6 dalykai, kurie mus sendina iš vidaus ir išoriškai
Apie per ilgą užsibuvimą saulėje nekalbėsime, nes kelis ateinančius mėnesius tai bus visiškai neaktualu. Pakalbėkime apie likusius svarbius dalykus. Atminkite: net jei nelabai rūpi, kaip atrodote, verta pasistengti dėl geros savijautos. Juk organizmo senėjimas tiesiogiai susijęs su mūsų sveikatos būkle.
1. Stresas
Chroniškas stresas, kokį dažniausiai patiria mieste gyvenantys ir dirbantys žmonės, yra labai toksiškas mūsų organizmui. Įsivaizduokite: smegenys ir kūnas visą laiką yra tarsi karinės parengties – juk net ir naktį ne visada pavyksta užmigti dėl gausybės minčių.
Streso metu gaminasi hormonas kortizolis. Kai jo visąlaik daug, padidėja cukraus kiekis kraujyje. Tai sukelia nemigą, gali padidinti apetitą nesveikam maistui, susilpninti imuninę sistemą. Susirgus, sveikimo procesas pailgėja. Visa tai skatina organizmo senėjimą.
2. Alkoholis
Alkoholis iš esmės yra tuščios kalorijos, negana to, gausus sveikatai nenaudingų angliavandenių, kurias organizmas priima taip pat kaip cukrų. Alkoholis skatina dehidrataciją, gali pažeisti kepenis, nes joms tenka visa tai apdoroti, taip pat neigiamai veikia miego kokybę. Per didelis alkoholio kiekis atsiliepia ne tik sveikatai, bet ir išvaizdai – dažnas jo vartojimas gali pridėti vieną kitą kilogramą, o odą gali išberti, ji gali būti paburkusi, paakiai patinę.
3. Miego trūkumas
Chroniškas miego trūkumas skatina ankstyvą senėjimą, be to, jaučiamas nuolatinis nuovargis, irzulys. Kai trūksta miego, energijos stengiamasi gauti iš angliavandenių, valgoma daugiau saldaus maisto, nes trumpam jis tikrai tos energijos suteikia. O po to jaučiamasi dar prasčiau.
Miego metu ilsisi smegenys, o kartu vyksta organizmo detoksikacija, kai kūnas atsikrato negyvų ląstelių ir toksinų. Taip pat miego metu gaminasi naujos ląstelės. Dėl to ir jaučiamasi, ir atrodoma geriau. Taigi, jei miego trūksta, viskas vyksta atvirkščiai.
4. Naršymas telefone
Skaitmeninė demencija – kada nors girdėjote apie tokią diagnozę? Neurologai visame pasaulyje jau kalba apie tai, kad tokią būklę gali sukelti per ilgas ir per dažnas naršymas išmaniuosiuose telefonuose. Kitaip tariant, jei jums trisdešimt, o jau pastebite, kad pastringa žodžiai, neatsimenate, kas nutiko vakar, kaltinkite ne savo jautrumą ar „išsiblaškymą“, o pamėginkite keletai dienų atsitraukti nuo telefono. Jei padės, bus aiški to priežastis. Jei ne – metas bėgti pas gydytoją.
Pastovus naršymas ir spoksojimas į telefono ekraną (kalbame apie nuo to kone priklausomus žmones) gali sukelti smegenų pakitimų, todėl gali pablogėti atmintis, paaštrėti emocijos, gali tapti sunkiau priimti sprendimus. Ilgainiui gali pablogėti rega ir klausa.
5. Sėdėjimas
Kad maždaug nuo trisdešimties ar dar anksčiau pradeda lėtėti medžiagų apykaita, žino turbūt visi. Bet ne tik – mažėja ir raumenų masė, retėja kaulai. Visa tai dar paspartina aktyvus sėdėjimas. Ne veltui jau senokai kalbama, kad sėdėjimas – tai naujasis rūkymas.
Sprendimas – mažiau sėdėti, daugiau stovėti, vaikščioti ir eiti triskart per savaitę pasportuoti. Geriausia, kad tai būtų kuo įvairesnė veikla – nuo jogos ar pilateso iki kardio bei pratimų su svareliais.
6. Cukrus
Cukrus, ypač pridėtinis, yra bene didžiausias blogis, kurio galima rasti toli gražu ne tik saldumynuose, bet ir gaiviuosiuose gėrimuose, kečupe ar net duonoje. Sprendimas – stengtis sumažinti suvartojamo cukraus (visomis jo formomis) kiekį.
Kankintis, beje, labai verta – būsite lieknesni, energingesni, oda spindės, o ir skrandžio ar galvos neskaudės.