10 frazių, kurių verčiau nesakyti kitiems

Pokalbis / Vida Press nuotr.
Pokalbis / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

„Žodis – ne žvirblis, išskrido – nesugausi“, – byloja liaudies išmintis. Tačiau kiek kartų esame pasakę tai, ko vos po kelių sekundžių gailėjomės? O rezultatai dažniausiai liūdni – žmogus įsižeidžia, nebekalba, o jūs net ne iš karto suprantate, kodėl. Yra frazių, kurių geriau nesakyti jokiam žmogui.

Kartais užuot pasakę ką nors tiesmukai, galėtume atrasti subtilesnių žodžių išreikšti tam, ką turime omenyje. Pavyzdžiui, komentaras, kad draugė numetė daug svorio, gali ne pagirti, o įžeisti.

Sokratas yra pasakęs, kad „kvailio liežuvis aplenkia mintį“. Nors niekas nenori savęs vadinti kvailiais, derėtų prisiminti, kiek kartų esame pasakę ką nors kitam žmogui ir iškart pasigailėjome, kad šie žodžiai išsprūdo iš mūsų burnos. Iš tikrųjų kartais užuot pasakę ką nors tiesmukai, nepagalvoję, galėtume atrasti subtilesnių žodžių išreikšti tam, ką turime omenyje. Taip neįžeistume, nepriverstume kitų liūdėti. Visi bent keletą kartų per gyvenimą yra patyrę šį jausmą, kai norisi prasmegti skradžiai žemę. Nutinka, kad pasakome nepagalvoję ir gerai neapsvarstę, kaip žodžiai paveiks kitą žmogų, nes dažnai kalbame pagauti emocijų.

Štai 10 frazių, kurias protingi žmonės vengia sakyti kitiems. Užuot ištarę jas, randa kitų būdų norimai minčiai išreikšti.

„Oho, numetei toną svorio!“

Toks pasakymas iš kojų išversti gali bet kokią moterį ar net vyrą. Ką tokiu klausimu žmogui sakote? Ogi tai, kad buvo toks storas, jog bet kokiu atveju reikėjo imtis kokių nors priemonių, užuot pastebėję puikią naują išvaizdą. Jei niekaip negalite nepastebėti draugės ar bendradarbės kūno pokyčių, tiesiog pagirkite, kaip gerai ji atrodo, ir ji tikriausiai pati pradės pasakoti svorio metimo istoriją.

„Atrodai pavargęs (-usi)“

Jeigu taip pasakysite bendradarbiui ryte jums geriant kavą ar susitikusi su drauge, tai bus tikrai ne pats geriausias pastebėjimas. Žmogus iškart pagalvos, kad atrodo prastai, todėl priversite nejaukiai jaustis, o prasta nuotaika gali lydėti visą dieną. Jei nerimaujate dėl pažįstamos ar draugės savijautos, geriau paklauskite, ar viskas gerai.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kalbininkė: „Jokios grėsmės lietuvių kalbai nėra“

Pokalbis
Pokalbis / Fotolia nuotr.

„Kaip tokio amžiaus... atrodote labai gerai“

Geriau jums niekada tokie žodžiai neišsprūstų iš lūpų, nes galite pažadinti tūnantį ugnikalnį, ypač jei žmogaus charakteris yra ūmesnis. Jei norite pagirti išvaizdą, taip ir pasakykite, kad atrodo gerai, kad plaukai gražiai žvilga ar gražus rūbų derinys. Tik venkite užsiminti apie amžių, nes galite labai įžeisti. Juk iš tikrųjų norite pagirti išvaizdą, o ne pabrėžti amžių.

„Tai ne mano darbas“

Jei bendradarbis paprašė jūsų paslaugos, geriau neatstumti jo tokiu tiesmuku pasakymu. Ne tik galite įžeisti, bet ir sugriauti pasitikėjimą, o bendradarbis gali daugiau niekada nebeprašyti jūsų pagalbos. Jei esate išties užsiėmęs, pasakykite, kad dabar turite tikrai daug darbų ir pasiūlykite paklausti, galbūt kiti turi tam daugiau laiko. Nepamirškite pridurti, kad pagelbėsite, kai turėsite tam laiko.

„Neturiu laiko kalbėti su tavimi“

Toks pasakymas reiškia ne tik tai, kad jūs labai užsiėmęs žmogus, bet ir tai, kad tas, kuris į jus kreipiasi, jums nesvarbus. Kaip sakoma, laiko yra, tereikia tinkami paskirstyti prioritetus. Jei nenorite žmogaus įžeisti, pasakykite, kad pakalbėsite, kai baigsite savo darbą ar užduotį. Taip parodysite, kad pokalbis jums išties svarbus.

„Mano naujasis vadovas tikras mulkis“

Jei kalbatės bendradarbių grupelėje, toks pasakymas paprasčiausiai bus neprofesionalus ir nemandagus. Kad ir kaip jums nepatiktų jūsų vadovas (naujas ar ilgametis) verčiau sakykite kitiems, kad šiuo metu darbe turite tikrai nemažai iššūkių, tačiau visais susidorosite.

„Ar tu laukiesi?“

Jei pastebėjote, kad jūsų draugė pilnėja, tikriausiai įtariate, kad ji laukiasi. O jeigu ne, jei ji paprasčiausiai priaugo keletą papildomų kilogramų? Toks tiesmukas pasakymas gali ne juokais įžeisti. Geriau bandykite subtiliai pasakyti, kad ji puikiai atrodo, paklausti, ar jos gyvenime niekas nesikeičia.

„Tikriausiai auginti dvynukus – tikras košmaras?“

Žmonės, kurie ką tik pagimdė dvynukus, prisiklauso įvairiausių dalykų. Vieni reiškia džiaugsmą, kiti priešingai – apgailestauja, kad tėvams teko nelengvas iššūkis. Tačiau būtent apgailestavimo reikšti nereikėtų. Ar dar blogiau – baisėtis ir stebėtis, kaip jie susitvarkys. Juk nenorite tėvų širdyje pasėti abejonių ir nevilties. Geriau pagirkite, kokie gražūs mažyliai, ir pasidžiaukite jų laime.

„Džiaugiuosi, jūs išsiskyrėte. Man jis niekada nepatiko“

Draugei išsiskyrus su antrąja puse, toks sakinys jai tikrai nepagelbės. Jei viską matėte jau anksčiau, tai kodėl nepasakėte? Išvis geriau palaikyti ją sunkią akimirką, padrąsinti ir patikinti, kad tikrai ras žmogų, su kuriuo bus laiminga. Juk niekas gyvenime nevyksta šiaip sau.

„Kaip tokia tobula kaip tu gali būti vieniša?“

Nors žmogus tokiu pasakymu nori išsakyti komplimentą, tačiau iš jo lūpų išsprūsta antikomplimentas, kuris priverčia susimąstyti, kad kažkas negerai, jei esi vieniša. Geriau subtiliai pasiteirauti, ar nieko nesutiko, tačiau to reikėtų klausti tik radus itin tinkamą progą.

TAIP PAT SKAITYKITE: 15 dalykų, kuriuos turite padaryti dėl savęs