Dėstytojas J.Liaugaudas išgarsėjo šmaikščiai įgarsintais filmukais: „Mūsų karta to neturėjo“

Juozapas Liaugaudas / Scanpix ir asmeninio albumo nuotr.
Juozapas Liaugaudas / Scanpix ir asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: 15min
A
A

Manote, kad socialinis tinklas „Tik Tok“ skirtas tik paauglių pramogai? Klystate. Kaunietis Juozapas Liaugaudas, pradėjęs čia kurti turinį savo kanalui „Lietuviški įgarsinimai“, sulaukė gausaus tautiečių palaikymo. Niekas net nepagalvojo, kad už šmaikščiai susuktus filmukus atsakingas profesionalus garso dizaineris, įgarsintojas ir universiteto dėstytojas Juozapas Liaugaudas.

Interviu portalui 15min Juozapas Liaugaudas atskleidė, kad už keliolikos sekundžių trunkančio filmuko įgarsinimo slypi daug metų lavinti balso aktorystės įgūdžiai, televizijos projektai ir mokyklos laikų įkvėpti dialogai.

Pašnekovas teigė, kad jo kūryba turi ne tik šmaikščią pusę, skirtą prajuokinti žiūrovą, bet ir siekį – kompensuoti jo kartai negirdėtus skirtingų personažų balsus.

Sulaukė didžiulio susidomėjimo

Apie Juozapą pirmą kartą išgirdusiam žmogui gali būti sunku suprasti, kokia gi veikla jis užsiima tame internete, tačiau atsakymas – paprastas: „Aš esu žmogus, kuris lietuvių kalba įgarsina populiarius interneto memus, animacinių filmukų, ar filmų ištraukas. Sukuriu kiek įmanoma panašesnius balsus personažams.“

Juozapas Liaugaudas
Juozapas Liaugaudas / Asmeninio albumo nuotr.

Juozapo įgarsinti filmukai internete sulaukia didžiulio susidomėjimo – peržiūros siekia keliasdešimt tūkstančių. Pašnekovo teigimu, pradėdamas šią veiklą, jis tikrai nesitikėjo tokio gausaus pripažinimo. Viskas prasidėjo maždaug prieš penkerius metus, kai vyras savo malonumui įgarsino serialo „Rikas ir Mortis“ ištrauką, o tuomet, kaip pats sako, „sprogo“ internete peržiūrų prasme.

Kad jo balsas tinkamas ką nors įgarsinti, J.Liaugaudas suprato jau seniai. Balso galimybes ir aktorystę Juozapas parodė ir įvairiuose projektuose. Pirmasis toks pavyzdys nukelia į 2010-uosius – tuomet vyras uždainavo televizijos talentų šou „2 minutės šlovės“, kuriame dėl savo balso buvo palygintas su Vytautu Kernagiu.

„Tai buvo tikrai labai seniai, taigi to užteko su visam. Dabar tas pasirodymas negalėtų atstovauti tam, ką nešu šiandien“, – prisiminęs šią patirtį portalui 15min sakė „Lietuviškų įgarsinimų“ kūrėjas.

Po minėto šou vyro gyvenime buvo ir daug kitų projektų. Tiesa, jie kitokie nei minėtas – naujos veiklos reikalauja didelio profesionalumo, yra susijusios su užkadriniu balsu. Reklamų įgarsinimai ar kiti panašūs darbai iki šiol sėkmingai lydi Juozapą, o vyras neslepia džiaugsmo atradęs sritį, kurioje gali save realizuoti: „Aš jaučiuosi eidamas savo keliu.“

Pildo vaikystės svajonę, prisideda ir žmona

Paklausius Juozapo filmukų, personažus galima išgirsti kalbančius ne tik vyrišku, bet ir moterišku balsu. 15min pašnekovas atskleidė, kad iš tiesų dažnai dirba ne vienas, o už moteriško balso slepiasi jo žmona Giedrė.

„Galima sakyti, kad tai – mūsų bendras projektas. Kai prisireikia personažui įgarsinti moteriško balso, tai kviečiu žmoną. Ji kaipmat man padeda“, – šyptelėjo J.Liaugaudas.

Paklaustas, kas įkvepia filmukų dialogams, Juozapas nostalgiškai nusikėlė į mokyklos laikus ir paauglystę. Teigė, kad būtent šių laikų pajuokavimus prisimena iki šiol, ir pabrėžė, jog dar besimokant mokykloje jo išskirtinį talentą keisti balsus pastebėjo ir kiti: „Tada man kažkas ir užsiminė, kad „tau tiktų filmukus garsinti“. Taigi šios minties laikiausi ir pabandžiau.“

Tiesa, nors internetinio turinio kūrėjas dažniausiai įgarsina animacinių filmukų personažų balsus, jis pats neslepia, kad nepaisant kelių išimčių, nėra didelis animacijos gerbėjas. Tikina, kad labiau mėgsta ypač aukštos kokybės ir gero turinio filmus.

Juozapas Liaugaudas su žmona Giedre
Juozapas Liaugaudas su žmona Giedre / Asmeninio albumo nuotr.

Savo veikloje – įgarsinime skirtingais balsais – J.Liaugaudas įžvelgia kur kas daugiau nei humorą. Pasirodo, dabartine veikla jis pildo savo vaikystės troškimą iš ekrano girdėti skirtingų variacijų balsus.

„Kadangi aš, mano karta augo tik su vienbalsiu įgarsinimu, skirtingi užkadrio balsai yra mano neišsipildžiusi vaikystės svajonė. Dabar suteikiu žmonėms bent truputį to, ko pats, ir mūsų karta neturėjome. Stengiuosi atgaivinti lietuvybę“, – su portalu 15min dalijosi Juozapas.

Sėkmę matuoja ne peržiūrų skaičiumi

Iš kelių dešimčių šmaikščiai įgarsintų filmukų labiausiai pavykusiu pašnekovas įvardijo būtent vieną – muzikinį.

„Kalbant apie mano kanalą „YouTube“, vienas iš labiausiai pasisekusių ir daugiausiai peržiūrų surinkusių vaizdo įrašų yra muzikinio klipo „Rikas Astlys – Nežadu tavęs paleist“ įgarsinimas. Interneto memų klasika įgavo lietuviškąjį variantą, be to, žiūrovų auditorija labai puikiai jį suprato“, – pasidžiaugė J.Liaugaudas.

Tačiau Juozapas taip pat atskleidė, kad jo filmukų peržiūros jam nėra esminis kriterijus vertinant sėkmę. Vyras didelio dėmesio neskiria skaičiams – kur kas reikšmingiau tai, kokią emociją jo įgarsinimas palieka klausytojui.

„Man svarbiau, kad bent vienas ar du žmonės pasižiūrėjo ir nusijuokė. Būtent toks mano kūrybos tikslas ir yra. Sėkmę parodo ne peržiūrų skaičius, o žiūrovų šypsenos “, – įsitikinęs „Lietuviškų įgarsinimų“ autorius.

Iššūkių nestinga

Deja, sulaukus pripažinimo ir populiarumo internete, tarp Juozapo veiklos gerbėjų atsirado ir svetima sėkme pasinaudoti norinčių asmenų. Su 15min portalu kalbėjęs vyras pasiguodė, kad jo turinys buvo vagiamas.

„Pavyzdžiui, vienas jaunuolis savindavosi mano kuriamus įrašus. Prieš kelias sekundes „YouTube“ paviešintą mano turinį vogdavo ir keldavo kaip savo į „TikTok“ paskyrą beveik identišku pavadinimu“, – nemalonią situaciją prisiminė J.Liaugaudas.

Pašnekovas pridūrė, kad taip pasielgęs jaunuolis jo atsiprašė ir netgi atidavė prisijungimus prie paskyros, kurioje viešindavo pasisavintus Juozapo įgarsintus klipus.

Juozapas Liaugaudas studijoje
Juozapas Liaugaudas studijoje / Asmeninio albumo nuotr.

Kaip už televizijos ekranų žiūrovas nemato užkulisių, taip ir šioje veikloje žiūrovas bei klausytojas regi tik galutinį rezultatą. Nors iš šalies viskas gali atrodyti daug paprasčiau, nei yra iš tikrųjų, Juozapas neslėpė, kad jo užsiėmimas reikalauja nemažai profesionalių įgūdžių bei įrangos.

Kaunietis garso takelius darbui profesionaliai kuria studijoje. Čia pat įgarsina ir įvairias TV, radijo reklamas reklamas, mokomuosius video ir šiam turiniui kuria muzikinius bei garsinius efektus. Studijoje yra visi svarbiausi kūrybos akcentai – akustiškai apdorota aplinka, geras mikrofonas, garso plokštė.

Įžengęs į universitetą, tampa rimtu dėstytoju

Ne vienam gali pasirodyti, kad už humoro jausmo nestokojančio įgarsintojo paskyrų „TikTok“ ir „YouTube“ tinkluose slypi paauglys. Tačiau čia stebina faktas, kad Juozapas yra Kauno technologijų universiteto dėstytojas, mokantis garso įrašų režisūros.

Pašnekovas 15min atskleidė, kad apie šį jo užsiėmimą internete kai kurie jo studentai žino. Jis pridūrė manantis, jog veikiausiai tai išduoda jo balsas. Įrašų kūrėjas nuo studentų savo užsiėmimo neslepia, tačiau specialiai ir nesireklamuoja.

Nors internete Juozapas kuria šmaikštų turinį bei demonstruoja humoro jausmą, universiteto auditorijoje to nebelieka. Vyras pabrėžė atskiriantis pramogas nuo mokslo: „Dėstymas universitete ir turinio kūryba internete galbūt turi ką nors bendro, tačiau vienas yra pramoga, kitas – mokslas. Prasmingas mokslo išdėstymas su pramogomis nėra susijęs.“

Juozapas Liaugaudas su žmona Giedre
Juozapas Liaugaudas su žmona Giedre / Asmeninio albumo nuotr.

Įgarsintojo pasiteiravus, ar jis turi ateities planų, susijusių su dabartine veikla, jis droviai nusišypsojo ir pripažino, kad neketina apsiriboti ar sustoti tik ties dabartine veikla internete, kad ir kokios sėkmės ten sulaukė.

Didžiausia siekiamybe Juozapas neabejotinai įvardija savo veiklos tęstinumą ir įgūdžių tobulinimą, tačiau už viską labiausiai svajoja apie kino garsinimą.