6 psichologiškai stiprių žmonių įpročiai
Gebėjimas būti psichologiškai stipriam gali būti ne tik užkoduotas genuose ar suformuotas patyrus negandų, bet ir savanoriškai išsiugdomas. Kai yra sunku, kiekvienas iš mūsų kenčia. Skirtumas tas, kad psichologiškai stiprūs žmonės priima gyvenimo iššūkius kaip pamoką ar bent jau negalvoja, kad tai yra Dievo bausmė ir nesiseka tik jiems vieniems. Taigi daug kas priklauso nuo požiūrio.
1. Jei darote klaidų, atrodote kvailai – padarote išvadas ir mėginate vėl. Viename tyrime buvo apklausti daugiau nei 800 sėkmingų verslininkų. Tarp jų smarkiai dominavo du dalykai: jiems nerūpi, ką kiti pagalvos apie juos; jie nepanikuoja, kad kažkas nepavyks.
Žodžiu, neeikvokite pastangų ir laiko mėgindami kurti blogiausius įmanomus scenarijus. Nesėkmė gali būti naudinga – ji ne sustabdo, o parodo, kas buvo daroma ne taip, ką reikėtų patobulinti, kuria kryptimi reikėtų toliau eiti.
2. Neignoruokite blogų emocijų, bet ir nepasiduokite joms. Negatyvios emocijos yra iššūkis mūsų psichologiniam tvirtumui. Nieko nejausti – neįmanoma, o jei įmanoma, tai jau būtų susirgimas; mūsų valioje – kaip su tomis emocijomis elgsimės. Svarbu neleisti joms užvaldyti visų minčių, taip prarandama kontrolė ir ilgainiui galima susirgti depresija. Jeigu nepavyksta visko perfiltravus eiti pirmyn, pamėginkite reguliariai medituoti, lankykite jogą ar pan. Ieškokite, kas padeda išblaškyti negatyvių minčių srautą, kuris nieko gero neduoda.
3. Darykite ir tai, ko bijote ar nenorite. Kartais tenka priimti sprendimų ar žengti žingsnius, kurių nenorime ar bijome, bet žinome, kad tai mums bus naudinga ateityje. Emociškai stiprūs žmonės neatideda šių žingsnių ir neleidžia baimei jų paralyžiuoti. Pastaroji atima iš mūsų daug energijos – vien galvojant apie tai.
4. Pasikliaukite savo nuojauta. Atskirkite, ką kužda nuojauta, nuo impulsyvumo. Sprendimus priimkite kliaudamiesi tiek protu, tiek širdimi, darykite tai, kas, jaučiate ir manote, yra teisinga. Ir tikėkite savo gebėjimu pasirinkti tinkamai.
5. Būkite malonūs tiems, kurie jums tokie nėra. Lengva mėgti žmogų, kuris yra geras jums. Daug sunkiau rasti jėgų atleisti ar būti maloniems žmogui, kuris nėra to vertas. Neleiskite, kad kitų netinkamas elgesys sugadintų jums nuotaiką, bet ir kartu nesielkite su jais blogai. Taip apsaugosite save nuo negatyvumo, o galbūt – ir pakeisite kito žmogaus mąstymą ar požiūrį į jus.
6. Būkite atsakingi už savo veiksmus. Jei kažkas nepavyko, neverskite kaltės kitiems ar aplinkybėms; pripažinkite, jei klydote. Jei įmanoma, ištaisykite klaidas. Jei reikia – atsiprašykite. O iškilus problemoms stenkitės išlikti ramūs, nepanikuokite.