Bestselerių autorė Modesta Žukauskaitė: „Jei norite sulieknėti, išsiugdykite 10 įpročių“
Prieš kiek mažiau nei metus knygynuose sužibo naujoji lieknėjimo knyga intriguojančiu pavadinimu – „Slaptas sulieknėjusios merginos dienoraštis“.
Parašyta tokioms knygoms ne itin įprasta – dienoraščio – forma, ji sužavėjo tūkstančius sulieknėti norinčių merginų bei moterų ir jau po savaitės užkopė į perkamiausių knygų dešimtuką, kuriame laikėsi iki paskutinės minutės, kol buvo išimta iš prekybos.
Prieš keletą mėnesių jos autorė Modesta Žukauskaitė (27 m.) išleido ir antrąją knygą – praktinį vadovą norinčioms sulieknėti „Slaptomanė. Darbo knyga“. Dabar autorė neslepia – toks jos knygų populiarumas išties pranoko lūkesčius. Nors sėkme ji ir tikėjo, bet tai, kad „Slaptas sulieknėjusios merginos dienoraštis“ bus taip greitai išpirktas, nustebino ir ją.
Vis tik norinčioms susipažinti su slapta knygos herojės Smiltės lieknėjimo istorija ir nerandančioms, kur šią knygą nusipirkti, Modesta Žukauskaitė turi puikių žinių – jau labai greitai knygynus pasieks antrasis gerokai papildytas, atnaujintas ir pratęstas knygos „Slaptas sulieknėjusios merginos dienoraštis“ leidimas.
O kol jos laukiame, kalbamės su Modesta apie jos kūrybinį kelią, apie pirmosios knygos gimimą ir apie jos pačios atrastą ir susistemintą lieknėjimo filosofiją.
– Modesta, papasakokite apie save. Ką veikėte iki pirmosios savo knygos išleidimo?
– Verslo srityje sukuosi jau nuo 16-os metų. Mano pradžia buvo kosmetikos pardavimai. Sekėsi tikrai neblogai – per šešerius metus pavyko suburti 200 žmonių komandą ir jai vadovauti. Likus maždaug metams iki šią kompaniją man paliekant, joje atsirado speciali lieknėjimo priemonių linija. Mane tai sudomino ir aš pradėjau išsamiau domėtis įvairiais lieknėjimo būdais.
Galiausiai nusprendžiau savo gimtajame mieste Raseiniuose įkurti lieknėjimo klubą. Jame lankydavosi tiek vyrai, tiek ir moterys. Naudodama lieknėjimui skirtus produktus, padėdavau jiems atsikratyti antsvorio.
Vėliau supratau, kad sulieknėti įmanoma ir sveikai maitinantis bei judant, ir tam nėra būtina specialių produktų vartoti griežtai ir keletą kartų per dieną. Neslėpsiu, kad tokius produktus ir pati mėgstu ir naudoju, bet tik kai kažkur skubu ar noriu atgauti plokščią pilvuką po labai nuodėmingų patiekalų arba noriu skanaus ir sveikesnio užkandžio nei bandelė ar batonėlis, kurių greituoju būdų galime įsigyti bet kur.
Iš gautų žinių ir įvairių lieknėjimo istorijų susisteminau dešimt lieknos merginos įpročių. Šią teoriją išbandžiau pati ir per pusę metų atsikračiau 10 nereikalingų kilogramų.
Taigi, pradėjau ieškoti įvairios informacijos apie sveiką mitybą, skaičiau daug literatūros, taip pat sulieknėjusių moterų istorijas. Bandžiau suprasti ir surasti tą pagrindą, nuo kurio ir priklauso sveikas kūno svoris.
Galiausiai iš gautų žinių ir įvairių lieknėjimo istorijų susisteminau dešimt lieknos merginos įpročių, kuriuos kiekvienam norinčiam atsikratyti antsvorio tiesiog reikia išsiugdyti. Šią teoriją išbandžiau pati ir per pusę metų atsikračiau 10 nereikalingų kilogramų. Supratusi, kad šie įpročiai tikrai veiksmingi, juos taikyti pradėjau ir savo klube.
Skaičiuodavau klientų numestus kilogramus ir kartą per savaitę su jais susitikdavau, kad pamatyčiau jų užpildytą kasdienių valgymo įpročių lentelę. Rezultatai tikrai nenuvylė – klube tuo metu dalyvavo 60 žmonių ir per keletą mėnesių jie visi bendrai atsikratė maždaug 400 kilogramų.
Neliepdavau jiems nevalgyti to ar ano, tiesiog įvertindavau jų užpildytą lentelę ir pasakydavau, kur dar reikėtų pasitaisyti, ką daryti kitaip ir pan. Supratau, kad žmonėms tiesiog reikia palaikymo ir motyvacijos, kurios šiais laikais gauname labai mažai. Arba vietoje jos mus aplinka sugeba tik kritikuoti ir nuvertinti mūsų tikslus.
– Kas galiausiai lėmė jūsų apsisprendimą apie tai išleisti knygą ir dar tokia gan neįprasta – dienoraščio – forma?
– Maždaug prieš dvejus metus išvažiavau gyventi į Rusiją. Ir ten vis galvodavau, kuo man užsiimti. Kalbos nemokėjau, tad kasdien nuo trijų iki penkių valandų skirdavau mokymuisi, tačiau vis galvodavau apie savo klubo klientus, kuriuos palikau Lietuvoje. Svarsčiau, ką daryti ir kaip jiems padėti man būnant Rusijoje.
Tuomet vieną dieną tėtis man pakišo mintį. Sako, Modesta, kodėl gi tau neparašius knygos? Iš pradžių tik pasijuokiau – juk mokykloje nebuvau iš tų, kuri stebindavo savo rašinėliais. Porą mėnesių galvojau apie šią idėją ir galiausiai pradėjau žengti pirmuosius žingsnius.
Pasiskaičiusi ir pasidomėjusi internete supratau, kad žmonėms įdomiausia yra skaityti tai, kaip lieknėja kiti, tad taip ir nusprendžiau dienoraščio forma parašyti moters lieknėjimo istoriją. Taip gimė romano, kuris padeda lieknėti, idėja.
– Tačiau knygą rašėte ne viena?
– Maždaug tris mėnesius prie šios knygos dirbau viena, galvoje turėjau šimtus minčių, tačiau nežinojau, kaip jas tinkamai sudėlioti ant lapo. Galiausiai pamaniau, kad man reikėtų pagalbos žmogaus, kuris žinotų ir mokėtų visas mintis sudėlioti taip, jog išeitų įdomi knyga.
Taip pat skaitykite: Lieknėjimo mitai ir tiesos: kodėl sunku numesti svorio?
Stenkitės valgyti tris kartus per dieną ir du kartus užkandžiaukite sveikais užkandžiais. Nedarykite ilgesnių nei trys valandos pertraukų tarp valgymų.
Maždaug po savaitės man parašė rašytoja Anželika Liauškaitė, pradėjome bendrauti ir nusprendėme knygą rašyti kartu. Viena kitos daug nepažinojome ir net nebuvome susitikę gyvai – visus metus abi prie knygos dirbome tiesiog susirašinėdamos internetu. Pirmą kartą susitikome likus penkioms minutėms iki mūsų knygos pristatymo – ji tuomet atskrido iš Londono, o aš – iš Kopenhagos, taip ir susipažinome savo būsimųjų skaitytojų akyse.
– Savo pirmąją knygą „Slaptas sulieknėjusios merginos dienoraštis“ išleidote praėjusių metų gruodį, per šį laiką ji spėjo atsidurti ir perkamiausių knygų sąrašuose, o šiuo metu ją rasti knygynuose jau ir sunkoka. Ar žadate savo skaitytojus pradžiuginti antruoju knygos leidimu?
– Tikrai taip. Sutariau su viena didesne Lietuvos leidykla išleisti atnaujintą ir gerokai papildytą knygos versiją patobulintu ir įdomesniu dizainu. Naujajame leidime bus daugiau motyvacijos ir atsiras nauji skyriai, kurie bus tarsi Smiltės (pagrindinė knygos herojė – aut. past.) istorijos tęsinys.
Antrasis leidimas knygynus pasiekti turėtų dar šiais metais – iki šventinio maratono, tad bus puiki proga artimiesiems pašnibždėti į ausį, kokios dovanos norėsite po eglute (šypsosi).
Šiuo metu daug laiko atima ir kitas mano projektas – esu viena iš naujos technologijos Lietuvoje „Atgyjantis 4D pasaulis“ įkūrėjų.
– Minėjote, jog esate susisteminusi dešimt lieknos merginos įpročių. Kokie jie?
– Tai visiškai paprasti ir visiems žinomi įpročiai, kuriuos norint sulieknėti būtina išsiugdyti. Žinoma, to iš karto padaryti nepavyks, tačiau po truputį praktikuojant šiuos įpročius, galiausiai jie taps neatsiejama gyvenimo dalimi. Labai naudinga kasdien pildytis įpročių lentelę ir sekti, kaip pavyksta jų laikytis.
O šie lieknos merginos įpročiai yra tokie:
- Gerkite vandens. Išgerkite bent 1–1,5 l vandens per dieną. Vanduo valo organizmą ir pagerina lieknėjimo rezultatus. Išgėrę vandens likus maždaug 30 min. iki valgio, ir suvalgysite mažiau.
- Valgykite lėtai ir gerai sukramtykite maistą. Tai daryti būtina, kad skrandis gerai suvirškintų maistą. Tiesa, valgant verčiau neužsiimti jokia pašaline veikla, mat taip nukreipiamas dėmesys ir net nepajusite, kaip suvalgysite daugiau nei jums reikia. Juk sotumo jausmas ateina tik po 15–20 min.
- Užkandžiaukite sveikai. Alkį numalšinkite laiku, nes labai išalkus suvalgoma gerokai daugiau. Tą padaryti padės sveiki užkandžiai: jogurtas, vaisiai ar mėgstamos daržovės.
- Lėkštutės taisyklė. Mintyse lėkštutę padalinkite į tris dalis: pusę jos tegu užima daržovės, ketvirtadalį – bulvės, ryžiai, makaronai (be padažo), kruopos, o kitą ketvirtadalį – mėsa ar žuvis.
- Valgykite reguliariai. Stenkitės valgyti tris kartus per dieną ir du kartus užkandžiaukite sveikais užkandžiais. Nedarykite ilgesnių nei trys valandos pertraukų tarp valgymų.
- Gaminkite sveikai. Maistą ruoškite garuose, virkite ar jį troškinkite. Stenkitės vengti maisto, kuris keptas ar virtas riebaluose.
- Venkite raudonosios zonos produktų. Tai įvairus nesveikas maistas, gazuoti ir alkoholiniai gėrimai, taip pat perdirbti mėsos produktai ir kt.
- Laisvalaikį leiskite aktyviai. Dažniau išeikite pasivaikščioti, mankštinkitės, bėgiokite ar sportuokite namuose. Aktyviai galite atlikti ir namų ruošos darbus – kartais netvarka namuose gali tapti tikra sporto sale.
- Nieko nevalgykite 2–3 valandas prieš miegą. Juk norite gerai išsimiegoti!
- Miegokite 7–8 valandas. Blogas miegas yra viena iš priežasčių, dėl kurios sunkiau yra palaikyti norimą svorį, jis taip pat prisideda prie svorio augimo ir labai neigiamai veikia medžiagų apykaitą.
– Socialiniame tinkle „Facebook“ esate įkūrusi ir sulieknėti norinčioms moterims skirtą slaptą grupę, tad su savo skaitytojomis išties daug bendraujate. Sakykite, kokia yra šios grupės paskirtis?
– Taip, su šios grupės narėmis bendrauju praktiškai kasdien ir stengiuosi visoms joms atsakyti. Grupę nusprendžiau įkurti jau po knygos išleidimo, svarstydama, kaip dar galėčiau padėti lieknėti pasiryžusioms moterims.
Kaip jau minėjau, tam, kad moteris sulieknėtų, jai yra reikalingas palaikymas. Būtent tai šioje grupėje ir gali surasti. Daug moterų čia randa savo lieknėjimo draugę, kuri pozityviai kontroliuoja ir padeda atsikratyti nereikalingų kilogramų.
– Gan dažnai su savo skaitytojomis rengiate susitikimus knygynuose, vasarą visas jas buvote sukvietusi ir į didįjį susitikimą, tad tikriausiai girdite išties nemažai jų lieknėjimo istorijų?
– Didysis susitikimas su skaitytojomis – Vasaros puota pavyko išties puikiai, buvau be galo laiminga ir patenkinta visais joje dalyvavusių moterų atsiliepimais. Išgirdau tikrai daug jų istorijų ir buvau nustebinta jų pasiektų rezultatų.
Štai viena moteris per visą tą laikotarpį nuo knygos išleidimo atsikratė daugiau kaip 40 kilogramų ir šiuo metu ji ir jaučiasi, ir atrodo tiesiog puikiai. Jos istorija – tai, kaip ji sulieknėjo, kaip dabar atrodo bei ką darė, bus ir atnaujintame knygos leidime.
Kartais net sunku patikėti, kaip viena paprasta knyga gali pakeisti žmonių gyvenimus. Viena moteris pasakojo, kad dėl antsvorio ji niekaip negalėdavo pastoti, nors gal trejus metus bandė lankydamasi ir pas dietologus, ir pas kitus specialistus. Galiausiai į rankas jai pakliuvo mano knyga, ji ją perskaitė, sulieknėjo ir dabar ji yra nėščia.
Štai viena moteris per visą tą laikotarpį nuo knygos išleidimo atsikratė daugiau kaip 40 kilogramų ir šiuo metu ji ir jaučiasi, ir atrodo tiesiog puikiai.
Kita mergina prieš ketverius metus neteko mylimo žmogaus, ji labai sunkiai išgyveno netektį ir stipriai sulieknėjo, tačiau kai stresas pradėjo nykti, mergina pradėjo labai daug valgyti ir priaugo 40 kilogramų. Jos mama pasiūlė jai perskaityti mano knygą ir dabar prieš mėnesį ta mergina man parašė ir pasidžiaugė, kad jau dabar jai yra pavykę atsikratyti 10 kilogramų ir kad ji net nesiruošia sustoti.
– Tiek pirmoji, tiek ir antroji jūsų knyga yra skirta lieknėjančioms moterims, tačiau gal tarp skaitytojų pasitaikė ir vyriškos lyties atstovų?
– Buvo keletas įdomių atvejų. Kai pasirodė pirmoji mano knyga, maždaug po savaitės internete aptikau atsiliepimą iš lietuvio vyro, gyvenančio Vokietijoje. Jis užsisakė šią knygą ir ją perskaitė. Ir tame atsiliepime jis parašė: „Rekomenduoju visoms moterims, taip pat siūlau perskaityti ir vyrams, kurie norėtų geriau suprasti moterų psichologiją“. Tai ir dabar sakau visiems vyrams – jei norite suprasti moteris, sužinoti, kaip jos jaučiasi turėdamos antsvorio, štai jums atviras dienoraštis apie tai.
Tam tikra prasme ši knyga gali būti naudinga ir vyrams. Tai man patvirtino kitas įdomus atvejis. Per vasaros susitikimą buvo tokia skaitytoja, kuri priėjo prie manęs ir sako: „Modesta, ačiū. Tavo dėka aš numečiau 10 kilogramų“, šalia jos stovėjo ir jos vyras, tai paklausiau, kaip jis reagavo į žmonos pokyčius. O jis man ir sako: „Na, aš tai 12 kilogramų numečiau“.
Taip pat skaitykite: Testas. Kokia lieknėjimo strategija jums tinkamiausia?
Pasirodo, savo mitybą peržiūrėjusi moteris pradėjo sveikiau gaminti, tad papildomų kilogramų atsikratė ir jos vyras. Smagu, kai savo mitybą keičianti moteris kartu pakeičia ir savo šeimos įpročius.
– Tai jeigu pagal jūsų siūlomus metodus moteris norėtų sulieknėti, kokie turėtų būti pirmieji jos žingsniai?
– Norinčioms sulieknėti visų pirma siūlau perskaityti pirmąją knygą, mat ji daugiau yra skirta motyvacijai bei suteiks reikiamų žinių. Siūlau skaityti tikrai atidžiai ir išsirašyti knygoje pateikiamas motyvuojančias frazes. Neseniai išėjo ir antroji mano knyga „Slaptomanė. Darbo knyga“ – tai ji daugiau yra praktinė, padedanti įgytas žinias panaudoti kasdien.
Taip pat labai svarbu yra susirasti palaikantį žmogų – čia yra vienas svarbiausių dalykų. Šiam žmogui kas kažkiek laiko reikėtų pateikti savo nueito kelio ataskaitą ir parodyti savo dienoraštį, kaip sekėsi laikytis lieknėjimo įpročių. Ši ataskaita – tai tarsi pozityvi kontrolė ir už ją nieko nėra geriau.
– O kaip dėl amžiaus – kiek jis turi įtakos lieknėjant? Ar tiesa, kad jaunoms moterims papildomų kilogramų atsikratyt sekasi lengviau?
– Teorija sako, kad skirtumas yra didelis – kur lieknėja jauna mergina ir kur – vyresnė. Juk jaunų merginų ir organizmas dirba kur kas greičiau nei vyresnių moterų. Vis tik mano patirtis ir grupės rezultatai rodo ką kita.
Tikrai būna taip, kad greičiau sulieknėja ir vyresnės moterys, viskas paprasčiausiai priklauso nuo noro ir ryžto.
– Modesta, kokia jūsų nuomonė apie įvairias lieknėjimo dietas, žadančias itin greitų rezultatų?
– Pati esu daug jų išbandžiusi ir galiu pasakyti tik viena – rezultatus šios dietos duoda, bet jie būna greiti ir trumpalaikiai, dėl kurių tikrai neverta gadintis savo sveikatos. Per šias dietas aš ir pati susigadinau savo organizmą, tad tikrai nepatariu į jas pulti.
Organizmui daugiausia žalos daro nevalgymas, nes kai žmogus ilgai nieko nevalgo, galiausiai jam bet kuris produktas pradeda „eiti į kūną“.
Laikantis dietų kilogramai tai nukris, tai vėl atsiras, ilgalaikių rezultatų jos neduos. Organizmui daugiausia žalos daro nevalgymas, nes kai žmogus ilgai nieko nevalgo, galiausiai jam bet kuris produktas pradeda „eiti į kūną“.
Visiškai kitaip bus, jei išmoksite kiek pakeisti savo valgymo įpročius. Perskaitę knygą žino, kad nėra jokių draudžiamų produktų, kurių reikėtų visiškai atsisakyti, valgyti galima viską, tik svarbiausia – tai daryti su saiku ir mokėti išlaikyti balansą. Juk jei pradėsime sau kažką drausti, to norėsime dar labiau.
– Tai ir pati viską valgote?
– Daug kas nustemba pamatę mane valgančią, tarkime, kokią picą, bulves ar cepelinus. Taip, tikrai valgau ir juos, stengiuosi sau to nedrausti, bet žinau, kad galbūt kitą dieną dėl to turėsiu kiek daugiau pasportuoti.
Savo knygoje aprašydama, kokia turėtų būti sveiką svorį norinčio išlaikyti žmogaus mityba, konsultavausi su dietologe Laura Romeraite, su kuria maistą suskirstėme į tris zonas:
- žalioji zona – maisto produktai, kuriuos galima valgyti daug ir dažnai;
- geltonoji zona – maisto produktai, kuriuos valgyti patartina kiek rečiau;
- raudonoji zona – įvairus nesveikas maistas, kurio norisi dažnai, bet patartina jo valgyti kur kas rečiau.
Plačiau skaitykite: Mitybos lentelė: žaliosios, geltonosios ir raudonosios zonos maisto produktai
Ir niekur nėra parašyta, kad tai draudžiami produktai ir kad jų negalima valgyti. Tikrai ne, tereikia išlaikyti saiką ir nepamiršti, kad sotumo jausmas ateina ne iš karto.
– Dažnai girdime, kad norint sulieknėti svarbu sveikai maitintis ir sportuoti, tačiau senus valgymo įpročius įveikti sunku. Kaip patartumėte pereiti prie sveiko gyvenimo būdo: daryti tai pamažu ar staigiai?
– Geriausia tai daryti pamažu ir nereikia jokių drastiškų ar staigių žingsnių, nes tokiu atveju iš visų pastangų išeis šnipštas. Rekomenduoju prie sveikos mitybos pereiti mažais žingsneliais, nes jei pernelyg skubėsite, išsigąsite, kad nieko neišeina ir viską mesite.
Juk įvairių dietų filosofija tokia ir būna – privalai viską pradėti nuo dabar, o mano teorija priešingai – ji skatina pradėti pamažu, kad organizmas neišsigąstų. Nuo dabar jūs tiesiog apsisprendžiate, kad pradėsite žingsnis po žingsnio viską įgyvendinti.
– O kokie turėtų būti tie pirmieji žingsniai?
– Na, tarkime, visų pirma derėtų pradėti gerti daugiau vandens – tai mažas įprotis, kurį būtina išsiugdyti norintiems sulieknėti. Antras žingsnis – kuo daugiau vaikščioti, galbūt stotele anksčiau išlipti iš autobuso važiuojant į darbą arba vakarais pačiai pavedžioti šunį. Stengtis kuo aktyviau leisti savo laisvalaikį ir po truputį reguliuoti ir savo mitybą.
O ją reguliuojant svarbu atsižvelgti į valgymo dažnumą. Valgyti reikėtų penkis kartus per dieną, tad režimas turėtų būti toks: pusryčiai, užkandis, pietūs, užkandis ir vakarienė.
Pusryčius valgyti tiesiog būtina ir nerekomenduoju prisivalgyti vakare prieš pat einant miegoti, nes kitą rytą tų pusryčių tiesiog nesinorės. Rekomenduoju nevalgyti jau likus trim valandoms iki ėjimo miegoti.
Tai visiškai paprasti ir visiems žinomi įpročiai, bet jei juos išsiugdysite, net nepastebėsite, kaip pradės kristi kilogramai.
– Modesta, o ką patartumėte antsvorio turinčioms ar dėl savo figūros labai kompleksuojančioms moterims, kurios vis bijo, kad sulieknėti joms nepavyks?
– Patarčiau liautis ieškoti kažkokių naujų stebuklingų dietų. Jų tikrai nereikia. Tiesiog atsistokite viena namuose prieš veidrodį ir išsamiai save apžiūrėkite, įvertinkite save realiai ir pasižiūrėkite, ar tikrai yra taip blogai, kaip galvojate.
O jeigu manote, kad tikrai reikia numesti keletą nereikalingų kilogramų, tuomet priimkite sprendimą jų atsikratyti. Svarbu tik, kad tą sprendimą priimtumėte pati, kad jis nebūtų primestas aplinkinių nuomonės.
Keistis turite norėti pati, nes jums to reikia tam, kad pati geriau jaustumėtės, o ne kad atrodytumėte gražesnė kitiems. Na, ir tada be streso, ramiai be jokių drastiškų žingsnių pradėkite tai daryti ir tikėkite, kad jums tikrai pavyks.