Arvydas Paltinas amžinojo poilsio atgulė Menininkų kalnelyje, greta Nelly Paltinienės
Antradienį Vilniuje palaidotas dainininkės Nelly Paltinienės sutuoktinis, muzikas bei pedagogas Arvydas Paltinas – popiet amžinojo poilsio jis atgulė Vilniaus Antakalnio kapinėse, Menininkų kalnelyje, kapavietėje greta žmonos Nelly Paltinienės.
Artimieji ir bičiuliai antradienio rytą Vilniuje, laidojimo namuose prie šv.Petro ir Povilo bažnyčios atsisveikino su muziku A.Paltinu.
Pamaldoms už velionį laidojimo namuose vadovavo Lietuvos Evangelikų Liuteronų vyskupas Mindaugas Sabutis.
Popiet A.Paltinas amžinojo poilsio atgulė Vilniaus Antakalnio kapinėse, Menininkų kalnelyje – kapavietėje greta žmonos Nelly Paltinienės.
Urna su Vokietijoje mirusio A.Paltino palaikais į Lietuvą pargabenta kovo pradžioje.
Vydmantų miestelyje, Kretingos rajone gyvenantis geras Nelly ir Arvydo Paltinų draugas, kunigas Karolis Petravičius savo ilgametį bičiulį į paskutinę kelionę išlydėjo pagal senas tradicijas. Žmonės.lt K.Petravičius pasakojo su gerbiamo Arvydo palaikais bei jo automobilu apvažiavęs aplink Vilnių, prasukęs pro daug džiugių akimirkų kadaise talpinusius Nelly bei Arvydo namus.
„Mūsų su kunigu Kęstučiu šviesaus atminimo draugo urna su palaikais evangelikų liuteronų bažnyčioje buvo saugoma 12 dienų. Vakar paėmę ją ir sėdę prie 1997-ųjų metų Arvydo Paltino BMW automobilio vairo apvažiavome visą miestą. Šios transporto priemonės aš neleidau niekam išmesti, saugojau, sutvarkiau. Dabar ji keliauja po Lietuvą. Kartu su Arvydu pravažiavome jo ir Nellytės namus, visą senamiestį. Pagal labai senas tradicijas, jei žmogus miršta ir yra pašarvotas kažkur kitur, jis simboliškai palydimas pro namus, kuriuose gyveno, sustojama, giesmių pagiedama. Prisimindami šią seną tradiciją, iš meilės ir su gražiausiais prisiminimais mes su Kęstučiu atlikome tą romantišką kelionę“, – pasakojo K.Petravičius.
Pagal labai senas tradicijas, jei žmogus miršta ir yra pašarvotas kažkur kitur, jis simboliškai palydimas pro namus, kuriuose gyveno.
Kunigas iki šiol prisimena kaip paprastai, lengvai ir natūraliai užsimezgė jo ir žinomos poros draugystė.
„Su Nelly ir Arvydu susitikome prieš 21-erius metus. Tuomet buvau be galo jaunas, studijavau kunigų seminarijoje. Žinoma, ir anksčiau šios poros koncertuose esu pasilankęs, tačiau tada dar neišdrįsdavau prieiti, kažko pasakyti. Tą lemtingą kartą mes, klierikai, nuėjome pažiūrėti pasirodymo. Kai tuometinis Telšių Žemaitės teatro direktorius mūsų paprašė po koncerto Nelly ir Arvydui pasakyti sveikinimo kalbą, visi sužiuro į mane. Susikaupiau ir prakalbau.
Sakiau, kad Nelly – tarsi Niagaros krioklys, nuolat tekantis, teikiantis mums daug džiaugsmo, kad ta jos versmė trykšta be paliovos. Po renginio visi drauge su Paltinais nuėjome pasivaikščioti, valgėme jorgurtus, o aš drebėjau, atrodė, greta tokios žvaigždės, o aš čia toks paprastas vaikiukas. Mūsų draugystė užsimezgė natūraliai, bendravome laiškais, vieni kitus lankydavome. Kartais važiuodavome pas mano kolegą į Palangą, kur po Nelly ir Arvydo pasirodymų galėdavome kalbėti valandų valandas.
Nellytė niekada nesilaikė jokių dietų, todėl po koncertų užsisakydavo ar parsinešdavo kokį kiaulienos kepsnį su lašinuku ir mes valgydami, sėdėdami drauge, iki aušros galėdavome diskutuoti apie muziką, meną, Lietuvą. Nelly niekada nevartojo alkoholio, ji buvo įkvėpta gyvenimo. Visuomet žavėjausi jos galimybe atrasti įdomių temų. Tas laikas po koncertų būdavo labai smagus“, – prisiminimais dalijosi K.Petravičius.
Kunigas prisipažino, kad iki šiol jaučia mylimų draugų buvimą, maldomis kalbasi su jais.
„Sakau, jog giminės mums yra Dievo dovanoti, o draugai – likimo. Per tuos metus, kai nebėra Nelly ir Arvydo jau mėnuo su viršumi, aš kažkaip nejaučiu, kad jie mane paliko. Meilė negali pasibaigti kažkuriuo etapu, jei tai – tikra meilė. Aš juos myliu, žinau, kad jie danguje. Iš mano širdies ir mano gyvenimo jie niekada nebus ištremti. Iki šiol saugau ypatingąjį Nelly mikrofoną, visa jų įrašų studijos įranga yra pas mane. Jie iškeliavo, bet paliko viską, kad ir kiti jų nepamirštų. Jų daiktai tarnauja, muzika toliau džiugina. O jei jaučiu, kad noriu pasikalbėti – kalbuosi su jais malda.“
Artimas Arvydo ir Nelly Paltinų šeimos draugas, kunigas Kęstutis Timofejevas, išlydėdamas draugą amžinojo poilsio su Žmonės.lt pasidalijo prisiminimais ne tik apie gražią bičiulystę, bet ir ireiškė viltį, kad Paltinų atminimas toliau gyvuos per jų sukurtą muziką.
„Nelly ir Arvydas Paltinai tiek iki emigracijos į Vokietiją, tiek po Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo koncertavo visoje Lietuvoje – ne išimtis buvo ir koncertas Žemaitijoje, Telšiuose, kur mes, dar studentai, mokėmės kunigų seminarijoje. Taigi prieš daugiau negu dvidešimt metų nuėjome į kultūros namų salėje vykusį jų koncertą – kaip būsimieji kunigai domėjomės ne tik religiniu, bet ir kultūriniu gyvenimu. Mūsų draugystė užsimezgė jau nuo šio pirmo susitikimo“, – Žmonės.lt pasakojo K.Timofejevas.
Kunigas atsiminė, kad po šio koncerto Paltinai ir jis su kolega, kitu kunigu Karoliu Petravičiumi, palaikė ryšį, o apibusis draugiškumas metams bėgant pavirto į tikrą ir nuoširdžią draugystę.
„Kalbu apie juos kaip apie vienį, nes kitaip tarsi ir neišeina – jie 60 metų buvo kartu, neišskiriami žmonės. Net kažkur užsienio spaudoje skaičiau, kad mes visi žiūrėjome ir žavėjomes Nelly, o klausėmės Arvydo, nes visa jų muzika buvo kruopščiai po vieną natą jo surašyta, surinkta, per naktis nemiegota. Jis surinko visas tas dainas, kurias jiedu tiek daug metų dainavo – jie buvo populiarūs kone iki pat mirties, o jų kūrybinis kelias buvo ne tik ilgas, bet ir labai gražus, įkvepiantis...
Mums labai imponavo jų tikėjimas – Nelly kiekvieną koncertą pradėdavo giesme „Ave Maria“, padėka Dievui. Iš jų kūrybos jutome sklindantį gėrį, meilę žmogui, patriotizmą.
Turbūt jau per tą pirmą susitikimą Nelly su Arvydu ir pajuto mūsų susižavėjimą jais, tad ir užsimezgė ši graži draugystė, kuri kiekvienais metais tapo vis stipresnė – susitikdavome, bendraudavome, vykdavome į svečius tiek Lietuvoje, tiek Vokietijoje“, – pasakojo K.Timofejevas.
Jis į Vokietiją pas bičiulius Paltinus vykdavo su kolega, kunigu K.Petravičiumi – jiedu tiek Nelly, tiek Arvydą užsienyje lankė likus maždaug trims mėnesiams iki užgestant tiek vieno, tiek kito gyvybei.
„Mes visąlaik buvome su jais ryšyje – daug kalbėdavomės telefonu, o kai tik būdavo galimybė – susitikdavome ir Vilniuje, ir Vokietijoje. Mano kolegai, kunigui Karoliui, ši draugystė išaugo dar ir į kūrybinę draugystę, nes jis pats kuria muziką, atlieka dainas, tad su jais visada pasitardavo ir muzikiniais klausimais“, – šypteli kunigas.
Žmogui, Lietuvai, Dievui
K.Timofejevas išreiškė viltį, kad, nepaisant to, jog Paltinai iškeliavo amžinojo poilsio, jų atminimas išliks gyvas – dainose, muzikoje, žmonių širdyse.
„Jau metai, kaip Nelly nebėra, tačiau jausmas toks, kad ji kaip niekad arti žmonių. Dabar labai domimasi jų kūryba, gyvenimu, net rašoma atsiminimų knyga. Sakyčiau, kad Nelly ir Arvydo kūryba išgyvena savotišką renesansą. Tikiu, kad praėjus dar dešimtmečiui judviejų dainas dainuos ne vienas kitas dainininkas, kaip kad dabar, o visa Lietuva“, – vylėsi jis.
Kunigas svarstė, kad žmonės Paltinus mylėjo būtent dėl iš jų sklindančios meilės ir šilumos, kurios tiesiog negalėjai nepastebėti ir nepajusti.
„Jų kūryba buvo pilna meilės žmogui, Lietuvai ir Dievui – ji tiesiog alsavo šiais jausmais. Jie visame pasaulyje buvo tarsi Lietuvos ambasadoriai – nesėdėjo sudėję rankų ir, nors buvo priversti emigruoti, kur nuvykdavo koncertuoti – ten dainuodavo lietuviams ir būtinai – tik lietuviškai. Visiems primindavo, kad Lietuva yra, kad ji bus laisva – jie nešė ir dalino šią viltį. Dėl to Nelly ir buvo prezidento Valdo Adamkaus apdovanota už nuopelnus Lietuvai, o Arvydo darbas taip pat įvertintas aukščiausiais apdovanojimais.
Tikiu, kad nors jų jau nebėra, judviejų palikimas gyvuos toliau, įsilies į kultūrinį gyvenimą. Tikiu, kad tų žmonių atminimas ir toliau švies, nes jie paliko nemirštančią muziką, dainas ir savo meilę žmonėms“, – sakė K.Timofejevas.
Žmonės.lt primena, kad Arvydas Paltinas mirė vasario 1-ąją, Vokietijos ligoninėje, eidamas 88-uosius metus, nuo plaučių uždegimo komplikacijų.
„Jam buvo labai staigiai diagnozuotas plaučių uždegimas. Ligai progresavus, Arvydas buvo įvestas į dirbtinę komą. Šiandien man pranešė, kad Arvydas mirė...“ – tąkart portalui Žmonės.lt sakė kunigas Arūnas Peškaitis.
Kunigas buvo artimas A.Paltino draugas ir atsiminė jį, kaip itin talentingą, išsilavinusį ir tuo pačiu korektišką žmogų.
„Man jis visada išliks kaip šviesos ir vidinės kultūros žmogus. Arvydas buvo tikras pedagogas, išugdęs daugybę talentingų muzikantų – tuo pačiu ir Nelly, ir Birutę Petrikytę, Viktorą Malinauską, Edmundą Kučinską bei kitus. Nors dirbo su ryškiomis asmenybėmis, jis pats buvo labai susikaupęs, atsakingas ir korektiškas žmogus“, – prisiminimais dalijosi dvasininkas.
Primename, kad Arvydo Paltino žmona Nelly Paltinienė mirė pernai vasario 29-ąją, o netrukus po to ėmė šlubuoti ir jo paties sveikata.
A.Paltinas gimė 1933 m. rugpjūčio 6 d. Lankupių kaime, Klaipėdos krašte. Baigė Agluonėnų pradinę mokyklą ir Priekulės progimnaziją, choro dirigavimo jis mokėsi Klaipėdos muzikos mokykloje, studijavo Vilniaus valstybinėje konservatorijoje, tačiau jos nebaigė.
Nuo 1954 metų A.Paltinas buvo Klaipėdos kultūros namų meno vadovas ir mokytojas Klaipėdos vaikų pirmoje muzikos mokykloje.
A.Paltinas buvo vienas estradinės muzikos Klaipėdoje pradininkų, populiaraus estradinio ansamblio „Kopų balsai“ vadovas, išugdė solistus N.Paltinienę, Eugenijų Ivanauską, Edmundą Kučinską ir kitus.
1982 metais su žmona Nelly Paltiniene išvyko gyventi į Vokietiją, mokytojavo Vasario 16-osios gimnazijoje, rengė koncertus, atvykdavo koncertuoti į Lietuvą.