Skirtis niekada nevėlu. Tik ar verta?
Lietuvoje skiriasi kas trečia šeima. Šiam žingsniui ryžtasi ir vyresnio amžiaus poros, drauge nugyvenusios ne vieną dešimtmetį. Kokios skyrybų brandžiame amžiuje priežastys? Ar dažniau moterys priima sprendimą gyventi vienos?
Skyrybų skaičius Lietuvoje stipriai auga. Skiriasi tiek jaunos, vos metus kelis drauge nugyvenusios poros, tiek ilgą kelio galą drauge nuėję žmonės.
Skyrybų skaičius Lietuvoje stipriai auga. Skiriasi tiek jaunos, vos metus kelis drauge nugyvenusios poros, tiek ilgą kelio galą drauge nuėję žmonės.
2013 metais 10 tūkst. išsiskyrusių porų vidutinė drauge nugyvento gyvenimo trukmė – 13,5 m., 2015 m. – 13,2 santuokoje praleisti metai.
Santykių ir skyrybų psichologas Mykolas Truncė sako, kad skyrybų pasitaiko ir tarp vos metus kitus drauge pragyvenusių žmonių. „Tai rodo, kad žmonės negeba megzti ryšių, deda vis mažiau pastangų, kad išsaugotų santykius. Bendro gyvenimo poroje trukmė, deja, neilgėja“, – apgailestauja M. Truncė, tačiau jis sako, kad ilgiau – 20–30 – metų drauge gyvenančios poros visgi rečiau ryžtasi skyryboms. Vyresnio amžiaus žmonės, užuot pasukę skirtingais keliais, kiekvienas gyvena individualiai, turi asmeninių pomėgių, daugiau laiką leidžia atskirai, bet glaudžiasi po vienu stogu. Tokie neskuba tvarkyti skyrybų dokumentų, net jeigu šiltų jausmų vienas kitam ir nejaučia.
Didžiausias skyrybų bumas
Pastarųjų kelerių metų besituokiančių žmonių vidutinis amžiaus vidurkis – 29 m. (vyrai) ir 27 m. (moterys). Didžiausias skyrybų bumas fiksuojamas tarp keturiasdešimtmečių. Tai laikas, kai atsigręžiama į save ir vėl iš naujo kyla itin opus klausimas – ko iš tikrųjų noriu aš? Kita vertus, peržengęs 40 metų slenkstį žmogus jaučiasi prarandąs jaunatvišką patrauklumą, todėl nori paskutinį kartą pasitikrinti, ar yra vis dar patrauklus priešingos lyties partneriui, nes šeimoje dažnai jau yra mažai įdomus. Be to, tarsi nori atsigriebti už prarastą laiką, pagyventi sau, juk vaikai dažnai būna užauginti, karjera padaryta. Taip pat pastaruoju metu vis labiau populiarėja požiūris, kad reikia mėgautis gyvenimu, o ne kentėti, jei kažkas negerai.
TAIP PAT SKAITYKITE: Meilės istorija: gražiausias žodis – „meilužė“
Baimė dėl ateities
Statistikos duomenys skelbia, kad dažnesnės skyrybų iniciatorės – moterys. Kas skatina dailiosios lyties atstoves skirtis vyresniame amžiuje? M. Truncė sako, kad viena iš dažniausių priežasčių – vyro alkoholizmas. Tai XXI a. rykštė, išskirianti didžiąją dalį brandaus amžiaus porų. Tačiau gana dažnai moterys keliolika ar net keliasdešimt metų gyvena su alkoholiku vyru ir nesiskiria.
Statistikos duomenys skelbia, kad dažnesnės skyrybų iniciatorės – moterys.
Kas dailiosios lyties atstoves verčia taip ilgai kentėti? Pasak psichologo, kiekvienas atvejis individualus, vis dėlto labai dažnai moterys nesiryžta tokio žingsnio žengi dėl ateities baimės, nes jos nėra tikros, ar pavyks išsilaikyti be vyro, ar užteks pinigų užauginti vaikus, kyla abejonių ir dėl gyvenamosios vietos. Ne visada paprasta turtą pasidalyti. Išsiskyrus vyresniame amžiuje būsto paskolą jau sunkiau pasiimti, o jei gyventa nedideliame bute, pardavus jį ir pasidalijus pinigus pusiau, kad ir nedidelio būsto už juos neįsigysi. Baimė dėl ateities yra kur kas didesnė už baimę patirti girtaujančio vyro smurtą.
Pasak M. Truncės, tokioms moterims suprasti savo jausmus gali padėti šeimos psichologas. Pagalbos ranką gali ištiesti ir įvairios palaikymo grupės. Būdama tarp žmonių moteris nesijaus tokia vieniša ir palikta nelaimėje. Kartais morališkai gali pagelbėti net patikima, nuoširdžiai palaikanti draugė.
Svarbu rasti priežastį
Psichologas atkreipia dėmesį, kad labai dažnai taurelės vyrai griebiasi ne iš gero gyvenimo. Neretai alkoholiu svaiginamasi norint numalšinti įtampą, stresą, kuris kyla ne tik darbe, bet ir namuose. Prasti šeimos santykiai, pernelyg didelis moters valdingumas, šiurkštus elgesys su vyru gali būti pagrindinė sutuoktinio svaiginimosi priežastis. Todėl pirmiausia reikėtų ieškoti priežasties, kodėl vyras girtauja, o ne pulti šalinti pasekmes. Radus priežastį ir bandant pačiai pasikeisti, mokantis bendravimo meno, neretai pavyksta išspręsti net sunkiausias problemas. Dažnai skyrybos – bandymas pabėgti nuo problemos. Žinoma, jei alkoholizmas tęsiasi metų metus, tai vadinama liga. O ligas reikia gydyti. Tai ne visada paprasta, nes girtaujantis žmogus dažnai nepripažįsta turintis problemą. Tokiais atvejais, kai nueita per toli, kai šeima ilgą laiką kenčia fizinį ar psichologinį smurtą, skyrybos neišvengiamos.
Netenkina intymus gyvenimas
Pasak specialisto, dar viena dažna skyrybų priežastis – nepasitenkinimas seksualiniu gyvenimu. Vyrai seksualiai aktyviausi – 18–25 m., o moterys – apie 30–40 m. Tačiau stipriosios lyties atstovai gana stiprų lytinį potraukį gali jausti ir artėdami prie 50 m. Tokio amžiaus moterys įprastai jau būna mažiau aktyvios intymiame gyvenime. O kalbėtis apie intymius santykius dažnoje šeimoje vis dar tabu. Užuot sprendus problemas savoje šeimoje, imama dairytis naujo partnerio. Statistika rodo, kad apie 20 proc. moterų bent kartą gyvenime būna neištikimos savo sutuoktiniui.
Šeimos išyra ir dėl to, kad partneriai nenori gilintis vienas į kito poreikius, kiekvienas žiūri tik savo interesų. Tačiau pasidomėjus, kaip jaučiasi, ko nori šalia esantis artimas žmogus, paprastai randama abiem partneriams tinkamų kompromisų, bendros įdomios veiklos.
„Labai dažnai žmonės net nežino, kodėl kuria šeimą. Jos esmė – sukurti saugią erdvę gyventi, kurti ir ilsėtis visiems šeimos nariams. Turint tokį tikslą, nesinorės įžeidinėti vienam kito. Gyvenimas poroje – nuolatinis mokymasis, savęs ugdymas, teorinių žinių taikymas praktikoje, – pabrėžia M. Truncė. – Ypač opi problema visuomenėje yra ta, kad vaikai mokykloje neruošiami realiam gyvenimui, nemokomi svarbių bendražmogiškų dalykų, emocinio intelekto, darnių santykių kūrimo. Jei to būtų mokomi ugdymo įstaigose nuo mažens, ateityje turėtume kur kas mažiau skyrybų, o valstybė iš biudžeto sutaupytų milijonus. Lavinti protą yra gerai, tačiau mokytis išminties – dar geriau, nes protingi žmonės laužo galvas bandydami išspręsti itin sunkias tarpusavio santykių problemas, o išmintingi į tokias situacijas net nepatenka.“
Išsiskirti draugiškai
Stovint ant skyrybų slenksčio, jei dar yra galimybių, reikėtų bandyti santuoką išgelbėti. Tačiau jei priimtas ryžtingas sprendimas sukti skirtingais keliais, į tai taip pat verta įdėti pastangų ir kantrybės, kad pavyktų išsiskirti kiek įmanoma taikiau ir neliktų nemalonaus kartėlio. Kaip tai padaryti?
* Su partneriu kalbėkite atvirai, tačiau be kaltinimų ir užgauliojimų, nebūkite priešiškai nusiteikusi. Net jei partneris nebus nusiteikęs taip pat draugiškai, kaip jūs, vis tiek jausitės geriau, nes žinosite, kad padarėte viską, ką tokioje situacijoje galėjote.
* Jei jums sunku skiriantis kalbėtis su partneriu, parašykite laišką, tik be jokių kaltinimų ir priekaištų! Galite išdėstyti, kaip jaučiatės. Net tokioje situacijoje išreikškite pagarbą kitam žmogui. Tokiu būdu parodysite, kad gerbiate ir save. Vėliau dėl to jausitės tik geriau.
TAIP PAT SKAITYKITE: 3 ženklai, kad santykiai nesiklosto taip, kaip norėtumėte