5 paprasti žingsniai, kaip pradėti gyventi sveikiau

Moteris medituoja / Vida Press nuotr.
Moteris medituoja / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Būti sveikiems yra sprendimas, kurį turime priimti kasdien. Jei kartą kitą nenueiname sportuoti ar valgome ne tai, kas naudinga mūsų kūnui, tai neturi reikšmės bendram rezultatui. Bet jei pasijuntame, lyg būtume viską sugadinę, – grįžtame į seną vagą. Tai, beje, – irgi sprendimas.

Siūlome išmėginti kelių žingsnių programą, kad nuo šiol priimtumėte tik gerus sprendimus. Eiti mažais žingsniais nėra sunku.

1. Pradėkite gultis ir keltis anksčiau

Tyrimai rodo, kad vyturiai yra sveikesni, laimingesni ir netgi lieknesni nei pelėdos. Keltis anksti (į darbą, universitetą ar suruošti vaikus į darželį/mokyklą) tenka daugeliui, todėl lengviau būtų, jei natūraliai priprastumėte tai daryti. Na kas gali būti laimingas, kasdien prisiversdamas keltis šeštą ryto, nors gulti eina ne anksčiau nei vidurnaktį?

Tyrimai rodo, kad vyturiai yra sveikesni, laimingesni ir netgi lieknesni nei pelėdos.

Tai išbandyta: atsikelkite vieną rytą anksčiau – kad ir 10 minučių, ir anksčiau vakare nueikite gulti. Kas kelias dienas ankstinkite kėlimąsi bei gulimąsi ir pamatysite, kad jau po trijų savaičių organizmas net ir savaitgaliais prašysis gulti anksčiau, o tuomet ir gulinėti savaitgalį iki pietų nebus poreikio. Labai svarbu, kad miegui kasdien skirtumėte bent 7 valandas.

Kaip išmokti užmigti anksčiau? Iš kelio labai veda elektroniniai prietaisai – televizorius, mobilieji telefonai ir pan., tad prieš miegą jais nesinaudokite. Ir miegokite gerai išvėdintoje ir pritemdytoje patalpoje.

Kai dienos ilgėja, persikvalifikuoti į vyturį bus lengviau.

2. Gerkite vandens su citrina

Kad reikėtų visos dienos metu gerti daug vandens šįkart nerašysime. Pasiūlysime paprastesnį žingsnį sveiko gyvenimo link. Nuo šiol rytais tuščiu skrandžiu išgerkite stiklinę šilto vandens su citrina. Šis sveikatos gėrimas stiprina imunitetą, padeda apsisaugoti nuo įvairių ligų, skaistina odą, gerina medžiagų apykaitą, valo kepenis nuo toksinų ir suteikia žvalumo. Ir skanu, ir paprasta!

Išimtis – toks gėrimas netinka žmonėms, kurie yra alergiški citrusiniams vaisiams; tam tikrais atvejais – turint skrandžio problemų.

Moteris geria vandenį
Moteris geria vandenį / Vida Press nuotr.

3. Susiplanuokite kitos dienos meniu

Taip jau yra, kad net jei nusprendžiame sveikai maitintis ir dieną pradedame sveikais pusryčiais, viskas tuo gali ir pasibaigti. Nuėję į darbą pietaujame neaiškiose kavinėse, o kai užsinorime užkąsti, paaiškėja, kad nieko sveiko neturime. Todėl arba kenčiame ir grįžę namo prisivalgome visko iš eilės arba griebiamės kolegų pasiūlytų saldėsių ar bandelių – to, kas greitai suteikia energijos.

Išeitis – iš vakaro susiplanuoti, ką valgysite kitą dieną, ir pasigaminti pietus, kuriuos nešitės į darbą. Arba bent nusipirkite užkandžių – obuolį, bananą arba šiek tiek riešutų ar sėklų. Sotumas bus panašus, kaip suvalgius bandelę, tačiau tai bus sveikesnis pasirinkimas.

O ryte, vietoj sumuštinio su dešra ir sūriu, valgykite kiaušinių, omleto, viso grūdo dalių skrebutį su avokado griežinėliais arba susiplakite daržovių bei vaisių kokteilį.

4. Atraskite, kas jums patinka

Juodai nusibodo rytinis bėgimas, o gal erzina aerobikos treniruotė, kurioje pagal trankią muziką reikia kilnoti svarelius? Pradedate simuliuoti? Galbūt jums tiesiog netinka tokios sporto šakos! Atsisėskite ir nuoširdžiai pagalvokite, kas jums iš tiesų patiktų? Ar jums patinka sportuoti vieniems, ar labiau komandinė veikla? Ar norisi sportuoti lėtai, neskubant, o gal labiau patinka greitis, veiksmas?

Pasirinkę tai, kas jums teikia teigiamų emocijų, sportuosite dažniau. Susigalvokite mažų tikslų, kuriuos turėsite įgyvendinti, ir pirmyn. Pradžioje gali tikti kad ir greitesnis pasivaikščiojimas ar 30 pritūpimų ir 10 atsispaudimų.

Moteris geria vandenį
Moteris geria vandenį / Vida Press nuotr.

5. Pažabokite stresą

Variantai, kaip sumažinti įtampą, yra trys:

1 – susiraskite hobį, o jei tokį jau turite, skirkite jam daugiau laiko. Tiesiog veikite tai, kas patinka, ir ilgainiui mažiau patirsite streso arba ramiau reaguosite į stresines situacijas;

2 – medituokite. Sąmoningumo meditacija, apie kurią rašėme nekart, yra iš tiesų veiksminga, tik reikia praktikuoti ją kasdien po 10 minučių. Parsisiųskite į telefoną „Headspace“ programėlę arba susiraskite vaizdo pamokų „Youtube“. Pamatysite, tai nesunku;

3 – žiūrėkite į žalią spalvą. Tai variantas, kai įtampą reikia sumažinti čia ir dabar. Pažiūrėkite kelias minutes į žaliuojančio miško, parko ar tiesiog žalios žolės nuotrauką. Mokslinių tyrimų duomenimis, užsiimant tokia veikla sulėtėja širdies ritmas ir sumažėja įtampa. O jei tik galite, pabūkite gamtoje.

Sportas, beje, irgi mažina įtampą. Vieniems tiks joga, o kitiems gali prireikti bokso treniruotės.