6 emocinio intelekto požymiai ir kaip juos ugdyti
Kodėl vieni žmonės lengviau prisijaukina sėkmę nei kiti? Fortūnos formulėje daug kintamųjų, iš jų vienas svarbesnių – emocinis intelektas. Laimei, jį galime ugdyti.
Kad asmuo emociškai intelektualus, suprasti nesunku. Nors ne visada tai įvardijame būtent taip, paprastai neabejodamos tariame: „Šis žmogus man patinka.“ arba „Ir aš norėčiau tokia būti.“ Jis neišsišoka, nereikalauja dėmesio, tačiau nuolat būna apsuptas kitų.
Jis lyderis tikrąja šio žodžio prasme. Itin mėgstamas aplinkinių, su juo paprasta ir malonu bendrauti. Nepriekaištauja, nekiša savo nuomonės ir nekritikuoja vien tam, kad pasirodytų pranašesnis. Retai kada pamatysi prarandantį savikontrolę ar pakeliantį balsą. Nors ne visada sutinka su kito nuomone, tačiau nežemina ir net stengiasi suprasti jo požiūrį. Moka išklausyti, įsijausti į kito žmogaus situaciją, nuoširdžiai domisi aplinkiniais. Ištiesia pagalbos ranką net neprašytas.
TAIP PAT SKAITYKITE: Pozityvus kalbėjimas: nauja mada?
Pavyzdys, kuriuo verta sekti? Tikrai taip. Ir tai nėra neįmanoma misija. Kokie jie – emociškai intelektualaus asmens „ingredientai“ – ir ką galime padaryti, kad juos įtrauktume į savo „meniu“?
1. Žino savo trūkumus, tačiau ugdo gabumus
Ne visi pripažįstame ar net pamatome savo silpnybes. O jei ir nutuokiame jų esant, stengiamės jas užmaskuoti. Juk kuo daugiau teigiamų savybių parodysime aplinkiniams, tuo geresnį įspūdį padarysime. Gal ir taip, tačiau ilgainiui mūsų ydos išlįs, o pastangos visiems įtikti išsunks paskutinius energijos lašelius.
Emociškai intelektualūs asmenys neslepia savo silpnybių. Jiems jos – tokia pat svarbi esybės dalis, kaip ir gabumai.
Visi turime trūkumų ir teigiamų bruožų. Tai žmogiška. Dar žmogiškiau – tai pripažinti ir mėginti keistis, kai reikia. Emociškai intelektualūs asmenys neslepia savo silpnybių. Jiems jos – tokia pat svarbi esybės dalis, kaip ir gabumai. Atspirties taškas tobulėti.
Emociškai intelektualūs žmonės susitelkia į tai, ką turi, ir nesigraužia dėl to, ko jiems „pagailėta“. Jie žino savo gabumus ir gyvenimą kuria jų, o ne trūkumų pagrindu. Protingai išnaudoja esamus išteklius, neeikvodami laiko ieškoti to, ką galbūt būtų neblogai turėti.
Ugdykite intelektą. Laikas pasižiūrėti sau į akis. Nuoširdžiai. Be rožinių akinių. Įvardykite savo teigiamas ir neigiamas savybes. Kaip galite atskleisti stipriąją pusę? O kaip nugludinti savo „aštrius kampus“? Nesikrimskite dėl to, kas nesate. Mėginimas maskuoti trūkumus trukdo jums augti kaip asmenybėms ir atskleisti gabumus. Lipdykite save iš to, ką turite geriausio, – pamatysite, rezultatas pranoks lūkesčius ir atsvers visa, ko, jūsų manymu, trūksta.
2. Smalsiai tyrinėja pasaulį
Savo draugus skirstau į du tipus: universalius ir išrankius. Pirmieji neatsisakys patirti ko nors naujo ar šiaip smagiai ir neįprastai praleisti laiko. Antrieji renkasi tik tai, kas jau patikrinta ir įvertinta. Kaip gera paskambinti draugei ir neabejoti, kad ji neatmes tavo nutrūktgalviško pasiūlymo ryžtis kokiai nors avantiūrai… Deja, tokių universalių žmonių nėra daug. Kas juos skiria nuo kitų, išrankesnių, bičiulių?
Tokie asmenys pasižymi nepasotinamu smalsumu. Emociškai intelektualūs žmonės atviri gyvenimui – siekia išmėginti kuo daugiau naujų dalykų net ir tada, kai šie iš pirmo žvilgsnio atrodo nuobodūs. Jie nesivadovauja išankstinėmis nuostatomis („Ne, tai ne man“) ir viską patikrina savo kailiu. Juos žavi nauji potyriai, kurie tarsi prieskoniai pagardina kasdienybę. Įvairi patirtis plečia akiratį, ugdo toleranciją, padeda geriau pažinti kitus. Tai lavina ir emocinį intelektą.
Ugdykite intelektą. Pažadinkite savo smalsumą. Tapkite vaikais, kuriems norisi viską pažinti, išragauti. Atsisakykite išankstinių nuostatų tam tikrų veiklų atžvilgiu. Net jei jums kas nors iš tiesų neįdomu, pasistenkite įžvelgti žavesio. Kuo šis dalykas pakeri kitus? Ieškokite naujovių, net jei jos iš pradžių šiek tiek baugina. Plėskite savo komforto ribas. Nustebsite pamačiusios, kiek daug džiaugsmo ir pasitenkinimo patiriama įžengus ten, kur manėte niekada nekelsiančios kojos. Kas žino, gal ten atrasite naujų aistrų?
3. Su visais randa bendrą kalbą
Ar mėgstate bendrauti? Ar randate bendrą kalbą su bet kuriuo asmeniu? Ar mokate išklausyti nepertraukdamos, domitės pašnekovu? Jei į šiuos klausimus atsakėte teigiamai, tikėtina, pasižymite aukštu emociniu intelektu. Kokybiškas bendravimas padeda ugdyti vieną pagrindinių emocinio intelekto savybių – empatiją. Tai gebėjimas įsijausti į kito asmens emocijas, jas suprasti, pabūti kito žmogaus kailyje net jei jūsų nuomonės nesutampa.
Emociškai intelektualiems žmonėms įdomūs visi pašnekovai – nesvarbu, koks jų amžius, rasė, religija ar pomėgiai.
Emociškai intelektualiems žmonėms įdomūs visi pašnekovai – nesvarbu, koks jų amžius, rasė, religija ar pomėgiai. Jiems tai neišsemamas šaltinis, iš kurio galima semtis žinių, patirties, idėjų, įkvėpimo, nuotykių, gyvenimo aistros. Jie nuoširdžiai domisi kitais, užduoda daugiau klausimų, nei patys šneka, inicijuoja pokalbį ir nepamiršta apdovanoti šypsena ar komplimentais net praeivių.
Nors draugiški ir atviri, emociškai intelektualūs asmenys nėra tie, kuriais būtų galima pasinaudoti arba kurie leistųsi stumdomi. Jie turi tvirtą nuomonę ir kai reikia, nubrėžia labai aiškias ribas. Moka pasakyti „ne“, tačiau tai daro neįžeisdami kitų. Yra malonūs ir kartu griežti.
Ugdykite intelektą. Užmegzkite pokalbių su kuo įvairesniais žmonėmis. Nebūkite kritiškos ir pamėginkite priimti jų mintis be išankstinių nuostatų. Pažvelkite į situacijas jų akimis, stenkitės suprasti, ką jie galvoja ir jaučia. Užduokite kuo daugiau atvirų klausimų. Nepertraukinėkite. Užkalbinkite asmenis, kurių šiaip nekalbintumėte. Suraskite jus vienijančių temų.
4. Nukreipia energiją ten, kur reikia
„Nesidairykite atgal, gyvenkite šia diena.“ Kiek kartų girdėjote šį patarimą! Emociškai intelektualūs asmenys juo vadovaujasi kasdien. Kad ir kokios karčios patirties turėjo, jie geba palikti neigiamų emocijų bagažą ir žvelgia į ateitį su nauja viltimi. Kas buvo, tas buvo. Nieko nepakeisi, tačiau iš to galima gauti puikių pamokų. Mokytis, augti, stiprėti. Toks jų moto. Nukreipdami energiją teigiama linkme ir mokydamiesi iš praeities, jie kuria geresnį rytojų.
Emociškai intelektualių žmonių neįkalina nei nesėkmės, nei kritika, nes juos suvokia kaip tobulėjimo šaltinį. Žinoma, jei kritika yra pagrįsta ir nesiekiama nieko sumenkinti. Jie lankstūs, nenustoja mokytis ir nuolat ieško galimybių pasisemti naujų idėjų. Mėgaujasi gyvenimu ir stengiasi jį paįvairinti.
Ugdykite intelektą. Jei norite tobulėti, palikite nuoskaudas praeityje. Skirkite visą energiją šiai dienai. Kaip dabar jaučiatės? Ką galite padaryti, kad būtumėte laimingesnės? Išsikelkite tikslų ir sudarykite jų įgyvendinimo planą. Vertinkite, ką turite šiuo metu, kad ir kokios nereikšmingos smulkmenos tai būtų: kavos puodelis ryte, praeivio šypsena, giedras dangus. Stebėkite aplinką ir nepamirškite pasimėgauti mažais kasdieniais džiaugsmais – pražydusia gėle, maloniu klientu, paukščio giesme.
5. Supranta savo ir kitų emocijas
Kartais emocijos būna tokios stiprios, kad ne tik sunku susitvardyti, bet ir jas suvokti. Emociškai intelektualūs asmenys – šios srities ekspertai. Jie žino, kodėl šiuo metu jaučiasi būtent taip ir kas šiuos jausmus sukėlė. Nepasiduoda įkarščiui – padaro minutės pertraukėlę, jei to reikia, ir ramiai apsvarsto, kaip elgtis vienomis ar kitomis aplinkybėmis. Prieš pasakydami ką nors, paprastai apgalvoja žodžius, įvertina jų poveikį. Emociškai intelektualūs žmonės geba analizuoti padėtį per emocijų prizmę: apmąsto, ką padarė gerai ar blogai, kokių emocijų tai sukėlė tiek jiems patiems, tiek aplinkiniams, ir gauna palankiausią rezultatą.
Jie puikiai pažįsta ne tik save – yra empatiški ir gali įsijausti į kitų žmonių būsenas, suprasti, kodėl jie išgyvena būtent taip ar kitaip.
TAIP PAT SKAITYKITE: Kodėl daugiausia pasiekia netvarkingi žmonės?
Ugdykite intelektą. Tapkite detektyvėmis. Analizuokite situacijas ir ieškokite, kas galėjo sukelti konkrečias emocijas. Stebėkite aplinkinius. Kaip juos veikia jūsų žodžiai ar veiksmai? Nepriskirkite savo emocijų kitiems – jei jūs taip jaučiatės, dar nereiškia, kad ir jie išgyvena tą patį. Išmokite atsiriboti ir pažvelgti į situaciją kitų akimis.
6. Motyvuoja save
Emociškai intelektualūs asmenys patys save motyvuoja. Ir nestebina, kad dažniau įgyvendina tikslus, o jų ryžtą ir atkaklumą vainikuoja sėkmė.
„Kodėl turiu tai daryti, juk man už papildomą darbą niekas nemoka!“ – neretai galime išgirsti besiskundžiančius darbuotojus, kuriems vadovas skyrė neplanuotą užduotį. „Noriu, kad darbdavys mane motyvuotų“, – per darbo pokalbį pasako ne vienas pretendentas. Tarsi kiekviename žingsnyje kažkas turėtų mus prisukti ir paskatinti judėti į priekį: na, dar šiek tiek… Emociškai intelektualūs asmenys patys save motyvuoja. Ir nestebina, kad dažniau įgyvendina tikslus, o jų ryžtą ir atkaklumą vainikuoja sėkmė.
Didžiausias apdovanojimas emociškai intelektualiems žmonėms – pasitenkinimas, kurį jaučia matydami rezultatą, saviraiška, o ne užmokestis už viršvalandžius. Jie mėgaujasi pačiu vykdymo procesu, tobulėjimu, įgūdžių lavinimu, todėl niekam nepriekaištauja, jei reikia atlikti nenumatytą darbą. Emociškai intelektualūs asmenys atkakliai siekia tikslų ir nepasiduoda vos po pirmos nesėkmės. Nesuklumpa ir po šimtosios. Jie suvokia, kad tai – ilga kelionė su daug aplinkkelių ir neplanuotų „stop“ ženklų, nenuleidžia rankų ir anksčiau ar vėliau atsiduria ten, kur norėjo.
Ugdykite intelektą. Niekam nepakenkė pinigai, tačiau kur kas malonesnis atlygis – pasitenkinimas savimi, įgytais gebėjimais, išmoktomis pamokomis. Suraskite savo pašaukimą. Kas jums teiktų laimės, net jei už tai negautumėte algos? Kur kas lengviau siekti tikslo, kai einama jo link skatinant save, o ne laukiant, kol kas nors su botagėliu privers tai padaryti.
TAIP PAT SKAITYKITE: Trukdantys įpročiai: 15 dalykų, kurių turėtumėte nebedaryti