Ar jums netrūksta vitamino D?

Nuovargis / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
AA

Vitamino D randama kiaušiniuose, riebioje žuvyje, dribsniuose bei grūduose, tačiau dauguma žmonių vitamino D dozę gauna iš saulės šviesos. Tačiau ruduo toks metas, kai mažėja saulės, o jos mūsų kraštuose ir taip retai būna. Kai kuriems žmonėms šio vitamino trūksta labiau. Pasitikrinkite, ar nepapuolate į šį sąrašą.

Vitaminu D pakankamai apsirūpinti užtenka 10 minučių pabūti saulėje, tačiau mūsų kraštuose tai padaryti sudėtinga.

Vitaminas D reguliuoja mineralinių medžiagų (kalcio, fosforo, magnio) apykaitą, reguliuodamas kalcio ir fosforo įsiurbimą žarnyne, padeda šioms medžiagoms išsilaikyti kauluose ir dantyse. Taip pat saugo nuo osteoporozės.

Vitaminu D pakankamai apsirūpinti užtenka 10 minučių pabūti saulėje, tačiau mūsų kraštuose to padaryti neišeina, dėl to rekomenduojama vartoti 5–10 mikrogramus vitamino per dieną papildomai. Nėščioms ir žindančioms moterims vitamino reikia dvigubai daugiau. Taip pat daugiau vitamino reikia sergant kai kuriomis kepenų ir inkstų ligomis, rachito profilaktikai.

Jei trūksta vitamino D, atsiranda dėmių dantų emalyje, susilpnėja raumenys, imunitetas. Ilgai trūkstant vitamino, suminkštėja kaulai, susergama osteomaliacija. Taigi, kam gali trūkti vitamino D?

TAIP PAT SKAITYKITE: Pilvo pūtimas – ne smulkmena. Kaip su tuo kovoti be vaistų?

Gera nuotaika! / Fotolia nuotr.

Tiems, kuriems daugiau nei 55 m.

Senėjimas neabejotinai turi savo privalumų: esate protingesni, turite daugiau išminties, labiau žinote, ko norite, galite mėgautis patogiu senatvės gyvenimu.

Tačiau ilgainiui organizmui gali pradėti trūkti įvairių medžiagų. Kadangi su amžiumi kai kurie žmonės gali tapti mažiau judrūs, sudėtinga praleisti pakankamai laiko lauke. Vadinasi, galite gauti mažiau vitamino D nei jaunystėje. Tačiau ne tik tai. Senėjanti oda negali pakankamai veiksmingai sintetinti vitamino D. 2007 m. Kanadoje atliktas tyrimas rodo, kad maždaug 50 proc. vyresnių amerikiečių turėjusių klubo lūžių, kraujyje buvo nedaug vitamino D.

Biurų darbuotojai

Jei esate biuro darbuotojas ir jūsų darbo valandos tęsiasi nuo 8 val. ryto iki 17 val. vakaro, tikriausiai nematote pernelyg daug saulės, todėl pakliūnate į tą grupę žmonių, kuriems gali trūkti vitamino D. Žmonės, kurie dėl profesinių negauna pakankamai saulės spindulių, greičiausiai neturės pakankamo vitamino D organizme. Todėl būtina valgyti visavertį maistą.

Veganai ir vegetarai

Dauguma maisto produktų, kurių natūraliai yra vitamino D, yra gyvūniniai produktai, pavyzdžiui, lašiša, kiaušinių tryniai ir pan. Taip pat vitamino D yra pieno produktuose: pienas, jogurtas ir pan. Taigi, jei veganai, vegetarai ir laktozės netoleruojantieji negaus vitamino D su maistu, jų organizme gali trūkti šio vitamino. Jei nevalgote gyvulinės kilmės maisto produktų, valgykite sojų pupelių, grūdinių kultūrų ieškokite kitų produktų, kuriuose yra vitamino D.

Žmonės, turintys antsvorio

Jei jūsų kūno masės indeksas (KMI) didesnis nei 30 arba jūsų kūno riebalų procentas didelis, gali būti sudėtinga pasisavinti vitaminą D. Tai nereiškia, kad jums trūksta ši vitamino, tačiau tikimybės yra didesnė. Pasitarkite su savo gydytoju, kad sužinotumėte, ar organizmas gerai įsisavina šį vitaminą i ar jo kiekio užtenka.

Žmonės, kurie serga depresija

Pasak žurnalo The British Journal of Psychiatry, žmonės, kurių kraujyje yra mažai vitamino D, daugiau nei du kartus dažniau diagnozuojami depresija. Buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei 31 tūkst. dalyvių. Nors medicinos ekspertai nežino, kodėl viena iš priežasčių yra tai, kad vitaminas gali pakeisti hormonus ir smegenų sritis, kurios veikia ir reguliuoja nuotaiką.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kylantį pyktį galima suvaldyti paprastais būdais

Sekite naujienas ir mūsų „Facebook“ puslapyje!

Skaitykite daugiau