Batų priežiūros taisyklės, kuriomis privalote vadovautis

Batai / „Fotolia“ nuotr.
Batai / „Fotolia“ nuotr.
2017-11-07 15:00
AA

Batai – kiekvienos moters džiaugsmas. Tačiau ne vienai pažįstamas su naujo pirkinio džiaugsmu atsirandantis rūpestis – kaip prižiūrėti naujutėlius batus, kad po kelių mėnesių nereikėtų raudoti dėl pablogėjusios jų išvaizdos?

Kokybiškos priežiūros priemonės

Nuo pat pradžių patartina nepagailėti pinigų kokybiškoms batų priežiūros priemonėms – išvengsime nusivylimo, kai, atrodo, gerai ir kruopščiai prižiūrimi batai ėmė ir prarado gražią išvaizdą. Taip dažniausiai nutinka pasirinkus netinkamą priežiūros priemonę, per aštrų batų šepetį ir pan.

Parsinešus naujus batus namo, reikėtų atsispirti pagundai iškart apsiauti – visų pirma būtina juos impregnuoti.

Parsinešus naujus batus namo, reikėtų atsispirti pagundai iškart apsiauti – visų pirma būtina juos impregnuoti. Impregnantai konservuoja odą, ji tampa atspari trinčiai ir drėgmei, mažiau deformuojasi. Tik kai batukai impregnuoti, galime drąsiai žygiuoti į pirmąją kelionę.

Batų tepalo galima įsigyti spalvoto ir bespalvio. Tepalas minkština ir drėkina odą, saugo ją nuo perdžiūvimo ir skilinėjimo. Jei renkatės kietą, bičių vašką primenantį metalinėje dėžutėje įpakuotą batų tepalą, kartu įsigykite ir du batų šepečius – vienu masę užtepsite, kitu dailiai išblizginsite batus.

Batų priežiūrai pasirinkote skystą tepalą su specialia kempinėle tūbelės gale? Nepamirškite, kad juo išteptus batus papildomai reikia nublizginti švelniu skudurėliu. Jei to nepadarysite, batai liks matiniai, prie jų itin kibs dulkės.

Kaip taisyklingai naudoti skystą batų tepalą be kempinėlės? Užtepkite jo ant šepečio ir šveiskite batus, kol šie ims blizgėti.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kodėl šąla rankos ir kojos? Priežasčių ne viena

Batų priežiūra / Fotolia nuotr.

Svarbu!

Norint išvengti nemalonumų, bet kokią naują batų priežiūros priemonę pirmiausia reikėtų išmėginti ne tokioje matomoje vietoje. Ir, savaime suprantama, ją naudoti tik nuvalius nuo batų purvą. Taip pat svarbu įtrynus batus neskubėti į šaltą ar drėgną orą – leisti priemonei įsigerti ir išdžiūti.

Odai – ypatingas dėmesys

Labiausiai vertinama pagaminta iš odos avalynė. Tokia ne tik itin patogi, bet laidi orui, nepraleidžianti drėgmės ir šalčio. Tačiau reikia nepamiršti, kad šios odos savybės atsiranda dėl tam tikro kiekio riebalų ar aliejaus, kurie turi įtakos jos minkštumui. Avint batus, riebalai ir aliejus nyksta, todėl odą reikia nuolat maitinti, antraip ji sukietės, taps neelastinga, ims praleisti drėgmę ir šaltį.

Verta žinoti

  • Odinius batus tepalu geriausiai ištepti vakare, o šepečiu išblizginti ryte.
  • Jeigu odiniai batai kiaurai permirko vandeniu, prikimškite juos senų laikraščių ar kitokio popieriaus ir palikite džiūti šiltoje patalpoje.
  • Sunkiai prieinamose batų vietose nešvarumus patogu šalinti švelniu nenaudojamu dantų šepetėliu. Jeigu jį sudrėkinsite vandeniu, palaukite, kad batai gerai nudžiūtų, tik tada galima tepti priemonę.
  • Specialų blizgiklį pakeis bet koks aliejus. Užvarvinkite jo ant minkšto švaraus skudurėlio ir tolygiai ištrinkite batų paviršių.
  • Nemalonus batų kvapas išnyks, jei iš vakaro jų vidų išpurkšite dezodorantu, saugančiu nuo bakterijų ir grybelio. Šie dezodorantai tinka naudoti visai šeimai.

Kaip prižiūrėti zomšos batus

Tokią avalynę sudėtinga prižiūrėti, todėl, įsigijusi zomšos batus šaltajam metų laikui, turite iškart pasirūpinti ir specialiomis priemonėmis: impregnantu, tepalu, guminiu šepetėliu.

Specialiu aerozoliniu impregnantu zomšos, kaip ir kitokios natūralios odos batus, išpurkškite bent sykį per mėnesį. Prieš tai būtinai juos švariai išvalykite guminiu šepetėliu. Geriausia įsigyti dvipusį įrankį su kitoje pusėje įtaisytu elastingų kietų šerelių šepetėliu. Juo bus paprasta pašiaušti zomšos paviršių, kai nudžius impregnantas.

Jei zomšinius batus permerkė lietus, grįžusi namo tuoj pat nusausinkite juos švelniu rankšluosčiu ir, prikimšusi laikraščių, padėkite šiltoje vietoje, kad išdžiūtų. Paskui zomšos pūkelius pašiauškite specialiu šepetėliu. Jeigu nepavyktų to padaryti, kelias minutes palaikykite batus virš dubens su garuojančiu vandeniu – ne tik zomšos plaukeliai pasišiauš, bet ir batų spalva suintensyvės. Nuo lietaus lašų ant zomšinių batų atsiradusias dėmes lengviausia panaikinti guminiu šepetėliu.

Jeigu išbluko zomšinių batų spalva, specializuotoje avalynės parduotuvėje nusipirkite purškiamo spalvos gaiviklio.

Verta žinoti

* Zomšos plaukelius galite šiaušti ne tik šepetėliu, bet ir specialia aštria kempinėle.

* Jeigu išbluko zomšinių batų spalva, specializuotoje avalynės parduotuvėje nusipirkite purškiamo spalvos gaiviklio.

* Dėmes iš zomšos batų pamėginkite išvalyti šiltu muiluotu vandeniu suvilgyta kempinėle. Jei nepavyks jų pašalinti, teks įsigyti specialų dėmių valiklį.

Trys didžiausi batų priešai

Radiatorius. Avalynės niekada nedžiovinkite arti radiatoriaus – nuo karščio oda traukiasi, kietėja, pradeda skilinėti ir trupėti. Geriausiai jie džiūsta padėti šiltoje patalpoje ir prikimšti popieriaus.

Plastiko maišeliai. Nepalikite sudrėkusių ar sušlapusių batų plastiko maišelyje – oda turi kvėpuoti, o spalvotas plastikas gali ją net nudažyti. Geriau avalynę išvalykite, dėkite į vidų formą palaikantį įdėklą ir laikykite specialiame medžiaginiame maišelyje.

Tiesioginiai saulės spinduliai. Odos gaminių nelaikykite ten, kur pasiekia tiesioginiai saulės spinduliai ar kita ryški šviesa, pavyzdžiui, neono lempos, – gali išblukti. Rūpinkimės savo batais ir galėsime džiaugtis jais kaip naujais net keletą metų!

TAIP PAT SKAITYKITE: 5 patarimai toms, kurios negali gyventi be aukštakulnių