A.Bianchi: ajurveda laiko sveikatą svarbiausiu žmogaus tikslu

Libro Amadio Bianchi / Asmeninio archyvo nuotr.
Libro Amadio Bianchi / Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Kai Amadio Bianchi, kuriam septyniasdešimt treji, pasakoja apie ajurvedą, savo gyvenimo meilę, jo balsas ir kūnas skleidžia visą patalpą užtvindančias energijos bangas. Charizmatiškojo italo jaunatviškumas ir gyvenimo džiaugsmas žavi.

Amadio Bianchi (svamis Saraswati Suryananda) – Pasaulinio jogos ir ajurvedos judėjimo, Europos jogos federacijos prezidentas, labai autoritetingas žmogus ne tik Vakaruose, bet ir Indijoje. Jį vadina „tiltu tarp Vakarų ir Rytų“. Mokytojas keliauja po pasaulį, moko ir konsultuoja ieškančius sveikatos – dėl to buvo atvykęs ir pas mus. Lietuvoje jau yra žmonių, iš jo perėmusių ajurvedinio masažo pradmenis, ir greičiausiai tokių specialistų tik daugės.

– Girdime: ajurveda gamtai artimais būdais gydo įvairias ligas ir saugo nuo jų. Tokie sveikatos gerinimo metodai šiandien žmones labai domina. Tačiau su ajurveda susiję daug keistų ir svetimų mums, vakariečiams, sąvokų, pavadinimų, technikų, šią sveikatinimo ir gydymo sistemą darančių sunkiai suprantamą. O to, ko nesupranti, vengi...

– Taip, iš pirmo žvilgsnio ajurveda žmonėms atrodo paini. Bet kaip europietis, kuris praktikuoja ją jau keturiasdešimt ketverius metus, patariu nesibaidyti nepažįstamų terminų. Seniausia pasaulio medicinos sistema – tokia galinga, kad ja pasidomėti tiesiog būtina! Tada pasidarys akivaizdu, kad tai, apie ką kalba ajurveda, puikiausiai galima paaiškinti mums įprastomis, suprantamomis sąvokomis. Pavyzdžiui, došos. Trijų došų: Vata, Pitta, Kapha – pusiausvyros teorija – ajurvedos pagrindas. Kas bent viena ausimi girdėjo apie ajurvedą, girdėjo ir apie jas. Došos – tai principai, be kurių nebūtų gyvybės, gyvenimo. Gamta yra paprasta ir aiški: kiekvieno žmogaus gyvenimas prasideda įkvėpimu, žmogus kvėpuoja, kol gyvena, o mirtis konstatuojama, kai kvėpavimas nutrūksta. Kas yra įkvėpimas? Tai – asimiliacija, įsisavinimas, įtraukimas, Kapha principas. Kai įkvėptas oras patenka į organizmą, jis ten sulaikomas ir prasideda jo transformacija, t. y. ima veikti Pitta principas. Paskutinis etapas – iškvėpimas, šalinimas, Vata principas. Paimkime kitą pavyzdį – ėdančią karvę. Argi viskas vyksta ne taip pat? Iš pradžių ji rupšnoja žolę, paskui virškindama atrajoja, paskui šalina... Kapha, Pitta, Vata... Pagal ajurvedą, kai kuris nors iš šių principų ima dominuoti, t. y. sutrinka gerai sveikatai reikalinga trijų principų pusiausvyra, prasideda problemos. Pavyzdžiui, kai dominuoja Kapha, žmogus pradeda tukti, nes jo kūnas iš aplinkos ima daugiau, nei jam reikia gyvybei palaikyti.

Kodėl man patinka ajurveda, kodėl aš, italas, paskyriau jai savo gyvenimą? Todėl, kad ji sveikatą laiko svarbiausiu kiekvieno žmogaus tikslu. Pagal ajurvedą, gyvenimo džiaugsmas įmanomas tik tada, kai žmogus sveikas.

– Kaip žmogus, daugiau nei keturiasdešimt metų praktikuojantis ajurvedą, kaip žmogus, kuris jos moko kitus, turėtumėte nuolat būti džiaugsmingos būsenos... Tai išties įmanoma?

– Papasakosiu apie gyvenimo tarpsnį, kai džiaugsmo mano gyvenime visai nebuvo likę, ir kaip pavyko jį susigrąžinti visam laikui. Šešiolikos man buvo diagnozuota anemija. Gydytojai nusprendė, kad tai gali būti susiję su paauglyste. Kai suėjo aštuoniolika, anemija įgavo sunkesnę formą, o kai atšvenčiau dvidešimt trečiąjį gimtadienį, ligos istorijoje atsirado įrašas: „Įtariama leukemija.“ Galite įsivaizduoti, kokios tuomet buvo mano nuotaikos... Būtent tada knygyne atkreipiau dėmesį į knygą apie jogą, man nežinomą dalyką. Europoje joga prieš penkiasdešimt metų tikrai nebuvo paplitusi. Bet aš visada buvau ir tebesu smalsus, mane traukia filosofiniai dalykai. Taigi, atsiverčiau kažkurį puslapį ir perskaičiau į akis pakliuvusį sakinį. Jis trenkė kaip žaibas: „Gyvybė kyla iš dviejų dalių – fizinės ir nefizinės.“ Ką tai reiškia?! Nusipirkau knygą ir tiesiog prarijau. Užbėgdamas įvykiams už akių pasakysiu: po trejų su puse metų vėl pajutau gyvenimo džiaugsmą, nes mano kraujo analizė parodė, kad ligos nebėra. Knygoje buvo žinių iš ajurvedos. Jogos ir ajurvedos pagrindas – ta pati filosofija ir kultūra.

Nerimas, panika, anoreksija, alergija liudija apie vidinio pasaulio disharmoniją.

Kai pasveikau, pajutau didžiulį poreikį gilintis ir į jogą, ir į senąją indų mediciną. Man pasidarė aišku, kad ten yra daug atsakymų, kurių nežino mūsų gydytojai. Laikui bėgant radau atsakymą, susijusį su manimi: kraujo ligą išprovokavo ir palaikė pyktis – emocija, kuri ankstyvoje jaunystėje man buvo būdinga. Ypač jautriai į pyktį reaguoja kraują gaminančios kepenys, jas pyktis žaloja. Tai nustatyta šiuolaikiniais moksliniais tyrimais, o ajurveda šitai žino tūkstančius metų. Dauguma šiuolaikinio žmogaus negalavimų kyla iš „nefizinės dalies“, apie kurią buvo parašyta mano minėtoje knygoje. Tai jau pripažįsta ir alopatinė, arba vakarietiškoji, medicina. Nerimas, panika, anoreksija, alergija liudija apie vidinio pasaulio disharmoniją. Mes naudojamės begale įspūdingų civilizacijos išradimų, tačiau kažkas su pačia civilizacija iš esmės ne taip, nes aplink – tokia galybė nesveikų žmonių! Tiek daug nelaimingų, nepatenkintų, gyvenimo džiaugsmo nejuntančių žmonių. Liūdesys, pyktis, baimė plinta tarsi virusai.

Anądien, būdamas Italijoje, nuėjau į paštą sumokėti komunalinių mokesčių. Eilės priekyje stovėjo mano pažįstama. Pašaukiau ją, o ji manęs paklausė, kaip laikausi. Atsakiau: „Puikiai!“ Visa eilė į mane atsisuko. Žmonių veidai buvo nustebę. Pasijutau kaip kaimo kvailelis... Norėčiau, kad kitoniška, keista būtų jaustis blogai, o ne gerai. Bet šiandien yra priešingai.

Ajurveda
Ajurveda / Shutterstock nuotr.

– Taigi, ajurveda – ir gydymo sistema, ir gyvenimo būdas?

– Ji – visa apimanti, ji – ligų profilaktika, gydymas, mityba, mąstymas... Esu susidaręs gyvenimo vertybių sąrašą. Pirmoje vietoje – sveikata. Antroje – gyvenimo džiaugsmas. Trečioje – šeima. Visa kita – po jų.

Ajurveda sako: „Tampi tuo, apie ką galvoji.“ Ir moko būti čia ir dabar. Esu atlikęs paprastą eksperimentą: paėmiau žmonių seilių mėginių, tada paprašiau pagalvoti apie picą ir dar kartą jų paėmiau. Šiuos ištyrus pasirodė, kad juose yra fermentų, reikalingų picai pradėti virškinti. Žmonės jos nevalgė, tik pagalvojo apie ją... Štai kaip veikia mūsų kūnas, štai kaip viskas jame susiję: mintys, jausmai, fiziologinės reakcijos... Ajurveda moko: gamini maistą, valgai – susikoncentruok į jį, būk čia ir dabar, krimsdamas obuolį negalvok apie picą, nes nieko gero organizmui tai neduoda. Ajurveda moko darnos ir nuosaikumo, bet ji neskatina fanatizmo. O tarp nuosaikumo ir sveikatos yra lygybės ženklas.

Beje, sunku patikėti, tačiau seniausia pasaulio medicina – ir pirmoji moksliškai struktūrinta medicina. Ją, sukurtą neatmenamais laikais, galima palyginti su šiuolaikine ligonine, kurioje yra Chirurgijos, Pediatrijos, Ginekologijos, Oftalmologijos, Psichiatrijos, Jaunėjimo medicinos skyriai... Visų neprisimenu, bet ajurveda iš pradžių turėjo aštuonis skyrius. Sakau „turėjo“, nes Indijoje įsigalėjus budizmui buvo imta manyti, kad chirurgija – pernelyg didelė invazija į organizmą, todėl ši atšaka nunyko. Džiaugiuosi, kad pastaruoju metu ji atgimsta. Kaip manote, kas ir kada pirmasis žmonijos istorijoje atliko plastinę nosies operaciją? Ajurvedos gydytojas Sushruta prieš beveik 3000 metų. Toje kultūroje vagys buvo ženklinami nupjaunant nosies minkštąsias dalis. Pasak istorijos šaltinių, atkuriamųjų plastinių operacijų (ne tik nosies) Sushruta sėkmingai atliko ne vieną.

Šiandien ajurveda turi itin daug per tūkstantmečius sukauptų žinių apie tai, kaip sureguliuoti vidaus organų veiklą. Norite sužinoti, pavyzdžiui, kokios vaistažolės nepaprastai gerai veikia moters ir vyro lytines sistemas?

– Taip, įdomu...

Shatavari (lot. Asparagus racemosus) – jums, moterims, pasaulio atradimas, ne mažiau! Shatavari išvertus iš sanskrito kalbos reiškia „turinti šimtą vyrų“. Augalas naudingas ir jaunesnėms, ir brandesnėms moterims – šioms padeda palaikyti moteriškos sistemos jaunystę, hormonų pusiausvyrą, silpnina nemalonius pojūčius, kylančius, kai prasideda menopauzė. O vyrams labai naudingas kitas augalas – ashwagandha (lot. Vithania somnifera). Jis dar vadinamas „indišku ženšeniu“. Augalas efektyviai didina vyro seksualinę energiją, juk jos XXI amžiaus atstovams dažnai stinga. Ashwagandha išvertus iš sanskrito kalbos reiškia „kvepia arkliu“ – matyt, todėl, kad suteikia arkliškos jėgos.

– Ir moterų, ir vyrų rykštė mūsų laikais – nugaros problemos. Ką patartumėte?

– Tempti stuburą jogos pratimais ir stiprinti jį palaikančius raumenis plaukiojant. Ne tik nugaros, bet ir pilvo raumenis: kai šie silpni, dubuo pasiduoda į priekį. Sustiprinkite juos, darykite stuburo tempimo pratimus – kūnas taps tiesesnis, rims skausmas. Žinoma, aš kalbu apie nesudėtingus atvejus. Kai jau yra rimta stuburo patologija, reikalingas individualus gydymas.