10 būdų, kaip pasijusti laimingesnei

Laiminga mergina / Vida Press nuotr.
Laiminga mergina / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2015-11-22 20:36
AA

Gyvenimas nėra nei geras, nei blogas – mes pačios jam suteikiame vienokį ar kitokį turinį. Taip knygoje „Flirtas su rudeniu“ teigia psichologė Edita Čekuolienė ir pataria, kaip išsaugoti optimizmą ir gerą nuotaiką, kai slegia rūpesčiai, netektys, o bjauri dargana siaučia ne tik lauke, bet ir širdyje.

Edita Čekuolienė / E.Čekuolienės nuotr.

„Nors ruduo – liūdesio ir depresijų metas, tačiau, priešingai nei orą, nuotaiką galima valdyti. Reikia išsaugoti smagią dvasinę būseną, kad ir pačiai būtų geriau, ir aplinkiniams neatrodytum niurgzlė.“

1. Mylėk save ir būsi mylima

Norėdama pamilti save tokią, kokia esi, turi nustoti lygintis su kitais žmonėmis, kritikuoti ir nuvertinti save. Reikia įsiklausyti į savo mintis, išgirsti tikrąjį savo aš. Jei nori išgyventi pilnatvę jau dabar, o ne kada nors ateityje, nustok graužtis, kad yra už tave geresnių, laimingesnių, mylimesnių... Atrakink pirmąjį užraktą – tapk pati savimi: įsiklausyk į savo mintis, galvok apie tai, apie ką nori, o ne apie tai, kas leidžiama. Suvok tikruosius savo jausmus ir priimk juos tokius, kokie yra.

Kad nepersistengtum, netaptum savimyla, nepradėtum elgtis per daug egoistiškai, reguliuotum savąjį aš ir taptum sau drauge, o ne prieše, padės keli patarimai.

Pritildyk savo mintis. Sumažinusi nereikalingų minčių srautus būsi ramesnė, dėmesingesnė aplinkai ir labiau patenkinta savimi. 

Nebūk visą laiką pasiruošusi savigynai. Jei nuolat būsi pasirengusi gintis nuo nesėkmių ar kritikos, prarasi daug energijos, be to, tai provokuoja konfliktus su aplinkiniais.

Užjausk save. Gerbdama savąjį aš ne tik tuomet, kai sekasi, bet ir kai nesiseka, jį sustiprinsi, tada lengviau ištversi ir nepalankias aplinkybes.

Galvok apie šiandieną. Tikslų kėlimas ir siekimas gali tapti įkyriu įpročiu. Tada rizikuoji gyvenimo prasmę įžvelgti tik rytdienoje, pamiršdama, kad vienintelis tikras gyvenimas yra šiandiena. 

Kritiškai įvertink tai, ką sugalvojai ir supratai. Pripažink, kad gali ir suklysti, ne visada tinkamai suprasti tiek save, tiek aplinkinį pasaulį.

2. Ilgink ir lengvink savo gyvenimą humoru

Psichologijos pradininkas Sigmundas Freudas teigė, kad žmonės dažniausiai juokiasi iš kelių dalykų. Pirmiausia – iš sekso. Antra – iš valdžios ir autoritetų. Trečia – iš tualeto reikalų. Šios temos visuomenėje laikomos tabu. Tačiau mūsų psichika nemėgsta uždraustų dalykų, nes jie kelia baimę, nerimą ir įtampą. Humoras laužo tuos draudimus ir padeda žmonėms saugiai atsikratyti negatyvių jausmų. Posakio „juoktis sveika“ teisingumu neabejoja net mokslininkai. Jau įrodyta, kad geras humoras sumažina įtampą ir teigiamai veikia savijautą. 

3. Nekaupk nuoskaudų

Dėl ilgai kauptų nuoskaudų ir neišreikšto pykčio jaučiamės pavargusios ir išsunktos, tarsi užgesusios. Tai neigiamai veikia imuninę sistemą. Nelaikyk nuoskaudų savyje. Ir kitą kartą, kai supykdys koks nors tau svarbus žmogus, geriau mintyse (ar net garsiai) pasakyk sau: „Atleisdama aš tampu laimingesnė ir stipresnė.“

Edita Čekuolienė / E.Čekuolienės nuotr.

4. Paplepėk su draugais

Atrask valandėlę susitikti su draugėmis ir širdingai pabendrauti. Gal ir keistai skamba žodis „širdingai“, tačiau amerikiečių tyrėjai prieš kelerius metus paskelbė stulbinamą atradimą: bendravimo trūkumas yra vienas pagrindinių rizikos veiksnių, sukeliančių širdies ir kraujagyslių ligas (kaip ir rūkymas, ir didelis kraujospūdis). 

Vyrai niekada nesupras tokių moteriškų pasisėdėjimų svarbos. Jie mano, kad tai betiksliai tauškalai, veltui švaistomas laikas. Jiems sunku suvokti, kad moteriai svarbu tiesiog išsišnekėti, pasiguosti, pasidžiaugti. Dažnai ji nenori patarimo – tenori, kad ją išklausytų ir suprastų.

Edita Čekuolienė / E.Čekuolienės nuotr.

5. Atsikratyk pesimistinių nuotaikų

Blogi jausmai skatina dar daugiau blogų jausmų, geri jausmai sužadina gerus.

Įrodyta, kad emocijos minta emocijomis. Blogi jausmai skatina dar daugiau blogų jausmų, geri jausmai sužadina gerus.

Pozityvios emocijos turi įtakos daugybei mūsų gyvenimo aspektų, padeda drąsiai žvelgti į pasaulį ir jį tyrinėti. 

Teigiamus jausmus padės sukelti paprasti relaksacijos pratimai. Bet kokie malonūs vaizdai, prisiminti net trumpą akimirką, gali raminti ir atpalaiduoti.

Edita Čekuolienė / E.Čekuolienės nuotr.

Apniukusių minčių atsikratyti sunkiausia. Šis pratimas pagelbės apnikus niūrioms mintims arba neaiškioms baimėms: pasakyk sau „stop!“ ir sąmoningai nukreipk mintis kita linkme. Pavyzdžiui, prisimink, kaip smagiai kvatojote per pastarąjį susitikimą su drauge. Iš pradžių gali būti sunku, nes teks nuolat sakyti „stop!“ visiems pesimistiškiems „bet...“ Tačiau gana greitai pasąmonė supras, kad neturi jokių galimybių užkrėsti niūriomis mintimis, ir liausis „gaminti“ rūpesčius. 

6. Atsikratyk streso

Rūpesčių ir įtampos atsikratyti padeda fizinis krūvis. Netgi viena diena sporto klube ar sveikatingumo centre leis pasijusti geriau.

Apie patiriamą stresą organizmas praneša visais įmanomais būdais. Mes jaučiame nerimą, baimę, pyktį, paniką, įtampą, irzlumą, kaltę, nuotaikų kaitą ir panašiai – tai emociniai signalai. Daromės nedėmesingos, išsiblaškiusios, stokojame lankstumo spręsdamos problemas, tampame perdėm savikritiškos – tai proto signalai. Dar prisideda fiziologiniai pokyčiai: padidėja kraujospūdis, padažnėja kvėpavimas, vargina prakaitavimas, krūtinės veržimas, galvos ir dantų skausmas, įtampa nugaros ir pečių srityse, silpnumas, nuovargis, pykinimas, apetito praradimas arba padidėjimas, nemiga ir kt.

Rūpesčių ir įtampos atsikratyti padeda fizinis krūvis. Netgi viena diena sporto klube ar sveikatingumo centre leis pasijusti geriau. 


7. Nesiek tobulybės

Emocinis stresas, kurį sukelia tobulybės siekimas ir nuolat persekiojanti nesėkmės nuojauta, tampa pavojingų psichologinių sutrikimų priežastimi. 

Jei nori atsikratyti perfekcionizmo, turi suvokti, kas verčia elgtis nepriekaištingai. Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kas neatitinka tavo įsitikinimų arba jiems prieštarauja. Pavyzdžiui, jeigu namie stengiesi tobulai atlikti visus ruošos darbus tikėdamasi, kad šeima tai įvertins, bet niekas nė nepastebi, nebesistenk dėl kitų, daryk tik tai, kas tau pačiai atrodo naudinga ir reikalinga. Pagalvok, ką galėtum pakeisti savo gyvenime, ką galėtum daryti kitaip ir dėl ko pasijustum geriau. Tik supratusi, ko tau trūksta arba kaip turėtum keistis, galėsi nukreipti savo energiją ta linkme. 

Edita Čekuolienė / E.Čekuolienės nuotr.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kankina rudeniškas slogutis? 14 patarimų, kaip praskaidrinti sau nuotaiką

8. Pasirūpink, kad nepristigtum laimės hormonų

Laimės jausmas kur kas labiau priklauso nuo to, kas vyksta tavo viduje. Ir net likimo posūkiai ir vingiai – artimo žmogaus netektis ar laimėjimas loterijoje – mažai veikia subjektyvųjį laimės jausmą. 

Laimės receptai

Kad laimės jausmas būtų patvaresnis, psichologai rekomenduoja: 

  • lavinti bendravimo įgūdžius;
  • užmegzti daugiau artimų, nuoširdžių santykių;
  • susigalvoti prasmingą tikslą ir mėgautis kiekvienu žingsneliu, priartinančiu prie jo;
  • pastebėti mažus dalykus ir jais džiaugtis (mėnesiena, pirmu žiedu, vaiko šypsena);
  • įsivaizduoti gražią ateitį;
  • būti gamtoje;
  • padėkoti kam nors – bent jau mintyse;
  • būti gerai aplinkiniams;
  • nežeminti kito žmogaus, neironizuoti ir nesišaipyti.

9. Nebijok apkalbų

Pavydėti ir džiaugtis kitų nesėkme negražu, o štai kartais ką nors apkalbėti netgi naudinga – taip tvirtina psichologai. Taip atsikratoma neigiamų emocijų, sužinoma pašnekovo nuomonė, patenkinamas smalsumas, gaunama daugiau informacijos. 

Edita Čekuolienė / E.Čekuolienės nuotr.

TAIP PAT SKAITYKITE: 18 dalykų, kuriuos kūrybingi žmonės daro kitaip

Iš to, kokios apkalbos labiausiai nepatinka ar net žeidžia, gali geriau pažinti save. Pasvarstyk, kodėl negali ramiai kai kurių apkalbų klausytis, joms pritarti, o gal net bjauriesi tokia „liežuvio mankšta“. Nusiraminus reikėtų pagalvoti apie priežastį, kuri išprovokavo tokias stiprias emocijas. Gal įniršis išgirdus, kaip kas nors, pats būdamas toli gražu neidealus, aptarinėja kito trūkumus, padės pamatyti, kad ir pati nori visiems ir visada atrodyti ideali.

10. Flirtuok su rudeniu

Flirto paskirtis – parodyti, kad patinkate vienas kitam. O kaip flirtuoti su kone prasčiausią reputaciją turinčiu metų laiku, kai viskas aplinkui vysta, tolsta, temsta, šąla, drumsčiasi? Ką daryti, kad susigrąžintum vasaros energiją ir praskaidrintum rudens dieną? 

Būk aktyvi. Judėjimas ir saulės šviesa skatina laimės hormono serotonino gaminimą. 

Palįsk po dušu. Šiltos vandens srovės energiją, užliejusią kūną, išsaugok apsipildama šaltu vandeniu. Įrodyta, kad po tokios terapijos retai kas nepajunta energijos antplūdžio.

Pažaisk su augintiniu. Ne tik jis – ir tu jausiesi energingesnė ir laimingesnė. 

Dažniau apsikabink su artimu žmogumi. Bėgant metams apsikabinimų poreikis net didėja. 

Dieną pradėk pasipuošusi. Psichologai teigia, kad moterys, kurios puošiasi ilgai ir kruopščiai, jaučiasi daug laimingesnės nei tos, kurioms įšokti į išeiginius drabužius tereikia keliolikos minučių. 

Atkreipk dėmesį į savo laikyseną. Kūnas ir siela glaudžiai susiję, todėl įtempk pilvo raumenis, išlygink kaktą, pakelk galvą, ištiesink pečius ir nugarą – iš karto pajusi, kad energija laisviau teka kūnu, neigiamos mintys dingsta. 

Klausykis muzikos. Tai – puiki pradžia bėgti emocinio pakilimo taku. 

Anksčiau kelkis. Nuo rudens depresijos labiau kenčia vadinamosios pelėdos. Keltis reikia praėjus 5–6 minutėms nuo pabudimo, nes jei paskui apims miegas ir atsikelsi vėlai, būsi nedarbinga ir neaktyvi. 

Edita Čekuolienė / E.Čekuolienės nuotr.

Gerk žolelių arbatą. Jei į ilgą rudens vakaronę atsliūkins neprašytas svečias – nerimas, pavaišink jį žolynų arbata: apynių, melisų ir ramunėlių. Šios žolelės veikia raminamai, atpalaiduoja ir padeda šalinti šlakus. 

Visoms moterims noriu palinkėti nepasiduoti rudens melancholijai. Yra laikas švęsti ir laikas, skirtas ramybei ir apmąstymams. Be pavasario nebūtų vasaros, be vasaros – rudens. Todėl ar verta kurį nors metų laiką sureikšminti? 

Edita Čekuolienė, „Flirtas su rudeniu“, leidykla „Tyto alba“, 2013 m.