Darius Tolušis: kelionių žavesį įamžina keistos ir įdomios kolekcijos

Darius Tolušis / Gretos Skaraitienės/„Žmonės“ nuotr.
Darius Tolušis / Gretos Skaraitienės/„Žmonės“ nuotr.
Šaltinis: „Žmonės“
A
A

Ar kada atkreipėte dėmesį į higieninį maišelį, paslaugiai padėtą lėktuve? Labai gaila, jeigu jums jo prireikė, o jeigu ne – tikriausiai nė nepastebėjote. O štai kelionių organizatoriaus „Voyage-Voyage“ savininkas Darius Tolušis (36) pastebi visada: neseniai pradėjęs tuos maišelius rinkti, jau yra sukaupęs didelę kolekciją. Dar viena įdomi jo kolekcija primena viešbučius, kuriuose lankėsi, – tai lentelės „Prašau netrukdyti“, kabinamos ant kambarių durų.

Posakis „Gyvenu lėktuve“ Dariaus lūpose nuskamba visai tikroviškai. Jis nuolat keliauja: daug skraido verslo reikalais, mielai ištrūksta į kokią nors dar neaplankytą vietą praleisti atostogų ar ilgo savaitgalio.

Keliauninkas profesionalas yra suskaičiavęs, kad lėktuvais jau skrido daugiau kaip tris šimtus kartų, įveikė beveik 700 000 kilometrų, tai yra – septyniolika kartų apskrido aplink Žemę. Oro uoste jis jaučiasi kaip namie: jei planuojant kelionę pakeliui pasitaiko oro uostas, kuriame Darius dar nėra lankęsis, – būtinai pasirenka skrydį per jį.

„Esu buvęs pačiuose įvairiausiuose: nuo supermodernių Singapūro ir Honkongo oro uostų su įspūdingais verslo loundžais iki mažyčių nešvarių skylių Kinijoje su vos keliomis kėdėmis, – prisimena. – Stipriau plakti širdį priverčia Kijevo oro uostas: dabar ten rikiuojasi armija... O didžiausią įspūdį turbūt paliko vienas Nepalo oro uostas: ten kalnuotos vietovės, tad lėktuvai leidžiasi... pakildami į viršų ir užtūpdami ant kalno.“

Keliauti jam dar neatsibodo: atvirkščiai, Darius mėgaujasi kiekviena ore praleista minute, todėl vertina daiktus, kurie tai primena. „Iš pradžių ėmiau kolekcionuoti lėktuvų bilietus, – pasakoja. – Kai pririnkau vos ne bulvių maišą, ėmiau žvalgytis ko nors įdomesnio – ir mano dėmesį patraukė higieniniai maišeliai.“

Lėktuve Dariaus niekada nepykina, ir vėmimo maišelio jam, dėkui Dievui, nėra tekę naudoti pagal paskirtį, bet pavartyti namie susikaupusią krūvą visai įdomu: kiekvienos oro bendrovės maišelis skirtingas, dizainas atspindi šalį ir stilistiką. Europos šalių maišeliai dažniausiai – kuklūs, su subtiliai užrašytu oro linijų pavadinimu, o Azijos – prašmatnūs, išmarginti užrašais, ornamentais ir piešiniais. „Nekabinu jų ant sienos, – šypteli kolekcininkas. – Bet kaskart, grįžęs namo po kelionės, kolekciją su malonumu papildau.“

Dariaus Tolušio kolekcijos egzemplioriai
Dariaus Tolušio kolekcijos egzemplioriai / Gretos Skaraitienės/„Žmonės“ nuotr.

Dar viena jo kolekcija gimė važinėjant po įvairius pasaulio viešbučius. Dažnai kertančiam daug laiko juostų ir sumaišančiam dieną su naktimi Dariui labai praverčia viešbučių kambariuose esančios lentelės „Prašau netrukdyti“: pakabinęs jas ant durų vieną, antrą kartą, trečią sykį sumanė parsivežti namo. Dabar jų yra sukaupęs jau apie pusantro šimto.

„Kartais sulaukiu bičiulių replikų, ar tik aš neapvagiu viešbučių, – šypsosi. – Užbėgdamas už akių visiems įtarinėjimams, iškart sakau: ne, tikrai ne. Aš juk dirbu turizmo srityje ir gerai žinau, ką klientas gali pasiimti iš vešbučio, o ko – ne. Tiesa, kai toji lentelė būna ne popierinė, o, pavyzdžiui, pagaminta iš medžio, dėl visa ko patikrinu viešbučio kainoraštį – ar jame nėra jos kainos. Apsidrausdamas dar pasiteirauju personalo, ar galiu lentelę išsivežti, ir man tik vieną kartą yra neleidę – visus kitus sykius šypsojosi, džiaugėsi ir didžiavosi, kad tokiu būdu išsaugosiu prisiminimą apie jų viešbutį.“

Dariaus Tolušio kolekcijos egzemplioriai
Dariaus Tolušio kolekcijos egzemplioriai / Gretos Skaraitienės/„Žmonės“ nuotr.

Didžiulėje Dariaus kolekcijoje – popierinės, kartoninės, fanerinės, medinės lentelės. Maždaug aštuoniasdešimt procentų atkeliavusios iš Azijos, o pačios įspūdingiausios – iš Maldyvų. „Man teko būti gal dvylikoje Maldyvų salų, o gražiausia iš ten atkeliavusi lentelė – medinė kriauklė, kurią pasikabini ant savo vilos, ir niekas tavęs netrukdo, – paglosto dailiai nupoliruotą meno kūrinį. – Labai gražios lentelės ir Vietnamo viešbučiuose. Daugelis draugų žino, kad jas kolekcionuoju, ir siūlosi parvežti dovanų. Bet man tai netinka – renku tik iš tų viešbučių, kuriuose buvau pats.“

Iki šiol vis augusi kolekcija dabar ima lėtinti tempą: pasaulio viešbučiai sparčiai modernėja, ir durų lenteles pakeičia elektroniniai mygtukai. „Paspaudei mygtuką ant sienos – ir atbėgo kambarinė, paspaudei kitą – ir personalas žino, kad tavęs geriau netrukdyti, – gūžteli pečiais Darius. – Man dėl to liūdna: lentelės buvo kur kas mielesnės. Be to, elektroninės sistemos namo juk neparsiveši... Bet ką padarysi: jei jų visai neliks, sugalvosiu kitą kolekciją.“

Dariaus Tolušio kolekcijos egzemplioriai
Dariaus Tolušio kolekcijos egzemplioriai / Gretos Skaraitienės/„Žmonės“ nuotr.