Akvilė Kavaliauskaitė. Žvilgsnis į neatrastą gyvūnijos pasaulį

Akvilė Kavaliauskaitė / Mark & Migle Photography nuotr.
Akvilė Kavaliauskaitė / Mark & Migle Photography nuotr.
Šaltinis: „Žmonės“
A
A

Lietuviai televizijos nežiūri. Jeigu ką nors ir įsijungia, tai apie gamtą. „National Geographic“, „Animal Planet“ – populiariausi tautiečių žiūrimi kanalai, bent jau patys taip sako. Todėl jie tikrai turėtų žinoti apie gyvūnų rūšis, kurias žmonija aptiko per pastaruosius penkerius metus.

Pateikiu jums įdomiausiųjų sąrašą. Kuo toliau skaitysite, tuo rūšys rasis keistesnės.

Skaito Inga Valinskienė.

Gyvio blakstienos – labai storos ir išraiškingos, itin įdomus sąkandis, o dar įdomesni skleidžiami garsai. Tai – žinduolis, priklausantis lig tol nematytam Homo sapiens porūšiui, kuriam būdingi maždaug trijų centimetrų ilgio nagai.

Netoli Havajų, maždaug keturių kilometrų gylyje, gyvena itin keistas aštuonkojis. Gyvis labai suglebęs ir lankstus: gali įlįsti į patį mažiausią tarpelį, o iš visko, į ką gali būti panašus, labiausiai primena vaiduokliuką Kasparą: toks didele galva ir iš žvilgsnio visai linksmas.

Australijoje, Kvynslande, neseniai aptikta vorų, kurie geba plaukioti ir gaudyti žuvis. Maždaug delno dydžio gyvis turi aštuonias kojas, kuriomis narsiai iriasi per gamtoje tykančius pavojus. Žuvys jo nemėgsta.

Sumatros salos džiunglėse Indonezijoje pernai atrasti lig tol nematyti orangutanai su orangutaniukais. Gyvūnai išties įdomūs. Jų snukeliai itin apžėlę, patinėliai turi ryškius ūsus, o patelės – barzdas.

Į graužikų paiešką žmogaus nepaliestuose Indonezijos miškuose leidęsis mokslininkas net aiktelėjo supratęs, kad atrado naują rūšį. Tai – šernanosė žiurkė. Jos šnervės – kaip šerno, o ausys – nepaprastai didelės. Suaugęs graužikas sveria apie 250 gramų – šiek tiek daugiau už pakelį varškės.

Pietvakarių Afrikoje aptiktas kirstukas, kuris yra beveik dramblys. Atokios Namibijos vietovės gyventojas genetiškai labai artimas milžiniškam žinduoliui, nors yra toks mažas, kad laisvai telpa vaikui į delną.

Kanados biologas atrado naują kandžių rūšį ir pavadino JAV prezidento garbei. Kadangi vabzdžio galvą dengia auksaspalviai žvyneliai, mokslininkui tai priminė Donaldo Trumpo šukuoseną ir vabzdys gavo Neopalpa donaldtrumpi vardą.

Jeigu jau kalbame apie vabzdžius, negalime nepaminėti atradimo Brazilijoje. Ten aptikta net keturių rūšių vabzdžių, kurių patelės turi varpą, o patinėliai – makštį. Kai žurnalistai atradėjo paklausė, kaipgi taip atsitiko, jis atsakė tik tiek: „Tai yra labai labai keista. Nežinau, ką toliau reikės daryti.“

O dabar nerkime į vandenyną, kurio gelmės slepia dar daugybę mums mažai pažįstamų rūšių. Pavyzdžiui, giliausiai gyvenančią žuvį. Tam, kad Marianų įduboje aptiktų gleiviažuvę Pseudoliparis swirei, mokslininkams teko leistis į aštuonių kilometrų gylį. Padaras yra minkštakūnis, minta krevetėmis ir kitais vėžiagyviais, su išvaizda pasisekė, švelniai tariant, vidutiniškai. Dar vienas įdomus atradimas Ramiajame vandenyne – mėlynos žuvys, kurios... vaikšto. Iššliaužia į sausumą ir ten gali išgyventi keturias dienas. Beje, jų galva labai panaši į gyvatės.

Na, ir pabaigoje – pats didžiausias atradimas, kuris sukėlė daugiausia diskusijų ir itin sudomino žiniasklaidą bei visuomenę Lietuvoje. Gyvio blakstienos – labai storos ir išraiškingos, itin įdomus sąkandis, o dar įdomesni skleidžiami garsai. Tai – žinduolis, priklausantis lig tol nematytam Homo sapiens porūšiui, kuriam būdingi maždaug trijų centimetrų ilgio nagai.

Šis Homo sapiens iš dalies elgiasi kaip mums jau žinomi Homo sapiens: jam būdinga kalba, taip pat yra prisidengęs drabužiais, galbūt avi kiek neįprastą avalynę itin aukšta pakulne. Atradimas visuomenę labai išgąsdino, nes skleidė idėjas, prie kurių mūsų žmonės nepratę, be to, pasakojo apie lietuviams nepriimtiną gyvenimo būdą. Visi pradėjo naujai atrastą žmogų badyti pirštais, iš jo juokėsi ir visaip kitaip išsidirbinėjo.

Komercinis televizijos kanalas, kuriame pirmąsyk pasirodė šis įstabus atradimas, staiga tapo toks pat populiarus kaip lietuvių mėgstami užsienio gamtos kanalai. Vėliau socialinėje medijoje gyvis gavo Emma Like vardą, buvo viešai paskelbta, kad negražesnio ir bukesnio padaro lietuviai nėra matę. Kitas žingsnis – patupdyti gyvį į zoologijos sodo narvą ir badyti pagaliu. Bet ne, mūsų tautiečiai – tolerantiški, taip niekada nepasielgtų.