Gimdyvės padėjėja: „Gimdymas – kaip tekanti upė“
Dulos paslaugas teikianti Ingula Rinkevičienė padeda šeimoms pasitikti savo vaikučius be įtampos. Daugiau kaip 70 gimdymų dalyvavusi moteris sako, kad šis procesas gali būti sklandus, kaip upės tėkmė, tik reikia sukurti tinkamą atmosferą ir netrukdyti gimdyvei.
Dula, arba gimdyvės padėjėja, – tai moteris, teikianti nemedicininę pagalbą besilaukiančiai moteriai. Turėdama tam tikrų žinių ir (dažniausiai) savą gimdymo patirtį, dula yra tarsi sesuo, draugė ar partnerė, padedanti kitai moteriai pačiai atrasti savą, individualų gimdymo kelią, būdą ir tempą bei juo eiti lanksčiai, ramiai, pasitikėti savimi.
I. Rinkevičienė dula tapo beveik prieš penkerius metus. „Apie tokią veiklą nebuvau nė pagalvojusi, bet pats gyvenimas atvedė į šį kelią. Taip tiesiog nutiko. Kai turi vaikų, žmonės kreipiasi į tave klausdami bei prašydami pagalbos, susijusios su nėštumu ir gimdymu. Pradžioje tai buvo artimos, pažįstamos moterys, vėliau rekomendacijos ėmė keliauti iš lūpų į lūpas. Sukūrėme dulų mokymus ir išgryninome, kokią pagalbą galime teikti besilaukiančioms šeimoms“, – pasakoja pašnekovė.
Dula gali padėti savo žiniomis: papasakoti besilaukiančiai moteriai ir jos šeimai apie tai, kas yra gimdymas, kokia įprasta jo eiga, ko galima tikėtis iš savęs bei kitų gimdymo metu.
Įvairiapusė pagalba
„Dulos darniai dirba kartu su nėštumą bei gimdymą prižiūrinčiais medikais. Profesionalūs medikai siekia užtikrinti nėštumo ir gimdymo saugumą, o dulos siekia, kad gimdyvė jaustųsi saugi ir rami nėštumo bei gimdymo metu bei po jo, kad pasitikėtų savimi ir šalia esančiaisiais.
Dula gali padėti savo žiniomis: papasakoti besilaukiančiai moteriai ir jos šeimai apie tai, kas yra gimdymas, kokia įprasta jo eiga, ko galima tikėtis iš savęs bei kitų gimdymo metu. Ji gali vesti grupinius ar individualius mokymus, pasirengimo gimdymui grupes.
Dula gali pagelbėti fiziškai gimdymo metu ir po jo: kartais masažuojama, palaikoma už rankos ar stiprinančiai žvelgiama, paduodama stiklinė vandens ar suteikiama pagalba pirmą kartą prausiant vaikelį.
Dar dula geba palaikyti emociškai, suprasti bei tinkamai reaguoti į gimdančios moters ir jos vyro išgyvenimus, būsenas, padėti lengviau, šviesiau, pozityviau į viską žvelgti, – paaiškina I. Rinkevičienė. – Kadangi kiekvienas žmogus ir jo poreikiai yra skirtingi, todėl dulų teikiamos paslaugos labai įvairios.“
Trys gimdymo etapai
I. Rinkevičienė atskleidžia, kad dulos užsiime trejopa veikla. „Priešgimdyvinio laikotarpio dulos dažniausiai padeda iki gimimo. Jos gali vesti daugiau ar mažiau formalius pasiruošimo gimdymui ir motinystei mokymus, koordinuoti darbą nėščiųjų grupėse, dirbti su šeimomis individualiai, padėdamos sudaryti gimdymo planus, įveikti baimes ir pan.
Tikrai nereikia rinktis tarp dulos ir vyro. Vyras reikalingas šiuo metu. Jis yra moters saugumo garantas. Visuomet su savo aplinkos žmogumi jaučiamės saugiau, kuo jų daugiau – tuo geriau.
Gimdymo dulos gali tik keletą kartų susitikti su besilaukiančiąja nėštumo metu ir būti pakviestos kartu vykti į gimdymą. Tokiu atveju dula ir moteris asmeniškai kalbasi apie artėjantį gimdymą, ko jame tikėtis, ką reikėtų žinoti, grynina gimdymo viziją ir sudaro gimdymo planą. Paskui dula vyksta kartu į gimdyklą ir būna su moterimi tiek, kiek jai to reikia.
Pogimdyvinio laikotarpio dulos gali patarti jaunai mamai, kaip prižiūrėti kūdikį, pagelbėti praktiškai: maudant, vystant, nešiojant. Kartais jos būna dar ir žindymo konsultantės, todėl gali atsakyti, jei kilo klausimų dėl žindymo. Būna, kad jos pakviečiamos perimti dalį kasdienių namų ruošos rūpesčių: prašoma gaminti maistą, išplauti grindis, pavedžioti šunį ar pan., kol moteris ir mažylis sustiprės. Lietuvoje dar neturime tik pogimdyvinio laikotarpio dulų, dažnai viena teikia visas paslaugas, dalį jų ar dar daugiau. Šis palaikymas yra tęstinis. Kai kurios dulos užrašo vaikelio gimimo istoriją, fotografuoja gimdymo metu, veda šokio, dailės ar kitokius veiklas besilaukiančiosioms…“
Svarbiausia – artimas ryšys
I. Rinkevičienė pasakoja, kad su dula svarbu susitikti nėštumo metu, kad iki gimdymo jau būtų sukurtas nuoširdus bendravimas. „Būna, susitinkame pačioje nėštumo pradžioje, bendraujame visus devynis mėnesius. Taip labai gerai pažįstame viena kitą ir tos dulos žinios tampa tikra dovana gydytojams.
Kai atvažiuoji į gimdyklą, medikai su mama dažniausiai susitinka pirmą kartą. Jie per labai trumpą laiką turi pažinti gimdyvę. Dula gali būti tas žmogus, kuris palengvina šį procesą. Ji gali papasakoti akušerei, kokia yra moteris, ko ji bijo, nori, kas padeda atsipalaiduoti ar priešingai – sutrikdo.
Trijų pametinukų mama bet kuriuo paros metu gali sulaukti skambučio, kad yra reikalinga gimdyvei ir nieko nelaukdama išskubėti į pagalbą.
Su daugeliu gydytojų bendradarbiaujame ir nesusiduriame su neigiamu požiūriu į dulas. Visgi, per kelerius praktikos metus pasitaikė vyresnio amžiaus akušerių, kurios buvo nusiteikusios skeptiškai. Ko gero, tai lėmė žinių stoka. Tačiau dažniausiai viskas klostosi sklandžiai. Lietuvoje gimdyklos tikrai pakankamai erdvios, kad sutilptų ir medikai, ir dula, ir artimieji, – šypsosi dula. – Juolab visi gimdykloje susirinkę žmonės ten yra dėl vieno tikslo – kad šeimai ir vaikeliui būtų gera.“
Nepamirštamos akimirkos
Dešimtyse gimdymų dalyvavusiai dulai į atmintį labiausiai įsirėžė kelios patirtys. „Vienas pirmųjų mano, kaip dulos, gimdymų buvo tikrai išskirtinis. Padėjau gimdyvei, kuri pirmojo vaikelio buvo susilaukusi Amerikoje, kur dulos praktikuoja jau trisdešimt metų. Antrąjį vaikelį ji gimdė su manimi. Labai jaudinausi, juk ji jau žinojo, kaip dirba patyrusios dulos. Tačiau viskas ėjosi labai sklandžiai, dėka šios moters susipažinau su labai gera akušere – gražiai bendradarbiaujame iki šiol.
Antrasis nepaprastas gimdymas vyko Šveicarijoje, Natūralaus gimdymo centre. Žodžiais nenusakomas to gimdymo grožis. Moteris buvo ne vedama per gimdymą, o tik palaikoma tiek akušerės, tiek manęs. Buvo toks jausmas, kad moters gimdymas – kaip tekanti upė. Mes su akušere tik stovėjome abejuose tekančios upės krantuose ir prižiūrėjome tėkmę, kad ji nesusidurtų su akmenis ar nenuplauktų į seklumą... Buvo tik labai švelnus palaikymas – be žodžių, komentarų, raginimų. Nuostabi patirtis“, – prisimena I. Rinkevičienė.
Anot jos, sėkmingo gimdymo receptas – žinios, kurias turi turėti gimdyvė ir gimdyme dalyvaujantis artimasis. „Su žiniomis įgauname pasitikėjimą. Deja, dar labai gajūs mitai, kad gimdymas yra baisus, žiaurus, tragiškas dalykas. Tikrai nesėkmingi atvejai nėra dažni. Jei procesas netrikdomas, jis yra lengvas, paprastas ir gražus“, – aiškina dula.
Artimųjų palaikymas – būtinas
„Sėkmingiausias gimdymas vyksta tada, kai moteris jaučiasi saugi. Vienoms moterims tai gali būti ligoninė, kitoms – namai. Manau, kad moteris turi turėti pasirinkimą gimdyti ten, kur ji jaučiasi saugiai.
Tačiau, kad ir kur ji gimdytų, labai svarbus artimųjų palaikymas. Beje, tikrai nereikia rinktis tarp dulos ir vyro. Vyras reikalingas šiuo metu. Jis yra moters saugumo garantas. Visuomet su savo aplinkos žmogumi jaučiamės saugiau, kuo jų daugiau – tuo geriau. Ir nors gimdo moteris, bet vyras taip pat išgyvena šį procesą. Įvairūs tyrimai rodo, kad pasikeičia ir vyrų hormoninis balansas, jie jaučia kai kuriuos nėštuminius nepatogumus, nes yra labai stipriai emociškai susiję su moterimi.
Na, o dvigubas palaikymas yra dar geriau! Drauge su vyru galime apkabinti moterį iš abiejų pusių, drauge sukurti tinkamą atmosferą. Dula gali padėti vyrui patardama. Pavyzdžiui, kad jis neįsižeistų, jei moteris jam pernelyg grubi, ko jam pačiam geriau nesakyti, kaip neįžeistų gimdyvės. Taip pat dula gali nukreipti vyrą, ką kur paspausti, pamasažuoti, bet dažnai jie patys geriausiai žino, jaučia, kada ir kur ją geriau paliesti.
Vyrai kartais išsigąsta, o gydytoja ne visada turi laiko paaiškinti, kas tuo metu vyksta, todėl dula gali psichologiškai palaikyti, – pasakoja. – Džiaugiuosi, kad dulos Lietuvoje vis populiarėja, bet norėtųsi, kad būtų, kaip užsienyje. Štai, pavyzdžiui, JAV, Oregono valstijoje, dula yra apmokama valstybės, kaip akušerė ar kitas gydytojas. Suomės tą patį bando įgyvendinti savo šalyje. Ir Lietuva galėtų neatsilikti, juk mūsų sveikatos apsaugos sistema yra gana gerai išvystyta.“
Visuomet pasiruošusi
Trijų pametinukų mama bet kuriuo paros metu gali sulaukti skambučio, kad yra reikalinga gimdyvei ir nieko nelaukdama išskubėti į pagalbą. „Kartais moterims reikalingesnė pagalba po gimdymo.
Būsimas mamas, net tas, kurios laukiasi ne pirmo vaikelio, dula ragina nepamiršti lankyti kursų besilaukiančioms šeimoms – dviejų vienodų gimdymų nebūna, todėl atnaujinti ar pagilinti žinias labai pravartu.
Tas laikotarpis moterims labai jautrus. Po pirmo vaikelio įvyksta transformacija iš „aš“ į „mes“, kada tu tarsi pameti save. Sulaukus antro ar trečio vaikelio, tarsi pasidalini į dar daugiau dalelių ir sau nieko nebelieka... Jei gimdymas buvo ekstremalus, prireikė operacijos, hormonai išsibalansuoja ir turi įtakos gimdyvės būsenai. Tuo metu jai labai reikia žmogaus, į kurį gali atsiremti: paskambinti, pabūti, išsikalbėti.
Su visomis mamomis taip susidraugavome, kad ryšį palaikome iki šiol – susikambiname, susitinkame su jau paaugusiais vaikučiais, dalyvauju antrame, trečiame gimdyme, – džiaugiasi I. Rinkevičienė. – Tie pasitikti vaikučiai taip pat visam laikui tampa artimi ir ypatingi.“
Būsimas mamas, net tas, kurios laukiasi ne pirmo vaikelio, dula ragina nepamiršti lankyti kursų besilaukiančioms šeimoms – dviejų vienodų gimdymų nebūna, todėl atnaujinti ar pagilinti žinias labai pravartu.
„Esu žmogus, kuris gerbia tradicijas. Domiuosi tradicine pribuvėjyste, ir tėvus, su kuriais bendrauju skatinu akušerei atsidėkoti tradiciniu būdu – nuplauti rankas ir padovanoti rankšluostį. Patikėkite, tai labai gražus, prasmingas ritualas“, – sako dula.
TAIP PAT SKAITYKITE: Ką daryti, jei vaiko draugai – netinkami?