Didesnės kūno apimtys vis dažniau gąsdina ir vyrus

Nutukęs vyras. / Fotolia nuotr.
AA

Antsvoris gali tapti tiek rimtų sveikatos problemų pasekme, tiek ir priežastimi. „Per keliolika metų vyrų ir moterų nutukimo tendencijos supanašėjo. Vienos priežasties nėra, tačiau didžiausią įtaką daro genetika, dėl kurios tikimybė turėti antsvorio išauga iki 70 proc.“, – sako prof. dr. abdominalinės chirurgijos gydytojas Almantas Maleckas.

Nuo antsvorio iki nutukimo – pavojinga riba

Pasak mediko, Lietuvoje su nutukimu susiduria daugiau nei dešimtadalis žmonių ir šis skaičius nuolat auga. Daugiausiai nutukusių žmonių yra vyresni nei penkiasdešimties metų. Su šia problema susiduria vienas iš trijų asmenų. Tarp jaunesnių (18–34 m.) žmonių nutukti labiau linkę maždaug 5 proc.

Prof. dr. abdominalinės chirurgijos gydytojas Almantas Maleckas

„Nors nutukimas – dažna problema, į ją vis dar žiūrima nepakankamai rimtai. Tai problema, kuri žmogui sukelia ne tik psichologinį diskomfortą, sutrikdo gyvenimo kokybę, tačiau labai stipriai paveikia ir fizinę sveikatą“, – sako klinikos „Grožio chirurgija“ gydytojas A. Maleckas. Antsvoris apkrauna sąnarius, gali tapti cukrinio diabeto, akmenligės, hipertenzijos, miego sutrikimų priežastimi. Moterims didelis antsvoris gali sukelti vaisingumo problemų. Neseniai atlikti tyrimai rodo, kad nutukimas 1,5 karto padidina mirties nuo onkologinių ligų riziką. Riebalų kaupimasis ant pilvo yra tiesiogiai susijęs su širdies ir kraujagyslių ligomis, apsunkina tam tikrų ligų eigą. Nutukimas taip pat gali sukelti psichologinių bei socialinių sunkumų, nes dažnai jaučiamas nevisavertiškumas dėl savo išvaizdos.

Problema kamuoja ir vyrus

Anksčiau nutukusių moterų buvo gerokai daugiau, tačiau dabar ši problema ne mažiau aktuali ir vyrams, pastebi gyd. A. Maleckas. „Nors labiausiai nutukimą lemia genetika, jis pasireiškia esant tam tikroms aplinkybėms: įtakos turi gyvenimo būdas, nereguliari mityba, nesveikas maistas, stresas. Dienos metu skubėdami valgome bet ką, nuolatos užkandžiaujame, vakare grįžtame į namus išalkę ir vėlų vakarą prisivalgome“, – sako profesorius.

TAIP PAT SKAITYKITE Sveikatos specialistas: „Greitasis maistas – neatsiejama gyvenimo dalis“

Pagal kūno masės indeksą (KMI), nutukimas konstatuojamas pasiekus skaičiaus 30 ribą.

Be genetinių faktorių, pagrindinės antsvorio priežastys yra: netinkama mityba (valgoma nereguliariai, per didelis riebalų kiekis racione, gausus sočiųjų riebalų turinčių produktų vartojimas, didelė paros maisto raciono energetinė vertė), mažas fizinis aktyvumas, endokrininės sistemos sutrikimai. Kūno svorio didėjimui įtakos turi ir socialiniai veiksniai: lengvai prieinami kaloringi maisto produktai, daug sėdima. Pagal kūno masės indeksą (KMI), nutukimas konstatuojamas pasiekus skaičiaus 30 ribą.

Kai nepadeda niekas

Dažnai manoma, kad nutunkama dėl valios ir pastangų stokos, o antsvorio atsikratyti galima griežtesnėmis dietomis, didesniu fiziniu aktyvumu, specialiais maisto papildais. Deja, jei nutukimo priežastys yra gilesnės, kartais net ir radikalūs gyvenimo būdo pokyčiai nesuteikia pageidaujamų rezultatų.

Vienas iš būdų pažaboti antsvorį ar nutukimą – operacinis gydymas. Jis ne vieną dešimtmetį plačiai taikomas visame pasaulyje ir yra pripažintas kaip veiksmingiausias būdas svoriui koreguoti, kai kitos priemonės neveikia.

„Svorio mažinimo chirurgija pirmiausia padeda spręsti sveikatos ir tik paskui estetines problemas. Daugelį metų nutukimo problemą turintys pacientai neturėjo galimybės gauti reikalingo gydymo. Daug ieškojau ir domėjausi chirurginiu nutukimo gydymu – kol kas tai efektyviausias gydymo metodas ir dažnu atveju vienintelė išeitis praradusiems viltį“, – sako prof. A. Maleckas.

Prof. dr. abdominalinės chirurgijos gydytojas Almantas Maleckas


Yra kelios chirurginio gydymo metodikos, kurios parenkamos pagal individualią situaciją. Pavyzdžiui, riebalų nusiurbimas, pasak mediko, nėra skirtas nutukimo problemai spręsti. Tai tinka žmonėms, riebalų perteklių turintiems tam tikrose kūno vietose. Be to, riebalų nusiurbimo rezultatas yra palyginti trumpalaikis. Svorio mažinimo operacijos pacientams parenkamos pagal kūno masės indeksą. Dažniausiai atliekamos skrandžio perjuosimas žiedu, vertikalios skrandžio rezekcijos ir skrandžio apylankos operacijos. Kiekviena jų turi privalumų ir trūkumų.

„Skrandžio žiedo pagrindinis privalumas tas, kad tai nesudėtinga operacija, todėl mažesnė ir pooperacinių komplikacijų rizika. Visgi žiedas – svetimkūnis ir jo populiarumas pasaulyje smarkiai mažėja dėl vėlyvų komplikacijų bei svorio priaugimo praėjus 10–15 metų po operacijos. Vertikaliosios skrandžio rezekcijos pastaraisiais metais populiarėja, tačiau tai yra palyginti nauja operacija, ir ilgalaikiai rezultatai nėra žinomi. Skrandžio apylankos operacija pacientui leidžia mėgautis geresne valgymo kokybe, atsikratoma daugiau antsvorio, tačiau yra sudėtingesnė, didesnė komplikacijų tikimybė“, – aiškina prof. A. Maleckas.

Svorio metimas – tik vadovaujantis sveiku protu

Dietomis ar medikamentų pagalba svorio numesti taip pat galima, tačiau išlaikyti mažesnį svorį ilgesnį laiką pavyksta ne kiekvienam.

Dažniausiai kovojant su antsvoriu siūloma fiziškai aktyviai judėti, mankštintis, keisti mitybos įpročius, laikytis sveikos dietos. Siekiant efektyviai sumažinti antsvorį būtina išsiugdyti tinkamus fizinio aktyvumo bei mitybos įpročius. Radikalios dietos, badavimas dažniausiai nėra veiksmingi ir duoda tik trumpalaikį efektą. Po tokio svorio metimo proceso organizmas patiria stresą, o vėliau skuba sugrąžinti tai, kas prarasta, ir dažnai nutinka taip, kad buvęs antsvoris ne tik sugrįžta, bet ir padvigubėja.

Siekiant sulieknėti, fizinį aktyvumą reikia didinti iš lėto – atsižvelgiant į sveikatos būklę, gyvenimo būdą, fizinį pasirengimą. Fizinis aktyvumas duoda rezultatų tik tada, kai sportuojama reguliariai, o sportas derinamas su tinkama mityba.

Būtina atkreipti dėmesį, kad organizmui reikalingos įvairios maistinės medžiagos, todėl nepatartina imtis kraštutinių priemonių. Be to, nuolatinis nesubalansuotų dietų laikymasis gali sukelti įvairių psichologinių sutrikimų bei išbalansuoti viso organizmo sistemų veiklą.

Skaitykite daugiau