Būkite pasiruošę: 7 didžiausi pavojai, kylantys vaikams vasarą

Šeima žaidžia futbolą / „Fotolia“ nuotr.
Šeima žaidžia futbolą / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Vasara – malonus laikas, tačiau reikėtų žinoti, kad tyko ir pavojų, kuriems reiktų būti pasiruošus. Tėveliai puikiai žino, kad vaikai ir susižeidžia, ir susiduria su kitais pavojais.

Vaikas negali užaugti kaip gėlė kampe, tad jis juda, bėgioja, ir, nenuostabu, kad kartais susižeidžia.

Nukritus ar nusibrozdinus. Vaikas negali užaugti kaip gėlė kampe, tad jis juda, bėgioja, ir, nenuostabu, kad kartais susižeidžia: nukrenta nuo dviračio, paspirtuko, pargriūna bėgdamas, žaisdamas su kamuoliu ir pan. Jei žaizda nedidelė, užtenka ją nuplauti švariu vandeniu, papurkšti dezinfekuojamuoju skysčiu ir aprišti steriliu tvarsčiu. Atminkite, kad tvarstį reikia keisti kasdien, kol žaizda užgis. Jei labai skauda, galūnė ištiko, sunku ją judinti, reikia įtvirtinti, bintuoti prie stabilaus pagrindo, ir vaiką vežti į artimiausią traumatologijos punktą.

Nudegus saulėje. Nereikia daryti nieko ypatingo, kad nudegtumėte saulėje. Tai dažniausiai pasitaikantis negalavimas vasarą. Ir visai nekeista, nes vaikai daug laiko praleidžia lauke žaisdami įvairius žaidimus, todėl net nepastebi, kiek laiko prabūna ant saulės.

Jei vaikas nudegė saulėje, rekomenduojama odą nuplauti vėsiu vandeniu ir dar drėgną patepti drėkinamuoju vaikišku kremu, jei vaikas alergiškas – emolientu. Jei tą akimirką neturite nieko, kuo galėtumėte patepti ir sušvelninti nudegimą, tiks ir alyvų aliejus. Atminkite, kad tepti odą reikia vos tik kremas susigeria.

TAIP PAT SKAITYKITE: Studijoje „Kuria vaikai“ mažiesiems leidžiama tai, ko negalima daryti namuose

Vaikai
Vaikai / Fotolia nuotr.

Perkaitus saulėje. Ilgai būnant saulėje, gali ištikti saulės smūgis. Tuomet reikia vaiką paguldyti į pavėsį, duoti gerti vėsių, bet ne šaltų skysčių (geriausiai vandens). Labai gerai apšlakstyti odą vėsiu vandeniu ar apdengti į vandenį suvilgyti audiniu ar rankšluosčiu. Jei matote, kas vaiko savijauta negerėja, kreipkitės į artimiausią medicinos punktą.

Rekomendacija. Karštomis vasaros dienomis neleiskite vaikams gerti įvairių gazuotų limonadų, nes jie skatina skysčių pasišalinimą, geriausia gerti daug vandens. Būtinai prižiūrėkite, kad dėvėtų galvos apdangalą, renkitės šviesiais medvilniniais prakaitą sugeriančiais drabužiais. Stebėkite, kad kuo mažiau būtų tiesioginiuose saulės spinduliuose, ypač per patį vidurdienį.

Skęstant. Kad prie vandens telkinių reikia elgtis atsargiai, pasakojama kiekvienais metais, tačiau nelaimingų atsitikimų vis pasitaiko. Jei vaikas pradėjo skęsti, jis turi būti iš vandens būti ištrauktas kaip galima greičiau ir, jei įmanoma, kniūbsčias. Dar jam būnant vandenyje reikia daryti dirbtinį kvėpavimą.

Ištraukus iš vandens svarbu apžiūrėti burną – išimti svetimkūnius ir toliau tęsti dirbtinį kvėpavimą. Jei nėra pulso, spausti apatinį krūtinkaulio trečdalį: 15 paspaudimų, 2 oro įpūtimai į plaučius. Kuo skubiau kviesti greitąją medicinos pagalbą, skambinant telefonu 112.

Rekomendacija. Eidami maudytis gerai įsitikinkite, ar saugu: nėra akmenų, duobių, stiklų. Jokiais būdais vaikų nepalikite vienų be priežiūros prie vandens telkinio.

Įgėlus vabzdžiui. Uodų, erkių, bičių įkandimai vasaros metu gana dažni. Jei vaikas nealergiškas – įgėlimo vietą užtenka patepti tepalu, skirtu nuraminti odą po įkandimo. Jei vaikas jaučia skausmą, galima duoti ibuprofeno ar paracetamolio. Jei niežti, galima duoti vaistų nuo alergijos (beje, jų visada turėtų būti vasaros vaistinėlėje).

Vis dažniau galima išgirsti, kad vaikas yra alergiškas įvairių vabzdžių, net uodų įkandimams: oda parausta, ištinsta, o tinstantis plotas vis didėja, vaiką gali pradėti pykinti, dusinti. Vykstant panašioms reakcijoms, jei vaikas yra alergiškas, būtina nedelsti ir suleisti adrenalino (alergiškiems vaikams specialius injektorius be adatų išrašo gydytojas).

TAIP PAT SKAITYKITE: 5 didžiausios vaikų auklėjimo klaidos

Įgėlus gyvatei. Nors Lietuvoje gyvačių dažnai nesutinkama, visgi gyvatė įgelti gali, ypač jei esate drėgnesniuose miškuose. Jei įgėlė, įgeltą vietą reikia pakelti kaip galima aukščiau ir kuo skubiau kreiptis į ligoninę. Nerekomenduojama įkąstos galūnės veržti ar spausti, mėginti iščiulpti nuodus burna.

Apsinuodyti maistu vasarą kur kas didesnė tikimybė: dėl šilumos maistas greičiau genda, o vaikai, atbėgę iš lauko, neretai nenusiplauna rankų.

Apsinuodijus maistu. Apsinuodyti maistu vasarą kur kas didesnė tikimybė: dėl šilumos maistas greičiau genda, o vaikai, atbėgę iš lauko, neretai nenusiplauna rankų.

Visgi jei vaikas apsinuodijo ir labai gausiai vemia, viduriuoja, jam pakilo aukšta temperatūra, nedelsdami kreipkitės į gydytojus. Skysčių netekimas gali būti labai pavojingas vaiko sveikatai ar net gyvybei.

Jei apsinuodijimas ne toks stiprus, duokite vaikui gerti rehidracinių tirpalų (jų galima įsigyti kiekvienoje vaistinėje). Jei jų neturite, tiks ir negazuotas mineralinis vanduo ar arbatžolių arbatos pakaitomis. Patartina kurį laiką nevalgyti.

Sekite naujienas ir mūsų „Facebook“ puslapyje!