10 priežasčių niekada nesilaikyti dietų
Gydytoja dietologė, knygos „Eat what you love, love what you eat“ autorė Michelle May kategoriškai pasisako prieš dietas. Kodėl?
1. Dietos nesuteikia ilgalaikio efekto
Tik svajonėse mes galime greitai numesti 10 kg, o pradėjusios įprastai valgyti nieko nepriaugti. Tyrimai, spausdinti žurnale „Journal of Obesity“, parodė, kad tik 20 proc. dietos besilaikiusių žmonių tokį svorį išlaikė metus po dietos. Kitais metais jų procentas dar sumažėjo.
2. Jūs galite priaugti daugiau nei numetėte
Trečdalis besilaikančiųjų dietos po jos priauga daugiau kilogramų, nei numetė.
Išanalizavusi 31 tyrimą dietų tema gydytoja Traci Mann padarė išvadą, kad nėra absoliučiai jokių duomenų, patvirtinančių, kad dietos garantuoja ilgalaikį svorio sumažėjimą ar turi kažką bendro su sveika mityba. Net trečdalis besilaikančiųjų dietos po jos priauga daugiau kilogramų, nei numetė.
3. Dietos sustiprina alkio pojūtį
Organizmo sistema prisitaiko prie naujo mitybos režimo, tačiau nemalonus alkio jausmas tik stiprėja.
4. Kūną sunku apgauti
Net jei po dietos stengsitės suvartoti mažiau kalorijų nei įprastai, svorio galite vis vien priaugti. Kūną sunku apgauti: vieno tyrimo rezultatai verčia susimąstyti – po konkurso „The Biggest Loser“, kuriame jo dalyviai laikėsi dietos ir kasdien suvartodavo tik 610 kalorijų, o po to šešerius metus – tik 704 kalorijas, trylika žmonių iš keturiolikos vis vien beveik susigrąžino prarastus kilogramus.
5. Dietos reikalauja mūsų laiko ir energijos
Kai žmogus ima laikytis dietos, jam reikia per trumpą laiką tapti alkio ignoravimo ekspertu, kontroliuoti kiekvieną kaloriją ir sugebėti atsispirti mėgstamiems patiekalams. Pagrindinė dietos taisyklė – valgyti „gerus“ produktus ir atsisakyti „blogų“ – reikalauja daug energijos bei jėgų sudarant dienos meniu. Ir net jei tai daryti sekasi, rizikuojama užsisklęsti užburtame tų pačių produktų rate.
Valgiaraštis gana ribotas, labai vienodas ir dažnai maistas tampa tiesiog kančia, o vos metus žvilgsnį į „neleistinus“ valgius, apima kaltės jausmas. Mat pakeisti savo valgymo įpročius galima tik tada, jei maistas teikia pasitenkinimą.
6. Dietos turi neigiamos įtakos psichologinei būsenai
Gydytojai įrodė, kad nuolatinis suvartojamo maisto kontroliavimas gali turėti įtakos įvairiems valgymo sutrikimams, be to, tai apskritai padidina jautrumą.
7. Dieta – tai prievarta
Dietos verčia ignoruoti organizmo poreikius ir paklusti dietos autorių taisyklėms.
Dietos verčia mus ignoruoti organizmo poreikius ir paklusti dietos autorių taisyklėms. Jei laikomės itin mažo kaloringumo dietos, nuolat kovojame su alkiu, o jei esame verčiamos valgyti tam tikromis valandomis, galbūt būtent tada mes nesame alkanos ir valgyti būtent tada nesinori.
Laikui bėgant mes nebesuprantame savo organizmo poreikių.
8. Dieta sukelia kaltės jausmą ir dažnai būna persivalgymo priežastis
Visos dietos neleidžia valgyti tam tikrų produktų. Bet kai tik mums ką nors uždraudžia, tai tampa tik dar labiau geidžiama. O jei paragaujame „uždrausto vaisiaus“, mus užlieja kaltės ir gėdos jausmas. Imame suktis užburtame rate: suvalgiau–pasigailėjau–pakartojau, tačiau verta žinoti: ne jūs nusikaltote dietai, o dieta nusikalto jums.
9. Dietos neturi jokios prasmės
Dietos visiškai bejėgės prieš antsvorio priežastį – persivalgymą. Na, daržovės tikrai geriau nei bulvių traškučiai – jų atsisakydama sumažinsite dienos kalorijų skaičių, bet tai jūsų neišvaduos nuo poreikio kažko skanaus užkrimsti susinervinus, nuobodžiaujant ar liūdint. Taigi, vos šiek tiek paleisite kontrolės vadžias – svoris grįš.
10. Nuolatinis nepasitenkinimas savo svoriu gali sukelti „svorio stigmatizaciją“
Kodėl laikotės dietų? Nes atėjo bikinio sezonas? Nes tai madinga? Nes norite modelio figūros? Nes norite būti liekna ir grakšti? Jei jus taip veikia priimti grožio standartai ir jūs vien tik apie tai galvojate, galite susirgti vadinamąja „svorio stigmatizacija“, kurios pasekmės: persivalgymas, menka savivertė, depresija ir nebetikėjimas savo jėgomis.