Ką daryti, jei jumis manipuliuoja?
Manipuliatorius grasina, šantažuoja, pataikauja? Vykdote jo norus kenkdami patys sau, lyg netekę valios. Kartais tai tęsiasi ilgai ir nuodija gyvenimą. Manipuliatorių sutiksite darbe, gatvėje ir… namuose. Kaip nuo jų apsiginti?
Rei g
Reikia suvokti, kad turite teisę būti kitų žmonių gerbiamas, galite laisvai reikšti savo jausmus, išsakyti nuomonę ir norus. Turite teisę susidėlioti prioritetus taip, kaip jums atrodo teisinga. Labai svarbu įsisąmoninti, kad turite teisę sakyti „ne“ ir nesijausti dėl to kaltas. Galite išsakyti savo nuomonę ir požiūrį, kuris skiriasi nuo kitų. Turite gintis nuo fizinių ir psichologinių grasinimų, o taip pat turite teisę kurti gyvenimą pagal savo laimės supratimą.
Labai svarbu įsisąmoninti, kad turite teisę sakyti „ne“ ir nesijausti dėl to kaltas.
Visa tai – jūsų asmeninės erdvės ribos, kurių kiti neturėtų pažeisti. Tačiau manipuliatorius būtent taip ir elgiasi – jis pažeidžia jūsų asmeninę erdvę, negerbia ir nepripažįsta jūsų teisių. Tačiau tik jūs ir niekas kitas esate atsakingas už savo gyvenimą, todėl turite žinoti, kaip derėtų elgtis.
Laikykite atstumą
Bendraudamas manipuliatorius nuolat keičia kaukes: su vienu jis pabrėžtinai mandagus, su kitu – grubus. Vienoje situacijoje jis visiškai bejėgis, kitoje – agresyvus. Jei pastebėjote, kad žmogus linkęs į tokius kraštutinumus – laikykitės nuo jo atokiai ir, jei nėra būtina, neturėkite su juo jokių reikalų. Dažniausiai, tokio elgesio priežastys sudėtingos ir atsiradusios dar vaikystėje. Ištaisyti, perauklėti ar išgelbėti manipuliatorių nėra jūsų užduotis.
Nepriimkite visų žodžių kaip tiesos
Manipuliatorius žaidžia jūsų silpnybėmis, todėl nenuostabu, kad būdami su juo imate jaustis nevisavertis ir netgi kaltas, kad neatitinkate jo reikalavimų. Pastebėkite šiuos jausmus ir prisiminkite, kad ne jūs keliate problemą – jumis manipuliuojama, kad imtumėte jaustis nepakankamai geras, vadinasi, pasiruošęs paklusti svetimai valiai ir atsisakyti savo teisių. Apgalvokite savo santykius su tokiu žmogumi, atsakydami į šiuos klausimus:
- Ar jis nuoširdžiai mane gerbia?
- Ar jo reikalavimai ir lūkesčiai pagrįsti?
- Mūsų santykiai harmoningi, ar vienas visą laiką duoda, o kitas – gauna?
- Ar šie santykiai netrukdo gerai jaustis, gerbti save patį?
Atsakydami į šiuos klausimus suprasite, kur slypi problema – jumyse, ar kitame žmoguje.
Surenkite jam patikrą
Manipuliatorius „užverčia“ jus prašymais ir reikalavimais priversdamas užmiršti save ir nerimauti dėl jo rūpesčių. Eilinės manipuliatoriaus atakos metu bandykite suvaldyti situaciją, užduodami tokius klausimus:
- Ar tikrai manai, kad tai tinkamas prašymas?
- Ar tavo nuomone elgiesi sąžiningai su manimi?
- Ar galiu turėti savo nuomonę šiuo klausimu?
- Tu manęs klausi, ar tvirtini?
- O kas man iš to, kam man visa tai reikalinga?
- Tu tikrai manai, kad aš... (persakykite jo prašymą / reikalavimą).
Užduodami šiuos klausimus jūs tarsi pastatote priešais jį veidrodį ir manipuliatorius turi galimybę pamatyti tikrąją savo prašymo / reikalavimo esmę. Greičiausiai manipuliatorius atsitrauks. Tačiau yra ir tokių patyrusių „veikėjų“, kurie jūsų net neklausys ir reikalaus savo. Tokiu atveju pasinaudokite kitu patarimu.
Neskubėkite
Svarbi manipuliatoriaus taktikos dalis – gauti greitą atsakymą ar veiksmą. Kai stinga laiko, jus lengviau valdyti ir pasiekti tikslą (pardavimų specialistai šią techniką vadina „užbaigti sandėrį“). Todėl kai jaučiate, kad jums daromas spaudimas, neskubėkite priimti sprendimo. Atsiribokite, laimėkite laiko. Situaciją kontroliuosite pasakę: „Aš apie tai pagalvosiu.“ Tai labai veiksmingi žodžiai. Pasinaudokite pauze, kad galėtumėte apsvarstyti visus už ir prieš, o tada nuspręskite ar norite tęsti diskusiją, ar geriau iš karto sakyti „Ne“.
Mokykitės sakyti „ne“
Jei norite normaliai bendrauti, labai svarbu išmokti atsisakyti. Reikia aiškiai ir argumentuotai suformuluoti atsaką, tai padės jums tvirtai jaustis ir išsaugoti santykius. Nepamirškite, kad turite teisę savaip susidėlioti prioritetus ir nejausti kaltės jausmo.
Pasakykite apie pasekmes
Atsakydami į grubų įsiveržimą į jūsų asmeninę erdvę, papasakokite manipuliatoriui apie jo veiksmų pasekmes. Gebėjimas įtaigiai suformuluoti galimas pasekmes – viena veiksmingiausių priemonių, leidžiančių paveikti manipuliatorių, nes tai priverčia pakeisti jo požiūrį į jus.
Atsikirskite
Kartais manipuliatorius ima tyčiotis, bandydamas savo auką išgąsdinti ar jai pakenkti. Reikia žinoti, kad jis kimba prie tų, kuriuos laiko silpnesniais (kol esate pasyvus ir nuolaidus – esate potenciali auka), tačiau dažnai išoriškai agresyvūs manipuliatoriai patys yra bailūs ir pajutę aukos ryžtą gintis, atsitraukia.