Intymios problemos, kurios dažnai kankina gimdžiusias – ir ne tik – moteris

Šlapimo nelaikymo problema / Vida Press nuotr.
Šlapimo nelaikymo problema / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Darnus seksualinis gyvenimas ir lytinė sveikata daro tiesioginę įtaką mūsų emocinei savijautai ir šeimos laimei. Tačiau neretai nėštumo, amžiaus ir gyvenimo būdo nulemti organizmo pakitimai trukdo moteriai jaustis visavertei. Naujausias Lietuvoje atliktas tyrimas atskleidė, kad beveik trečdalis moterų po gimdymo susiduria su nevalingai pratekančio šlapimo problema.

Negana to, beveik ketvirtadalis jaučia nepasitenkinimą savo lytinių santykių kokybe, o daugiau nei pusė moterų, susiduriančių su intymiomis sveikatos problemomis, kenčia dėl prastesnės emocinės savijautos ir nepasitikėjimo savimi.

„Bėgant metams, dėl nėštumų, gimdymų, nutukimo ar po menopauzės, moterys susiduria su tokiomis intymiomis problemomis kaip makšties sausumas, elastingumo sumažėjimas ar stresinis šlapimo nelaikymas, kuomet juokiantis, čiaudint, sportuojant ar lytinių santykių metu nevaldomai prateka nedidelis šlapimo kiekis. Tačiau apie šias problemas moterys dažniausiai kalba tik pašnibždomis“, – sako klinikos „Grožio chirurgija“ gydytojas akušeris-ginekologas Artūras Šalaševičius.

Jam paantrina VšĮ „Inkocentras“ direktorė Jurga Misevičienė: jeigu galvojate, kad vienas netyčia ištekėjęs lašas – nieko tokio, taip nėra. Tai – jau šlapimo nelaikymas. Bėda ta, kad net itin pažengusioje Skandinavijoje atlikti tyrimai rodo, jog moterys dėl šios problemos kreipiasi tik po penkerių metų. Nes įprasta rūpintis kitomis – esą svarbesnėmis – sveikatos sritimis.

Kodėl atsiranda intymių sveikatos problemų?

Ginekologas aiškina, kad makšties sienelėje esantis jungiamasis audinys turi įtakos jos tamprumui, o nėštumo metu, kai organizmas ruošiasi gimdymui, jis tampa puresnis. Taip pat, su amžiumi audinys plonėja. Taigi jo nepakankamumas turi įtakos lytinių organų atsipalaidavimui, pasmukimui žemyn ir makšties išplatėjimui, o su kiekvienu gimdymu šie pokyčiai tampa vis labiau pastebimi.

Ir net jei moteriai buvo atliktas Cezario pjūvis, nėštumo metu vis tiek neretai įvyksta pokyčių, nes kūnas fiziologiškai ruošiasi vaisiaus atėjimui.

Baimė verčia susilaikyti nuo lytinių santykių

J.Misevičienė teigia, kad šlapimo nelaikymas – tai ne tik liga, bet ir psichologinis, socialinis bei fizinis diskomfortas, turintis tiesioginės įtakos fizinei ir psichologinei moters sveikatai, socialiniam ir seksualiniam gyvenimui.

„Apie šios problemos aktualumą mes dažnai negirdime todėl, kad apie ją nėra plačiai kalbama, o pačios moterys jaučia gėdą. Ši sveikatos problema turi tiesioginės įtakos emocinei savijautai: išgyvendamos dėl kvapo ir nevalingo šlapimo nesulaikymo, moterys vengia susibūrimo vietų, nepasitiki savimi, ar riboja fizinį aktyvumą. Taip pat partnerio reakcijos baimė, moteriai nesulaikius šlapimo lytinių santykių metu, verčia ją nuo to apskritai susilaikyti“, – liūdnai konstatuoja J. Misevičienė.

Ji teigia girdėjusi ir apie atvejus, kai dėl tokių problemų išyra šeima – nes moteris vengia sekso, tačiau tikrosios priežasties partneriui neįvardija, dėl to kyla nesusikalbėjimo ir pykčių.

Susipykusi pora
Susipykusi pora / Vida Press nuotr.

Ragina neužsisklęsti ir keisti situaciją

Intymias moterų sveikatos problemas jau galima išspręsti pasitelkiant lazerį.

„Beveik penktadalis su intymiomis problemomis susidūrusių moterų apie nepasitenkinimą savo lytinio gyvenimo kokybe nedrįsta kalbėti apskritai su niekuo, tad tai yra itin subtili ir jautri tema. Taip pat 36 proc. galvoja, kad intymias sveikatos problemas galima išgydyti tik chirurginiu būdu, o 17 proc. mano, kad tai yra nepakeičiami procesai, su kuriais belieka tik susitaikyti. Todėl mažai kas žino – nes tai vis dar yra naujiena Lietuvoje – kad intymias moterų sveikatos problemas jau galima išspręsti pasitelkiant lazerį“, – sako A. Šalaševičius.

Klinikos „Grožio chirurgija“ gydytoja-dermatovenerologė Natalija Jasaitienė aiškina, kad makšties atjauninimas lazeriu – tai neinvazinė ir visiškai neskausminga procedūra. Jos metu lazerio spindulys veikia makšties gleivinę, suaktyvindamas makšties sienelės jungiamojo audinio kraujotaką ir skatindamas kolageno – kuris yra atsakingas už šio audinio stangrumą, elastingumą bei atsinaujinimą – gamybą. Procedūros metu atstatoma natūrali makšties drėgmė, susiaurinamas jos spindis, sumažinama arba visiškai pašalinama inkontinencija, grąžinamas makšties jautrumas lytinių santykių metu ir sustangrinamos vidinės lytinės lūpos.

„Galima drąsiai teigti, kad ši procedūra gražina moterims visavertį gyvenimą ir pasitikėjimą savimi. Šį gydymo metodą derinant su sąžiningai atliekamais Kėgelio pratimais, pasiekiamas maksimalus rezultatas. Vis tik gydymas lazeriu didžiausią naudą duos tuomet, kol problemos dar nėra užleistos.“

N.Jasaitienė priduria, kad dar negimdžiusios moterys neturėtų išsigąsti nėštumo – ji su kolegomis tik siekia paskleisti žinią, kad intymių sveikatos problemų gali pasitaikyti visoms moterims, ir taip nutikus nereikia gėdytis ar su tuo susitaikyti. Jas galima ir reikia spręsti.

Prevencija

Nors minėta operacija lazeriu šiuo metu yra geriausias būdas problemai spręsti, ji negarantuoja, kad ateityje išvengsite šlapimo nelaikymo. Genetika, amžius, nėštumas, netinkamas gyvenimo būdas gali vėl paskatinti šį sutrikimą.

Taigi, siekiant išvengti ar sumažinti simptomus, reikia:

  • mankštintis, judėti;
  • palaikyti normalų kūno svorį;
  • sveikai maitintis, vartoti ląstelienos turinčių produktų, nes vidurių užkietėjimas skatina šlapimo nelaikymą;
  • reguliariai daryti Kėgelio pratimus;
  • vengti labai sunkaus fizinio darbo.