Ar gintaras išgyvena renesansą?

Gintaras. / Fotolia nuotr.
Gintaras. / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Žurnalas „JI“
A
A

Gintaras yra medžio derva, išsilaikiusi dešimtis milijonų metų. Jam susiformuoti prireikė aukštos temperatūros ir slėgio. Nuo seniausių laikų ši medžiaga naudojama papuošalams, vaistams bei parfumerijai gaminti. Šiandien gintaras išgyvena tikrą renesansą – dėl spalvų, formų ir tekstūros įvairovės jis labai vertinamas juvelyrų.

Gintaro vertę lemia jo spalva ir skaidrumas. Kai kurie kolekcionieriai pasiryžę pakloti nemenką sumą už gabalus, kurių viduje yra kitų elementų, pavyzdžiui, sustingusių vabzdžių, augalų ir pan. Nėra vieno atsakymo į klausimą, kokia yra gintaro spalva. Taip yra dėl to, kad ši natūrali derva yra įvairių tonų. Suskaičiuota per 250 skirtingų atspalvių ir 7 pagrindinės gintaro spalvos.

Vienas pagrindinių veiksnių, lemiančių šių akmenų spalvą, yra medis, iš kurio sakų susiformavo gabalėliai. Tačiau spalvą galima pakeisti nudažius arba kaitinant.

Vienas pagrindinių veiksnių, lemiančių šių akmenų spalvą, yra medis, iš kurio sakų susiformavo gabalėliai. Taip pat verta paminėti, kad gintaro spalvą galima pakeisti ją nudažius arba kaitinant.

Geltonas. Šios spalvos gintaras dažniausiai sudaro net 70 proc. visų randamų gabalėlių. Ji varijuoja nuo tamsiai rudos iki rusvos. Paprastai geltonas gintaras dominuoja Baltijos jūros regione.

Žalias. Tokios spalvos akmenėliai sudaro apie 2 proc. viso randamo gintaro. Dažniausiai kaina priklauso nuo to, kiek sodri yra žalia. Verta paminėti, kad ši spalva dažnai sukuriama šildant geltonus gabalėlius. Beje, nuo seno žmonės tiki, kad šios spalvos gintaras atneša sėkmę.

Raudonas. Tokios spalvos akmenų randama labai retai (jie sudaro vos apie 2–3 proc. viso gintaro). Neretai ji išgaunama gintarą kaitinat labai aukštoje temperatūroje. Remiantis archeologiniais duomenimis, senovėje turtingi žmonės mūvėdavo žiedą su retu raudonu gintaru.

Mėlynas. Šios spalvos gintaras yra pats rečiausias pasaulyje (sudaro vos 0,2 proc. visų randamų gabalėlių), taigi ir brangiausias. Kad išryškėtų mėlynas atspalvis, gabalėlį reikia laikyti prieš šviesą pakreipus tinkamu kampu – kitaip jis atrodo rudas ar net geltonas. Senovėje manyta, kad mėlynos spalvos gintaras gali padėti kontroliuoti oro, ugnies ir vandens dvasias.

Juodas. Šios spalvos gabalėliai sudaro apie 15 proc. viso randamo gintaro. Manoma, kad ši spalva susidarė, kai medžio derva susimaišė su dirvožemiu. Tokį gabaliuką pakreipę tinkamu kampu prieš šviesą pamatysite, kad jis iš tikrųjų yra rudas arba tamsiai raudonas.

Baltas. Irgi vienas rečiausių gintarų. Neretai painiojamas su dramblio kaulu. Jame gali būti įvairių spalvų (geltonos, mėlynos, žalios, juodos ir pan.) intarpų. Įdomu tai, kad baltas gintaras yra lengvesnis nei kitų spalvų gabalėliai.

TAIP PAT SKAITYKITE: Papuošalai, kuriuos privalo turėti kiekviena moteris

Gintariniai auskarai
Gintariniai auskarai / Fotolia nuotr.

Kaip atpažinti padirbinį

Netikri gintaro gabaliukai paprastai būna pagaminti iš kopalo (į gintarą panašios iškastinės gamtinės dervos), kitų dervų, plastiko ir net stiklo. Ne visada lengva atskirti imitacijas nuo originalo, nes kai kurie iš jų atrodo labai panašūs į tikrą gintarą.

Vienas iš patikimiausių būdų, kaip atpažinti tikrą gintarą, yra paliesti jį karšta adata – originalas pakvimpa pušimis, aromatas būna saldus. Tačiau šis bandymas nėra labai tinkamas, nes toje vietoje gabalėlis aptirpsta, atsiranda įdubimas.

Kopalas yra bene dažniausiai naudojama imitacinė medžiaga, nes taip pat yra medžio derva – galėtų būti vadinamas jaunesniu ir mažiau subrendusiu gintaru. Nors jis atrodo labai panašiai, už gintarą yra minkštesnis ir gali būti įbrėžiamas nagu.

Tikras gintaras sūriame vandenyje neskęsta (baltas gintaras neskęsta net gėlame), jo padirbiniai gana greitai atsiduria dugne.

Priešingai nei mano daugelis žmonių, gintaro gabaliuke įstrigę vabzdžiai ar augalai negarantuoja autentiškumo – kartais pardavėjai patys įterpia šiuos inkliuzus.

Ką rinktis ir kaip derinti

Gintaro gabaliukais dažniausiai inkrustuojami sidabro, balto, geltono ir raudono aukso papuošalai. Manote, kad gintariniai dirbiniai nestilingi ir tinka tik močiutėms? Klystate. Šiandien mados žinovai vienbalsiai tvirtina, kad sidabro arba balto aukso grandinėlės, apyrankės ar žiedai su gintaru – vienu metu ir kasdieniški, ir išskirtiniai aksesuarai.

Geltonas auksas, anot ekspertų, tinka su bet kokios spalvos gintaru: su tamsesniais akmenėliais kontrastuoja ir labiau traukia akį, su šviesesniais sudaro elegantišką ir daug subtilesnį derinį. Šiltos gintaro spalvos puikiai dera su visais rudens atspalviais arba neutraliais tonais, tokiais kaip chaki, smėlio arba kūno (nude). Priklausomai nuo meninio apipavidalinimo, gintariniai papuošalai puikiai tinka ir prie kasdienių, ir prie prabangių drabužių. Jei dievinate retro ar bohemiškus apdarus, gintaras taip pat – tobulas pasirinkimas. Žodžiu, šis akmuo yra universalus ir daugiabriaunis (derinimo prasme) – madingas ir nesenstantis, elegantiškas ir paprastas, neutralus ir rėksmingas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Ar tikrai sidabras tik jaunoms, o auksas – brandžioms?