Į vakarėlio skandalą patekusi Suomijos premjerė S.Marin: auginta dviejų moterų, linčiuota ne kartą

Sanna Marin su vyru Markusu Räikkönenu, Volodymyras Zelenskis / „Scanpix“ nuotr.
Sanna Marin su vyru Markusu Räikkönenu, Volodymyras Zelenskis / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2022-08-21 16:59
AA

Neseniai išplitus vaizdo įrašui, kuriame Suomijos ministrė pirmininkė Sanna Marin (36) užfiksuota besilinksminanti su draugais, pasigirdo įvairių nuomonių – vieni tame, kaip moteris leidžia laisvalaikį, neįžvelgė nieko blogo (juk politikai irgi žmonės), o kiti laikėsi įsikibę nuomonės, kad toks elgesys nederamas, ir netgi pareikalavo atlikti narkotikų testą. Tačiau kad ši premjerė ryški asmenybė, buvo aišku dar anksčiau, o kritikos strėlės jos pusėn skriejo toli gražu ne kartą. Tai kas gi toji Sanna Marin?

Suomijos ministrė pirmininkė, 36-erių Sanna Marin pastarąją savaitę tapo apkalbų objektu po to, kai buvo nutekintas vaizdo įrašas, kuriame ji įamžinta dainuojanti ir šokanti privačiame vakarėlyje su draugais. Tarp jų –suomių dainininkė Alma ir jos sesuo Anna, reperis Petri Nygardas, televizijos laidų vedėja Tinni Wikstrom, fotografė ir „influencerė“ Janita Autio, radijo laidų vedėja Karoliina Tuominen, taip pat kolegos iš Socialdemokratų partijos.

Pasirodžius šiam įrašui, parlamento narys Mikko Karna iš S.Marin koalicinei vyriausybei priklausančios Centro partijos paragino ketverių metų dukrą Emmą auginančia moterį atlikti narkotikų testą.

Sanna Marin / „Scanpix“/AP nuotr.

Kaip rašo BBC, pati premjerė neslėpė vartojusi alkoholį, tačiau atmetė bet kokius kaltinimus apie alkoholį. Visgi ji sutiko atlikti narkotikų testą ir dar pridūrė, kad turi teisę į nekaltumo prezumpciją.

„Aš nepadariau nieko neteisėto. Net paauglystėje nevartojau jokių narkotikų", – spaudos konferencijos Helsinkyje metu sakė S.Marin ir paaiškino, kad narkotikų testą atliko norėdama išsklaidyti aplinkinių įtarimus: „Neturiu ko slėpti.“

Testo rezultatas buvo neigiamas.

Iškilus diskusijoms, ar pasilinksminimus mėgstanti premjerė prireikus galėtų priimti skubius vyriausybės sprendimus, politikė atšovė: „Neprisimenu nė vieno karto, kad vidury nakties būtų atsiradęs staigus poreikis vykti į Valstybės tarybos rūmus.“

„Be to, tomis dienomis, kai linksminausi, nebuvo numatyta jokių susitikimų“, – pridūrė moteris.

Sanna Marin / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

S.Marin paaiškino, kad jos naktinis pasilinksminimas vyko dviejuose baruose, o po to maždaug 20-ies draugų grupė nuvyko į kažkieno butą. Premjerė teigė žinojusi, kad vakarėlio metu buvo filmuojama, tačiau nemanė, jog filmuota medžiaga bus paviešinta.

„Tikiu, kad žmonės supranta, jog laisvalaikį ir darbo laiką galima atskirti“, – vylėsi ji.

Sanna Marin / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Šauniausia premjerė pasaulyje“

2012 m. S.Marin buvo pirmą kartą išrinktą į Tamperės miesto tarybą, o 2013 m. tapo jos pirmininke. 2014 m. moteris paskirta Socialdemokratų partijos pirmininko antrąja pavaduotoja, o 2015 m deleguota į Suomijos parlamentą.

Į premjerės postą 2019-aisiais S.Marin iškilo po to, kai tapo naująja Socialdemokratų partijos lydere. Anksčiau ėjusi susisiekimo ministrės pareigas, Helsinkyje gimusi Sanna tuomet aplenkė varžovą Antti Lindtmaną ir perėmė pareigas iš ankstesnio premjero Antti Rinne.

S.Marin interviu „Menaiset“ prisipažino, kad niekada nesitikėjo patekti į politiką: „Kai mokiausi vidurinėje mokykloje, jaučiau, kad žmonės, kurie užsiima politika, yra visai kitokie ir kilę iš kitokių sluoksnių nei aš. Tuo metu nemaniau, kad man pačiai įmanoma įsitraukti į šią sritį.“

Moteris, kuri paauglystę praleido dirbdama kepykloje, pridūrė, kad jos mama visada ją labai palaikė ir leido tikėti, kad ji gali daryti viską, ko nori.

Nors S.Marin pažėrė kritikos skandalą sukėlusį vaizdo įrašą nutekinusiam asmeniui, premjerė yra žinoma ir tuo, kad savo instagramo paskyroje pati su visuomene nevengia dalytis asmeninio gyvenimo nuotrupomis, įskaitant keliones su vyru Markusu Räikkönenu ir lankymąsi prabangiuose renginiuose, rašo „Daily Mail“.

Sanna Marin su vyru Markusu Räikkönenu / „Scanpix“/AP nuotr.

Viena jauniausių pasaulio lyderių S.Marin (premjerės postą ji užėmė būdama vos 34-erių ir taip tapo jauniausia pasaulio lydere bei trečiąja premjere moterimi Skandinavijos šalyse) niekada neslėpė, kad mėgsta šėlti vakarėliuose. Ji dažnai fotografuojasi ir įvairiuose muzikos festivaliuose.

Pavyzdžiui, anksčiau šią vasarą S.Marin pasipuošė blizgančia suknele ir kartu su fotografe ir nuomonės formuotoja Janita Autio pasileido plaukus Helsinkyje vykusiame festivalyje „Flow“. Tačiau kai reikia, ji gali vilkėti ir progines sukneles – ne kartą buvo užfiksuota raudonojo kilimo renginiuose su vyru Markusu.

Visai neseniai Vokietijos leidinys „Bild“ moterį pavadino „šauniausia premjere pasaulyje“ ir apibūdino ją kaip „atsipalaidavusią, modernią ir pasitikinčią savimi“ bei tokią, kuri „moka linksmintis vakarėliuose“.

Tačiau nors S.Marin tikrai moka linksmintis, ji naudojosi savo instagramo paskyra ir tam, kad rodytų gerą pavyzdį koronaviruso pandemijos metu. Tuo metu skelbė nuotraukas, kuriose buvo įamžinta, kaip socialiai atsiribojusi ji susitinka su draugais lauke.

S.Marin taip pat sėkmingai derina politiką ir motinystę. Socialiniuose tinkluose rodė savo nėštumo kelionę, dalijosi asmenukėmis, kuriose įamžintas nėštukės pilvukas, netgi atviru žindymo kadru – kaip krūtimi maitino dukrą Emmą.

Šių metų gegužę Suomijos premjerė lankėsi Kyjive, kur susitiko su Rusijos užpultos Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu. Politikė paviešino nuotrauką, kurioje įsiamžinusi šalia V.Zelenskio, ir išreiškė griežtą poziciją dėl Rusijos.

Volodymyras Zelenskis, Sanna Marin / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Suomija ir visa tarptautinė bendruomenė smerkia Rusijos puolamąjį karą prieš Ukrainą, kuris akivaizdžiai pažeidžia JT konstituciją, tarptautinę teisę ir bendrai sutartus pagrindinius Europos saugumo principus. Turime paremti Ukrainą, o Rusijai toliau taikyti sankcijas“, – instagrame rašė S.Marin.

Moteris taip pat pasisakė už tai, kad Rusijos piliečiams turėtų būti ribojamos turistinės vizijos, o Ukraina kuo greičiau galėtų tapti Europos Sąjungos nare.

Augo dviejų moterų šeimoje

Suomijos premjerė aktyviai palaiko ir LGBT+ bendruomenę. Nors nepatyrė daug tėvo, kuris buvo alkoholikas, meilės, Sanna asmeniškai žino, ką reiškia būti auginamai dviejų mamų, teigia patyrusi jų rūpestį, meilę ir palaikymą, ir yra įsitikinusi, kad tokios šeimos turi teisę egzistuoti.

„Man žmonės visada buvo lygūs. Tai nėra nuomonės klausimas. Tai yra visa ko pagrindas“, - 2015 m. „Menaiset“ sakė S.Marin.

Sanna Marin / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Jos motina moterį pamilo po skyrybų su Sannos tėvu. Tiesa, premjerė neslėpė, kad vaikystėje jautėsi „nematoma“, nes tuo metu dar negalėjo atvirai kalbėti apie savo netradicinę šeimą.

„Sunkiausia buvo tylėti, – prisiminė ji. – Nematomumas kėlė nekompetentingumo jausmą. Nebuvome pripažinti kaip tikra šeima ar lygūs su kitais.“

Sanna Marin / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Šiemet S.Marin socialdemokratų vardu vadovavo „Pride“ paradui Helsinkyje – ėjo miesto gatvėmis mojuodama vaivorykštės vėliavomis. Ji dalijasi akimirkomis ir iš kitų LGBT+ palaikyti skirtų renginių, demonstruoja savo paramą tos pačios lyties asmenų sąjungoms.

Kritikos strėlių sulaukė ir anksčiau

Tačiau nors Suomijos visuomenės nuomonės apklausos dėl S.Marin koalicinės vyriausybės išlieka stabiliai teigiamos, kai kurie žmonės iškėlė klausimų dėl jos gyvenimo būdo, ypač išplitus pastarajam įrašui.

Vis dėlto kritikos moteris yra sulaukusi ir anksčiau. 2021 metais Suomijos premjerė buvo priversta teisintis dėl to, kad linksminosi Helsinkio klube, nors prieš tai turėjo kontaktą su koronavirusu sergančiu asmeniu, rašo BBC. Tuomet S.Marin atsiprašinėjo ir teigė, kad su savimi neturėjo darbo telefono, kuriuo ir gavo pranešimą apie izoliaciją.

„Labai atsiprašau, kad nesupratau, jog turėjau tai padaryti (izoliuotis – red. past.)“, – apgailestavo ministrė pirmininkė.

2020 m. S.Marin pateko į dar vieną kontroversišką istoriją – atsidūrė dėmesio centre po to, kai Suomijos mados žurnalo „Trendi“ viršeliui pozavo be liemenėlės, tik su juodu švarkeliu.

Nuomonę dėl S.Marin poelgio išreiškę politikai ir visuomenės nariai pasiskirstė į dvi stovyklas. Vieni premjerės nuotrauką vadino „nepadoria“, teigė, kad tokia apranga politikei „netinkama“ ir „menkina“ jos patikimumą, o kiti gyrė moterį, netgi susikūrė premjerę palaikantis judėjimas #imwithsanna (vert. Aš su Sanna).

„Visiems turėtų būti leidžiama gyventi taip, kad jų asmenybė, orumas ir profesionalūs įgūdžiai nebūtų vertinami skinant bereikšmius gėlių kotus“, – rašė politikės pusėn stojusi suomių aktorė Kiti Kokkonen. Panašios nuomonės buvo ir tuometinė Latvijos gerovės ministrė Ramona Petraviča. Ji sakė, kad politikai „privalo būti vertinami pagal jų pasiekimus, o ne išvaizdą“.

Fotogalerija:

Suomijos premjerė Sanna Marin (28 nuotr.)
+22