Gaivūs patiekalai iš arbūzų: salotos, sriuba, šerbetas, džemas
Neabejotinas vasaros sodo ir daržo gėrybių sezono karalius yra arbūzas, kiekvieną vasarą puošiantis mūsų stalus. Yra galybė arbūzo paruošimo būdų – įpjaustyti į salotas, įmaišyti tyrę į kokteilius, šaldyti šerbeto leduose ar paruošti šaltą sriubą. Tačiau kaip šį sultingą vitaminų šaltinį ruošti ir išsaugoti žiemai?
Ne paslaptis, jog arbūzuose, kaip ir kituose šios vaisių grupės produktuose – geltonuosiuose ar kantalupės melionuose, yra gausu vitaminų A, C ir B6 ir mineralų. Jie apsaugo organizmą nuo ligas sukeliančių molekulių, gerina bendrą savijautą, didina darbingumą, o juose esantis antioksidantas saugo ir nuo širdies ligų. Arbūzai žinomi ir dėl mažo kaloringumo – tinka besilaikantiems dietų, nes skatina virškinimo sistemos darbą, padeda deginti riebalus.
Arbūzai žinomi ir dėl mažo kaloringumo – tinka besilaikantiems dietų, nes skatina virškinimo sistemos darbą, padeda deginti riebalus.
„Arbūzai tapo vasaros sinonimu – liepą ir rugpjūtį prekybos centrų lentynose gausu ypač saldžių ir prinokusių arbūzų, geltonųjų arbūzų, melionų, kurie dėl savo ypač gaivaus skonio padeda ištverti vasaros karščius ir neapkrauna skrandžio.
Šie vaisiai gali tapti tiek puikiu pagrindiniu patiekalu (sumaišius arbūzą su fetos sūriu ir mėtomis, gaunamos nuostabaus skonio salotos), tiek ir itin gaivinančiu gėrimu ar saldžiu desertu. Kol šie vaisiai pigūs, puikus metas pasigaminti lietuviams itin neįprastą arbūzų uogienę ar sušaldyti vaisių žiemai“, – pataria „Rimi“ kulinarijos vedėja Elena Seričkienė ir dalijasi arbūzų šerbeto bei arbūzų džemo receptu.
Arbūzų šerbetas
Reikės:
- ½ puodelio cukraus,
- ¾ puodelio vandens,
- 6 puodelių arbūzų gabalėlių be sėklų,
- 2 valgomųjų šaukštų žaliųjų citrinų sulčių.
Gaminimas:
- Ant vidutinės ugnies vandenyje pakaitinkite cukrų ir maišykite, kol jis ištirps. Sumažinkite ugnį ir maišykite dar 5 minutes.
- Nuimkite nuo viryklės ir atvėsinkite apie 45 minutes iki kambario temperatūros. Tuomet uždenkite masę rankšluotėliu ar folija ir įdėkite į šaldytuvą ne trumpiau nei valandai.
- Trintuve sutrinkite arbūzą ir žaliųjų citrinų sultis iki vientisos masės.
- Perkoškite piurė per sietelį, kad neliktų jokių mažų sėklyčių, supilkite atšaldytą cukraus sirupą ir išmaišykite mišinį.
- Tada jį supilkite į mažą metalinį indelį ir įdėkite į šaldiklį apie 30 min., kol aplink masę atsiras sušalusių kristalų.
- Šerbetą dar kartą sumaišykite ir taip darykite kas 20 minučių, kol skystis bus visiškai sušalęs.
- Tuomet įdėkite į šaldiklį dar 2 valandoms, kad masė pavirstų arbūzų šerbetu.
- Patiekite šerbetą atvėsintuose indeliuose ir karštą vasaros popietę mėgaukitės arbūzų gaiva.
Arbūzų džemas
Reikės:
- 8 puodelių arbūzo gabalėlių be sėklų,
- ¼ puodelio citrinų sulčių,
- 2 maišelių pektino tirštinimo mišinio greitam uogienių konservavimui,
- 4 puodelių cukraus.
Gaminimas:
- Sutrinkite arbūzo gabalėlius į piurė – turėtų gautis keturi puodeliai. Tuomet supilkite viską į didesnį puodą ir įpilkite citrinų sulčių.
- Kitame indelyje kartu su puse puodelio cukraus išmaišykite abu uogienių tirštinimo mišinius.
- Supilkite gautą mikstūrą į arbūzo ir citrinų sulčių masę ir uždėkite ją ant vidutinės ugnies viryklės.
- Nuolat maišykite, o kai masė užvirs – supilkite likusį cukrų ir išmaišykite. Padidinkite ugnį ir po minutės patraukite masę nuo viryklės.
- Norėdami konservuoti džemą, pašildykite 10 stiklainėlių ir jų dangtelių.
- Užkaiskite didelį puodą vandens.
- Tuomet sausą ir švarų stiklainėlį metaliniu samteliu pripildykite arbūzų džemo, palikdami šiek tiek vietos iki stiklainėlio viršaus.
- Užsukite jį su švariu ir sausu dangteliu. Tą patį padarykite ir su kitais stiklainėliais, kol sunaudosite turimą mišinį.
- Sudėkite visus stiklainėlius į puode verdantį vandenį ir virkite 10 minučių.
- Tuomet sudėkite apverstus indelius ant stalu su užtiestu rankšluostėliu ir patikrinkite, ar visi indeliai yra gerai užsukti.
- Mėgaukitės arbūzų džemu tamsiais rudens ir žiemos vakarais.
Siūlome pasigaminti Ji24.lt patiekalų, kuriuose yra arbūzų: