Joga namuose nuo nulio: tereikia kelių dalykų ir pradėti galite jau šiandien
Ketvirta karantino savaitė – ši frazė žmonėms gali sukelti visiškai skirtingas emocijas, tačiau dauguma vienbalsiai sutiktų: pandemija kone kiekvienam turėjo daugiau mažiau skaudų poveikį – dėl prarastų darbų, sugriuvusių planų, nesimatymo su artimiaisiais ar tiesiog dėl užklupusio sąmyšio šioje neįprastoje situacijoje. „Todėl būtent šiuo metu investicija į savo sveikatą, imuninę sistemą ir vidinę pusiausvyrą yra didžiausias mūsų visų turtas“, – neabejoja jogos ir meditacijos mokytoja Milana Jašinskytė.
„Šiandien, kai pas daugelį mūsų įsijungęs išgyvenimo režimas, labai svarbu pamatyti plačiau. Plačiau, šiuo atveju, yra ir prisiėmimas asmeninės atsakomybės už psichologinius šio etapo padarinius, kurie tikrai bus. Norėdami ne tik šiandien, bet ir ateityje gyventi darnoje su savimi, su savo vaikais ir mylimaisiais turime suprasti – reikalinga sąmoninga savipriežiūra. Mūsų emocinis, dvasinis ir fizinis gyvenimai – visi yra labai svarbūs. Prižiūrėdami save dabar, būsime sveikesni, stipresni, didesnėje darnoje su aplinkiniais bei produktyvūs savo veiklose. O svarbiausia, mūsų gyvenimo sprendimai bus priimti ne iš baimės, o iš sveikos vidinės pusiausvyros“, – teigia specialistė, pasidalijusi patarimais, kaip pradėti praktikuoti jogą namuose, nes šis laikas, anot jos, tam tobulai tinka.
Milana, ar įmanoma niekada nelankiusiam jogos žmogui dabar namuose pradėti ją praktikuoti?
Šis buvimas namuose yra puiki galimybė pradėti praktikuoti jogą. Jei aktyviai gyvendamas žmogus nerasdavo laiko nuvažiuoti į jogos studiją, dabar bene palankiausias metas, nes studija „atvažiuoja“ pas kiekvieną į namus. Siūlomos tiek mokamos, tiek nemokamos jogos praktikos tiesioginėse pamokose – tereikia pasirinkti, koks mokytojas jums tinkamas ir kiek esate linkęs į save investuoti su sąmoningu supratimu, jog būtent šiuo metu investicija į savo sveikatą, imuninę sistemą ir vidinę pusiausvyrą yra didžiausias mūsų visų turtas.
Kaip iš gausybės internete siūlomų pamokų išsirinkti sau tinkamą mokytoją arba programą?
- Išsistudijuoti mokytojo biografiją ir apsispręsti, kokios kvalifikacijos mokytojas jums reikalingas;
- Online peržvelgti įrašus - pajusite, kuris „jūsiškis“, o kuris ne;
- Pasirinkti, kokia forma norite užsiimti joga: daryti per jau įrašytus video „Youtube“; tiesiogines visam pasauliui prieinamas bei vedamas jogos pamokas online ar uždaroje grupėje.
Pirmasis paprastas – telieka išsirinkti mokytoją bei jogos seką, kurią norima atlikti - visa kita paties žmogaus atsakomybėje ir gebėjimuose.
Antrasis – puikiai tinkamas norintiems itin paprastų fizinių pratimų ir žinojimo, jog būtent šią akimirką jūs praktikuojate jogą su mokytoju ir kitais žmonėmis gyvai. Šiuo atveju reikia atminti, jog tokios praktikos yra orientuotos plačiajai visuomenei, tad jums asmeniškai nebūtinai tiks.
Trečiasis – uždaros grupės, kurių metu esate sąmoningų žmonių bendruomenėje, kurioje dalinamasi mintimis, emocijomis bei bendra praktika - žinoma, kiek tai leidžia technologijos. Mano pačios nuostabai, jos leidžia labai daug: studentų praktika yra stebima, duodamos pastabos, nukreipiama asmeniškai reikalinga kryptimi. Šiuo atveju tai yra ir sąmoningas žmogaus sprendimas, kur jis investuoja savo laiką bei finansus bei kokius savo srities specialistus palaiko.
Pradedame jogą namuose – ko mums reikės?
- Kilimėlis: idealiu atveju jis bus skirtas jogos praktikai, bet taip pat tinka sportui skirti kilimėliai arba tiesiog didelis rankšluostis, kurį galite pasitiesti ant namų grindų.
- Apranga: ji turi būti patogi bei nevaržanti judesių – tamprės ir maikutė, treninginės ar tiesiog plačios kelnės bei maikutė. Joga daroma basomis pėdomis, tad kojinių neprireiks.
Papildomos priemonės (nebūtinos):
- Jogos blokas/kaladėlė, kurią galima pakeisti knyga.
- Pledas praktikos pabaigos poilsio pozai, šavasanai. Jūsų komfortui ir malonumui, kad būtų jauku, šilta ir gera.
- Jogos diržas, kurį galima pakeisti paprastu kelnėms skirtu diržu. Diržas praverčia kai kurioms pasilenkimo į priekį ir kitoms pozoms, jei jos sunkiau pasiekiamos.
- Vandens gertuvė.
Motyvacijai pradėti dabar: kodėl apskritai karantino metu joga naudinga?
- Lavina kūno balansą, stiprina ir lavina lankstumą;
- Išmokstama ne tik fizinės praktikos, bet ir kvėpavimo metodų;
- Bent dalis laiko skiriama meditacijai, kuri šiuo gyvenimo etapu būtina kiekvienam, norinčiam išlaikyti emocinę bei dvasinę pusiausvyrą;
- Fizinių pratimų, kvėpavimo ir meditacijos kombinacija daro tiesioginę teigiamą įtaką parasimpatinei nervų sistemai, kurios skatinimas bei lavinimas sutelkia į save, nuramina, subalansuoja, atvėsina emocijas ir ta tikrąja žodžio prasme paspaudžia persikrovimo mygtuką mūsų psichikoje.
„Linkiu savęs nelyginti su kitais studentais, jų pasiekimais ir net mokytoju. Žiūrėti į savo praktiką, kaip į nuostabią kelionę, kurioje kūnas, protas ir siela juda savo tempu, kuris yra tobulas toks, koks yra“, – šypteli Milana.
Ji kviečia ketvirtadienį 21.20 val. prisijungti instagrame (#milana_dance_yoga) prie valandos trukmės diskusijos su amerikiete koučere ir jogos mokytoja Karissa Kocjancic: bus kalbama apie emocinį gyvenimą pandemijos metu.