Gera arbata: kaip išsirinkti, paruošti ir laikyti?

Žolelių arbata / Vida Press nuotr.
Žolelių arbata / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Arbatos ritualas neatsiejamas nuo kokybiškos arbatos pasirinkimo ir gaminimo subtilybių, kurias pravartu žinoti. Specialistas atskleidžia, į ką atkreipti dėmesį renkantis arbatą ir ją ruošiant. Tiesa, arbatą geriausia rinktis bandymų–klaidų metodu, kadangi kiekvieno mūsų skonis ir poreikiai skirtingi.

Kaip išsirinkti kokybišką?

Renkantis arbatą reikia būti atidiems pasirenkant arbatos rūšį. „Skonio ir kvapo akademijos“ lektoriaus ir arbatos žinovo Andriaus Žilinsko teigimu, pilnas arbatos lapelis rodo, kad arbata buvo gaminama tradiciniais metodais. Tokių lapelių skonių bei aromatų paletė visada yra platesnė ir įdomesnė nei smulkintų, dulkių ar fannings (mažytės arbatlapių atplaišos, liekančios surinkus didesnius arbatos lapelius) tipo arbatžolių, kurias galime rasti įprastame arbatos pakelyje.

Arbatlapiams būtina palikti vietos brinkti ir skleistis. Tam įprastinis maišelis netiks, todėl paprastai į tokius kokybiškos arbatos nepakuojamos.

„Geriausia arbatą pirkti birią, tuomet galėsite apžiūrėti ir arbatlapius. Na o jei ieškote patogumo – pirkite arbatą dideliuose, piramidės formos maišeliuose, kuriuose akivaizdžiai yra vietos vandeniu užpiltiems arbatlapiams išsiskleisti.“

Konsultuokitės su specialistais

Renkantis arbatą vienas iš svarbių kriterijų yra malonus kvapas. Gera arbata neturėtų atsiduoti pelėsiu ar kitu akivaizdžiai nemaloniu kvapu.

Norint išsirinkti kokybišką, kvapnią arbatą, kuri atitiktų jūsų skonį, rekomenduojama kalbėtis su profesionaliais konsultantais, arbatos specialistais. „Nevenkite pasinaudoti jų patirtimi ir žiniomis, paklausinėkite, papasakokite, ką mėgstate – jie padės jums išsirinkti tokią arbatą, kokia patiktų būtent jums“, – sako A. Žilinskas.

Tinkamas arbatos laikymas

Arbatą geriausia pirkti kuo šviežesnę, laikyti neskaidriame, sandariame inde.

Norint, kad arbatos skonis ir kokybė nepakistų, svarbu žinoti, kur ją laikyti. Tinkamai laikoma arbata liks šviežia ir skani keletą metų, o tinkamai laikoma puero arbata apskritai įgauna vis didesnę vertę, ir tikrai neapsiriboja tik keleriais metais, o gali būti laikoma ištisus dešimtmečius.

A. Žilinsko teigimu, arbatą geriausia pirkti kuo šviežesnę, laikyti neskaidriame, sandariame inde. Taip ją apsaugosite nuo drėgmės, pelėsio, arbata bus apsaugota nuo saulės spindulių, kurie taip pat gali pakeisti arbatos spalvą ir skonines, chemines savybes.

Jei arbata laikoma popieriniame maišelyje, svarbu nepamiršti kiekvieną kartą jo tinkamai uždaryti ar užrišti, nelaikyti šalia aštriai kvepiančių prieskonių ar šaldytuve su kitais stipraus kvapo maisto produktais. Patariama arbatą laikyti sausoje, tamsioje vietoje.

Arbatos paruošimo subtilybės

Lietuvoje mėgstamiausios yra juodoji ir žalioji arbatos, o pagrindinis pasirinkimo kriterijus – skonis. Todėl svarbu žinoti, jog jis labai priklauso nuo tinkamo užplikymo.

„Kai kurie žmonės nemėgsta žaliosios arbatos, nes ši jiems atrodo karti. Tačiau plikant ją tinkamos temperatūros vandeniu, žalioji arbata kur kas švelnesnė, net salstelėjusi. Ji tampa daug įdomesnė – kartumas neužgožia subtilesnių skonio niuansų“, – teigia A. Žilinskas.