Amžius ir svoris. Ar jie susiję?
Priežasčių sulieknėti toli ieškoti nereikia – juk norime mūvėti mėgstamus džinsus, gražiai atrodyti per savo vestuves, atsikratyti kompleksų ar sveikatos sutrikimų arba paprasčiausiai pagerinti gyvenimo kokybę. Jeigu dietos nepadeda ir svoris auga, atrodo, net nuo vandens gurkšnio, greičiausiai susidūrėte su liga, kurią gydytojai jau vadina 21 a. epidemija.
Genetikos paradoksai
Nemažai mokslininkų mano, kad išgyvename antrąją akceleracijos bangą. 20 a. žmonės tapo aukštesni apie 30 cm, o trečiojo tūkstantmečio pradžioje – dauguma gerokai pastambėjo ir pasunkėjo. 1980 m. moterys vidutiniškai svėrė apie 62 kg, vyrai – 73 kg, o 2005 m. – 70 ir 86 kg. Net trečdalis JAV, Didžiosios Britanijos, Ispanijos, Rusijos gyventojų, penktadalis vokiečių ir prancūzų dėvi XXL ir didesnio dydžio drabužius! Argi ne keista – aštuntajame dešimtmetyje niekas daug nekalbėjo apie kūno masės indeksą, kalorijas ir visi buvo liekni, o dabar atidžiai skaičiuoja kiekvieną suvalgytą kaloriją ir... storėja? Mokslininkai liūdnai juokauja: jeigu ir toliau žmonės taip stambės, greitai jie taps žemaūgiais ir nustos daugintis. Tokių dalykų gamtoje nutinka. Pavyzdžiui, pandos. Sočiai valgydamos ir mažai judėdamos jos greitai praranda susidomėjimą priešinga lytimi, o vėliau tampa nevaisingos. Tam, kad pažadintų instinktus, zoologijos soduose mokslininkai pandoms skiria dietą ir specialiai mankština.
Kaip ir dėl ko kinta svoris?
Iki 25 m.
Tokio amžiaus moterų medžiagų apykaitos procesai vyksta ypač aktyviai. Sveikų moterų bei merginų organizmas riebalus paprastai sudegina greitai ir lengvai, organizme jų tėra vos 10–15 proc. Išsaugoti dailią figūrą nesunku – užtenka neprisivalgyti nakčiai torčiukų ir kelis kartus per savaitę pasportuoti. Svarbiausia – nesižavėti griežtomis dietomis: jų laikydamasi galite susigadinti skrandį, arba vėliau turėti bėdų dėl medžiagų apykaitos. O kai medžiagų apykaita sutrinka, tada antsvorio nusikratyti tampa vis sunkiau. Jeigu organizmas sveikas, jis pasisavina tiek kalorijų, kiek jam reikia. Bet jei jį priversite dirbti itin „mažomis apsukomis“, jis pradės kaupti viską, ką tik įsidėsite į burną. Blogiausia, kad organizmas neretai tebekaups kalorijas ir tada, kai jau nustojate laikytis dietos. Kitaip tariant, maitinatės įprastai, o kalorijų sudeginate dvigubai mažiau nei anksčiau. Taip gudrusis organizmas iš anksto ruošiasi galimam badmečiui... Štai kodėl per trumpą laiką atsikračiusi kelių kilogramų ir grįžusi prie senų mitybos įpročių vėl priaugate svorio – ir netgi daugiau nei prieš dietą.
25–35 m.
Daugelis tokio amžiaus moterų gimdo. Ne viena ir kelis kartus. Būtent tai daugiausiai ir įtakoja svorio pokyčius. Mūsų promočiutės manydavo, kad gimdymo sudarkyta figūra ar per nėštumą prarasti dantys yra tarsi mokestis gamtai už motinystę. Taip mąstyti šiais laikais – archaiška. Jei per pirmuosius metus po gimdymo nebegalite atgauti ankstesnių formų ar svoris dar labiau auga, būtina kreiptis į medikus – priežastis gali būti sutrikusi hormonų sistema. Na, o jeigu esate sveika ir rūpinatės savo išvaizda, bėdų dėl svorio po gimdymo kilti neturėtų. Dabar galima gauti daug informacijos apie antsvorį ir būdus jam įveikti, svarbiausia, netingėkite ja pasinaudoti. Nesiguoskite mintimi, kad gimdymas negrįžtamai sugadina figūrą ar esate apkūni, nes maitinate kūdikį ir reikia valgyti už du. Žinoma, vos tik parvykusi iš gimdymo namų neturėtumėte marintis badu ar alintis fiziniais pratimais. Ne paslaptis, pasitaiko tokių mamyčių... Venkite tokių kraštutinumų. Viskam savas laikas. Jei maitinsitės reguliariai, valgysite šviežio, namie gaminto maisto, nepersivalgysite, su vaikeliu vaikščiosite gryname ore, susigražinti formas nereikės nė didelių pastangų.
Plačiau apie tai, kaip po gimdymo atgauti formas, galite paskaityti čia.
Per 35 m.
„Kuo mažiau medžiagų, tuo geresnė apykaita“, – šis juokas, deja, atskleidžia karčią tiesą. Norite perkopusi į penktą dešimtį neprarasti formų, deja, turime jums liūdną naujieną: teks gerokai sumažinti porcijas, visiškai atsisakyti greitmaisčio ir mėgstamų pyragaičių. Bėgant metams medžiagų apykaita lėtėja, tad jei mėgstate sočiai užkąsti, organizmas nespėja deginti papildomų kalorijų ir kaipmat virsta riebalais. Apkūnumas – dar pusė bėdos. Tačiau dėl antsvorio galite susirgti II laipsnio diabetu, įvairiomis širdies ir kraujagyslių ligomis. Net jei ir saikingai maitinsitės, aktyviai leisite laisvalaikį, yra tikimybės, kad kas dešimt metų jūsų organizme vis tiek papildomai susikaups 2 kg riebalų, o energijos jiems deginti – kasmet vis mažės... Tam, kad išliktumėte liekna ir būdama vyresnė, tiesiog mažiau valgykite ir nors tris valandas per savaitę mankštinkitės. Kol kas mokslas dar neišrado, paprastesnio, natūralesnio ir patikimesnio būdo medžiagų apykaitai paspartinti, kaip aktyviai judėti.
3 TESTAI
Ne visada verta džiaugtis ar, atvirkščiai, nusiminti dėl to, ką rodo svarstyklės. Riebalai sveria kur kas mažiau nei raumenys, taigi apkūni moteris gali būti daug lengvesnė už sportuojančią ir liekną. Jei norite sužinoti, ar jūsų svoris normalus, apsiskaičiuokite kūno masės indeksą, pasimatuokite taliją arba atlikite hidrotestą.
PIRMAS TESTAS
Kūno masės indeksas (KMI)
Jį sužinosite savo svorį padalijusi iš ūgio, padauginto kvadratu.
KMI = svoris (kg) : ūgis (m)²
Mažiau nei 18,5 – jūsų svoris per mažas! Turėtumėte pradėti valgyti kaloringesnio maisto ir nepamiršti, kad liesumas kaip ir nutukimas taip pat gali pakenkti sveikatai.
18,6 – 24,9 – jūsų svoris normalus, lieknėti nereikia.
25 – 29,9 – turite antsvorio. Derėtų bent trečdaliu sumažinti patiekalų kaloringumą ir daugiau judėti.
30–39,9 – tai jau nutukimas. Rizikuojate susirgti cukriniu diabetu, hipertonija ir pan. Atlikite tyrimus ir pasitarusi su endokrinologu bei dietologu pradėkite laikytis dietos, mankštintis.
Daugiau nei 40 – labai didelis nutukimas! Tuoj pat kreipkitės į medikus – toks svoris labai pavojingas sveikatai.
ANTRAS TESTAS
Liemens apimtis
Nutukimas konstatuojamas tada, jei moters liemens apimtis viršija 88 cm, o vyrų – 102 cm. Tai reiškia, kad poodinės ląstelės perpildytos riebalų, jie taikosi ir į jungiamąjį audinį, gaubiantį vidaus organus, trikdydami jų veiklą. Organizme besikaupiantys riebalai kenkia širdies, virškinamojo trakto veiklai – sunku judėti, stinga energijos, kamuoja aukštas kraujospūdis.
Nuo ko pradėti? Pirmiausia mažinkite porcijas, atsisakykite riebaus gyvulinės kilmės maisto, pradėkite pamažu judėti. Aišku nepersistengdama, nes staiga pasikeitęs režimas – taip pat kelia pavojų sveikatai. Verta apsilankyti pas patyrusį mitybos specialistą. Drauge su juo bus lengviau rasti tinkamą ir nepavojingą būdą, kaip sumažinti antsvorį.
TREČIAS TESTAS
Hidrotestas
Įkvėpti Archimedo atradimo, amerikiečių mokslininkai rado būdą išmatuoti riebalų kiekį organizme. Tereikia plaukiojant baseine atlikti tokį testą: kuo giliau įkvėpti, vandenyje atsigulti ant nugaros, po to – iškvėpti ir nekvėpuoti.
- • Net giliai įkvėpusi pradedate iškart skęsti: riebalų mažiau nei 13 proc. Esate pernelyg liesa.
- • Iš lėto grimztate? Riebalų apie 15 proc. Vyrams – norma, moterims – mažokai.
- • Maždaug 40 sek. gulite vandens paviršiuje ir tik tada pradedate grimzti: riebalų 22–23 proc. Moterims – norma, vyrams – jau daugoka.
- • Laisvai laikotės ant vandens, tačiau panerti negalite – vanduo išstumia: daugiau nei 25 proc. riebalų. Akivazdus riebalų perteklius!
Ar pastebėjote, kad...
...svarstyklės, pastatytos ant grindų, rodo 1–2 kg mažiau nei ant kilimėlio? Mat kai sveriesi ant minkšto pagrindo, svarstyklių korpusas yra labiau spaudžiamas. Gamyklose svarstyklės graduojamos ant kieto ir tvirto pagrindo.