Ilkai Adams – 37: apie švenčių tradicijas Namibijoje ir „išgąsdinusį“ lietuvių vaišingumą

Ilka Adams su šeima / Asmeninio albumo nuotr.
Ilka Adams su šeima / Asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2023-01-01 12:28
AA

Tarpšventiniame laikotarpyje, gruodžio 28 dieną sporto trenerė Ilka Adams pasitiko 37-uosius metus. „Savo gimtadienį pradėjau švęsti tik nuo 19-kos“, – prasitaria Ilka ir portalui Žmonės.lt atskleidžia, kodėl gyvendama Namibijoje neminėdavo savo gimimo šventės bei kokia lietuvių tradicija ją prieš daug metų nustebino labiausiai.

Jau daugelį metų Ilka Adams didžiąsias metų šventes pasitinka Ignalinoje pas vyro Andriaus Pauliukevičiaus tėvus. Čia kartu su šeima prie stalo sėda ir Andriaus sesuo, kuri šiemet susilaukė pirmagimio.

„Labai džiaugiamės, kad pagausėjo šeima. Andriaus sesuo prieš pusę metų susilaukė vaikelio. Man tai kažkiek nostalgiška, nes Adrijanos pirmos Kalėdos taip pat buvo kai jai suėjo pusę metukų. Dabar ji jau nebus vienintelė senelių numylėtinė“, – kalbėdama su portalu Žmonės.lt šypsojosi Ilka Adams.

Ilka Adams su šeima / Asmeninio albumo nuotr.

Ilka pasidžiaugė, kad nors įprastai lietuviai per šventes nukrauna stalus, Andriaus tėvai išimtinai to nedaro – dabar jie kaip ir vaikai puoselėja sveiką gyvenimo būdą.

„Prieš tris metus Andriaus tėvai ypatingai susirūpino sveikata ir pakeitė savo mitybą. Jie abu numetė svorio, pagerėjo jų savijauta. Kadangi jie vengia persivalgymo natūraliai nebeliko perkrautų stalų. Nebeliko ir dvylikos patiekalų tradicijos per Kūčias, kadangi dabar ant stalo dedame tik tiek, kiek suvalgome“, – dalijosi ji.

Sveiką gyvenimo būdą su vyru Andriumi propaguojanti Ilka patikino, kad per šventes neturi įpročio vien sėdėti prie stalo – vos praėjus kelioms valandoms jie visada išeina pasivaikščioti. „Su vaikais mėgstame pažaisti, jei yra sniego, statyti sniego senį, apžiūrėti nuostabaus grožio Ignaliną“.

Ilka Adams su šeima / Asmeninio albumo nuotr.

Paklausta, ar prisimena pirmąsias savo šventes Lietuvoje, Ilka plačiai nusišypso. Tuo metu ji dar studijavo ir pakviesta į svečius per Kūčias aplankė savo draugės šeimą. Ilka prisiminė, kad tada ją labiausiai nustebino 12-kos patiekalų tradicija ir tai, kiek daug valgo lietuviai.

„Pirmą kartą išgirdau apie šią tradiciją. Žinoma, buvo įdomu, tačiau gerai prisimenu, kad pavyko paragauti gal tik kokius 6-7 patiekalus“, – juokėsi ji.

Ilka Adams su šeima / Asmeninio albumo nuotr.

Nors Namibijoje taip pat švenčiamos Kūčios, Ilka užsiminė, kad skirtumas išties yra – jos gimtinėje toli gražu nerasi 12-kos patiekalų.

„Buvo keista, nes Namibijoje Kūčios yra labai ramios. Ten taip pat šeimos susirenka prie stalo, tačiau jis nebūna toks gausus – vos su vienu kitu užkandžiu. Panašu tai, kad vaišinamasi žuvies patiekalais, gali būti jūros gėrybės, tačiau jų patiekta turi būti labai minimaliai. Viso to esmė, kad negalima persivalgyti ir taupyti skrandį Kalėdoms. O štai per jas jau panašiai kaip Lietuvoje – žmonės nuo ryto iki vakaro valgo“, – šyptelėjo.

Nors Kūčios ir Kalėdos Ilkai brangi šventė, ji pasakojo, kad labiau vertina laiką kartu nei dovanas. Jiedu su vyru A.Pauliukevičiumi taip pat vienas kito didžiulėmis staigmenomis nestebina, dažniausiai tai būna smulkmena – kojinės, pirštinės, kūno priežiūros rinkiniai ar kt. „Tiesą sakant, mano vyras nelabai mėgsta eiti į parduotuves ir galvoti, kaip mane nustebinti. Jei jau kažko noriu, pati turiu jam pasakyti ir parodyti, kur tai gali rasti“.

Ilka Adams su šeima / Asmeninio albumo nuotr.

Tiesa, iškart po Kalėdų, gruodžio 28 dieną, I.Adams mini savo gimtadienį. Būtent dėl šios priežasties ji kalėdinių dovanų nesureikšmina, kadangi dažniausiai būna apdovanota dvigubai.

„Jei kažko užsimanau, man labiau patinka savo dovaną gauti ne per Kalėdas, o per savo gimtadienį. Per Kalėdas svarbiau, kad galėtume būti kartu“, – patikslino ji.

Ilka Adams su šeima / Asmeninio albumo nuotr.

Ilka prisiminė, kad vaikystėje savo gimtadienio niekada nešvęsdavo, nes jos šeima labiau akcentuodavo Kalėdas. Pasirodo, kad savo gimtadienį sporto trenerė pradėjo švęsti tik nuo 19-kos metų, pamokyta vienos draugės.

„Kai buvau mažesnė, turėjau galimybę mamai pasakyti kokios dovanos noriu, bet ją gaudavau tik per Kalėdas ir todėl šios šventės ypatingai laukdavau. Man buvo įprasta gimtadienio nešvęsti ir dovanų gauti tik kartą per metus.

Prisimenu, kai gyvenau Anglijoje ir viena draugė paklausė, ar švęsiu gimtadienį. Buvau neseniai atvažiavusi iš Namibijos ir labai nusistebėjau tokiu klausimu, nesupratau, ką tai reiškia. Galiausiai suvokiau, kad žmonės savo gimtadienius švenčia ir tai reikia daryti. Būtent nuo to laiko ir pati pradėjau organizuoti savo gimtadienius, dažniausiai tą dieną paminiu su draugėmis mergaitiškoje kompanijoje“.

Ilka Adams su šeima / Asmeninio albumo nuotr.

Visgi, paklausta, kokios gimtadienio dovanos šiemet labiausiai trokšta, Ilka apie materialius daiktus neprabilo. Pasirodo, didžiausias jos noras – aplankyti šeimą.

„Geriausia dovana būtų bilietai į Namibiją. Šiemet ir taip nemažai išsileidome, kadangi kylant elektros kainoms savo namuose pradėjome statyti saulės baterijas. Tai investicija į ateitį, kainuojanti nemažus pinigus. Tad didžiausias mano noras būtų, jei užteks pinigų, vasarį išvykti aplankyti šeimos į Namibiją ir ten pabūti kelis mėnesius“, – portalui Žmonės.lt sakė 37-ąjį gimtadienį paminėjusi Ilka Adams.

Fotogalerija:

Ilkos Adams šeimos šventės (25 nuotr.)
+19