Įdomybės, kurių nežinojote apie kiaušinius
Per Velykas joks stalas neapsieina be kiaušinių: juos valgome, daužome, jie – pagrindinis velykinių žaidimų įrankis. Tai tik atrodo paprastas produktas, tačiau slepia nemažai įdomybių!
Naudingi ne tik vištų kiaušiniai. Nors daugiausiai suvalgoma vištų kiaušinių, tačiau naudingi ne tik jie. Nesunkiai galima įsigyti putpelių kiaušinių, kurie laikomi vertesniais už vištų: turi daugiau vitamino B12 ir mažiau cholesterolio. Norint juos paruošti, reikia virti ne ilgiau kaip 3 minutes.
Žąsų kiaušiniai yra specifinio kvapo, juos virti reikia iki 25 minučių. Na, o vis dažniau prekybos centruose pasirodančius stručių kiaušinius virti reikia net nuo 45 minučių iki valandos. Vienas toks kiaušinis gali atstoti net 50 vištos kiaušinių! Taip pat naudingi ir putpelių kiaušiniai: juose nėra cholesterolio, o kitų naudingų medžiagų randama daugiau (B grupės vitaminų, geležies, fosforo, kalio ir kt.).
Gyvybės ir vaisingumo simbolis. Jau nuo antikos laikų kiaušinis yra laikomas gyvybės, vaisingumo simboliu. Marginimo tradicija taip pat siekia ne vieną šimtmetį. Štai Vokietijoje pirmąkart apie marginimą užsimenama XIII a. pradžioje. O žinių apie šią krikščionišką tradiciją galima rasti jau X a.
Sunkiausias vištos kiaušinis svėrė net 454 g. Sunkiausias kiaušinis svėrė net 454 g. Jis buvo su dvigubu tryniu ir dvigubais lukštais. Toks kiaušinis milžinas į Gineso rekordų knygą įtrauktas 1956 vasario 25 d. Jis rastas Naujajame Džersyje, Jungtinėse Amerikos valstijose.
Kiek per metus žmogus suvalgo kiaušinių? Apskaičiuota, kad maždaug apie 200 kiaušinių. Ir visai nereikia baimintis, kad jų valgome per daug, nes kiaušiniai – labai vertingi. Ypač naudingas kiaušinio baltymas, kurį organizmas lengvai įsisavina. Vieno kiaušinio energinė vertė – apie 80–100 kcal. Pasirodo, daugiausiai kiaušinių valgo meksikiečiai: kiekvienas gyventojas kasmet suvalgo net 22 kg.
Ar naudinga valgyti žalią kiaušinį? Yra įvairių nuomonių apie žalių kiaušinių valgymą. Manoma, kad tėra tik mitas apie jų naudą balsui, negano to, žali kiaušiniai sunkiai virškinami. Jungtinėse Amerikos Valstijose netgi pradėta reikalauti, kad meniu būtų nurodyta, ar patiekale yra nevirtų, ar pusžalių kiaušinių. Labiausiai baiminamasi dėl salmoneliozės.
Norite sveikesnių? Jūsų valia rinktis. Kad ir kaip būtų gaila, kiaušiniai gali būti labai užteršti, jei vištos gauna netinkamą pašarą. Pavyzdžiui, Tarptautinė aplinkos apsaugos organizacija „Greanpeace“ įspėja, kad į prekybos centrus patenka kiaušiniai, kuriuos deda vištos, šeriamos genetiškai modifikuotų augalų pašarais.
Deja, prekybininkai ne visada informuoja, ar jų prekė yra susijusi su genetiškai modifikuotais produktais, ar ne. Tačiau galima ieškoti kiaušinių turguje arba tiesiog nuvykti į kaimą, kur ūkininkai augina vištas ir galima įsigyti natūralių kiaušinių. Tiesa, neapsigaukite, jei pirktinio kiaušinio trynys bus geltonesnis nei kaimiško: taip gali būti dėl to, kad į pašarus bus įdėta dažomųjų medžiagų...
TAIP PAT SKAITYKITE 10 faktų, kodėl moterimi būti geriau nei vyru