Jaunosios kartos atlikėjas Rokas Yan – apie paauglystę Lazdijuose ir „nuogą“ muziką
„Nenoriu būti banalus, bet muzika – mano pašaukimas“, – sako dainininkas Rokas Jančiauskas (24). Plačiajai auditorijai jis geriau žinomas sceniniu vardu Rokas Yan. Atlikėjo dainas – duetu su Jessica Shy atliktą „Stadionai“, „Vasaros mažai“, „Vakar vakare“ – žino ne vienas melomanas. Šie metai Rokui – taip pat daug žadantys. Spalio 13 dieną jis pristatys pirmąjį EP albumą „Iš tų akių“.
Savo paauglystę Rokas prisimena su šypsena. „Skaičiavau kiekvieną minutę iki mokyklos baigimo. Troškau kuo greičiau palikti gimtuosius Lazdijus ir išsikraustyti į Vilnių. Rodės, tuomet pradėsiu gyventi“, – prisimena jis. Tiesa, dabar didžiuojasi augęs nedideliame miestelyje. Sako, kad gyvenimas ten padėjo išsaugoti nuoširdumą, gebėjimą džiaugtis paprastais dalykais. „Mane nuolat lydėjo didžiulė drąsa. Elgiausi taip, kaip atrodė teisinga. Paauglystėje nepritapau prie bendraamžių, nevaidinau „kieto“. Nerūkiau, nevartojau alkoholio. Valandų valandas praleisdavau prie pianino svajodamas apie ateitį.“
Ką tau reiškia būti atlikėju?
Kur kas daugiau, nei tik dainuoti ar rašyti žodžius. Muzika man leidžia realizuoti savo įgūdžius, atskleisti geriausias charakterio savybes. Nuo mažens domėjausi viskuo, kas susiję su šia industrija. Žiūrėdavau ir analizuodavau mėgstamų atlikėjų gyvenimą, svarstydavau, kaip viską daryčiau aš pats, jei tik galėčiau. Manau, gimiau žinodamas, kuo būsiu. Pirmąsias savo dainas parašiau būdamas 11 metų. Rimčiau į kūrybą pasinėriau baigęs vidurinę. Per pastaruosius metus muzika tapo pagrindine mano veikla.
Dirbi su žymiais atlikėjais, tavo dainas žino visi, bet informacijos apie tave beveik niekur neradau.
Nežinau, kodėl. Specialiai nesislepiu, tikriausiai esu dar labai jaunas (šypsosi). Mano prioritetas – ne pigūs triukai, o muzika. Į ją sudedu daug išgyvenimų. Mėgstu, kai dalykai klostosi natūraliai. Tie, kam esu įdomus, visada gali pasekti mane socialiniuose tinkluose. Ten keliu nemažai turinio. Kita vertus, atlikėjų dažniausiai klausomės dėl balso, jiems būdingos ekspresijos, o ne dėl to, ką jie valgo pusryčiams.
Turi šalia žmogų, kuriam patiki slapčiausias savo kūrybines vizijas?
Kadangi į kūrybą sudedu labai daug širdies, kalbėdamas apie tai su bet kuo jausčiausi „nuogas“. Vis mokausi ne tik aiškiau perteikti savo idėjas, bet ir įsileisti kitus į kūrybinį procesą. Na, o slapčiausias vizijas, tikslus ir baimes visada pirmiausia sužino mano artimiausi draugai, kuriais pasitikiu 100 procentų.
Asmeninį gyvenimą tau lengva atskirti nuo profesinio?
Nelengva. Absoliučiai to nesugebu. Kadangi rašau savo dainas ir rūpinuosi kitomis muzikinės karjeros detalėmis, esu su tuo labai susitapatinęs. Nesėkmes ar kritiką priimu asmeniškai. Manau, su tuo susiduria daug jaunų dainininkų. Kai muzika, tokį ilgą laiką buvusi tavo hobiu ir didžiausia aistra, staiga tampa ir tavo darbu, tenka sustoti ir pagalvoti: „O ką aš dar mėgstu veikti?“
Kaip ilsiesi?
Asmeniškai man, atsiriboti nuo pasaulio pavyksta tik kelioms valandoms išjungus internetą.
Kur toji vieta, kur gimsta kūriniai?
Visur. Man svarbu atsipalaiduoti ir neišsikelti sau išankstinių reikalavimų. Tai padaryti nelengva, bet reikia. Kurdamas aš visada galvoju apie savo klausytojus. Tekstai gimsta visur, tačiau užklupus įkvėpimo momentui, turi būti sukaupęs atitinkamus įgūdžius, kad tą aplankiusį jausmą paverstum daina. Visgi, smagiausia man yra kurti gamtoje, kai jaučiuosi šiek tiek pabėgęs nuo civilizacijos ir rutinos.
Penki dalykai, be kurių neįsivaizduoji savaitės?
Muzika, pokalbiai su draugais, skani kava, laikas su savimi ir kokia nors perdėta gyvenimo drama, kuri jau po kelių dienų atrodo visai nereikšminga (juokiasi).
Papasakok apie greitai pasirodysiantį mini albumą (EP), kuo jis ypatingas?
Ypatingas, nes pirmasis. Albumas vadinsis „Iš tų akių”. Sakoma, kad akys – sielos veidrodis. Šis albumas atspindi mane kaip atlikėją ir kūrėją. Klausydamasis šypsaus ir tyliai didžiuojuos, nes tikrai šiame albume dariau, ką norėjau. Jame asmeninės mano istorijos atsiskleidžiomos per tokius jausmus kaip įsimylėjimas, troškimas, nusivylimas, ilgesys. Keturi albumo kūriniai simbolizuoja keturis skirtingus etapus. Tarsi metų laikus, kurie nuolat kartojasi. Šių etapų cikliškumas yra neišvengiamas žmogaus gyvenime. Jau spalio 20 dieną su grupe albumą pristatysime renginių erdvėje „Kablys + kultūra”.
Fotogalerija: