mėsai ir žuviai.

Patariama nelaikyti žuvies maišelyje – jis padeda kauptis bakterijoms ir produktas genda dar greičiau. Žuvis gali būti laikoma specialiuose hermetiniuose indeliuose, stiklinėse dėžutėse arba – tiesiog ant keraminės ar stiklinės lėkštutės. Ir tikrai nereikia baimintis žuvies kvapo, jei naudositės „Bosch“ šaldytuvu – jame įmontuotas aktyvintos anglies filtras „AirFresh“, kuris mažina produktų skleidžiamus kvapus bei apsaugo nuo jų maišymosi.

mitybos specialistė Vaida Kurpienė / Užsakovo nuotr.

Jeigu nusipirkote ar pagavote žuvį, tačiau artimiausiu laiku neketinate jos valgyti – užšaldykite. Žuvį šaldykite visą, neišdarinėtą, mat tokiu būdu ji išliks sultingesnė nei išdaryta ir supjaustyta gabalais. Būtina užšaldyti greito šaldymo stalčiuje, kuriame yra –25 °C šalčio, nes tokiu būdu žuvies vertė išliks didesnė, o atšildžius skonis bus geresnis, nei užšaldant aukštesnėje temperatūroje.

Turbūt ne kartą patirto nemalonaus jausmo, kai iš šaldiklio ištraukiamas apledėjęs maistas, padės išvengti „Bosch“ šaldiklyje esančios „LowFrost“ ir „NoFrost“ sistemos – jos greitai sustingdys bet kokį produktą ir neleis jam suledėti, tad net ir po kelių savaičių ar mėnesių sumąstę išsikepti žuvies, rasite ją kuo puikiausiai išsilaikiusią.

Receptas: skumbrės straganina

Straganina arba kitaip – rusiškas karpačas. Ją valgo net ir tie, kurie šviežios, termiškai neapdorotos žuvies nemėgsta.

Jums prireiks: 100 g skumbrės (šviežios arba šaldytos), 2 g šviežių arba džiovintų krapų, 0,5 g druskos, 0,2 g juodųjų pipirų, 5 g česnako.

Gaminimas: Nupjaukite žuvies galvą, išvalykite. Žuvį perpjaukite išilgai kaulo į dvi dalis ir palikite odą. Išimkite didžiausią kaulą ir ašakas.

Abi skumbrės puseles peiliu pakapokite iki odos, kad geriau įsigertų prieskoniai. Pabarstykite prieskoniais ir įtrinkite juos, o tada 10 min. palikite, kad įsigertų.

Susukite gabalėlius į suktinukus, stangriai suvyniokite į maistinę šaldyti skirtą plėvelę ar maišelį ir dėkite į šaldiklį. Patiekalą galima skanauti jau po paros – skaniausia valgyti dar sustingusią, nedideliais gabaliukais. Skanaus!

mitybos specialistė Vaida Kurpienė / Užsakovo nuotr.