Ką valgyti laukiantis kūdikio? Atsako gydytoja
Kūdikio laukimas – svarbus laikotarpis moters gyvenime. Šiuos devynis mėnesius būsimos mamos jaučiasi atsakingos ne tik už savo kūną, bet ir viduje augančią naują gyvybę. Dėl to subalansuota mityba nėštumo metu tampa dar svarbesnė nei bet kada iki tol. Ar iš tiesų laukiantis reikia valgyti už du ir kaip sveikai maitintis, kalbame su „Dr. Kravčenkos ginekologijos klinikos“ gydytoja ginekologe Ingrida Kravčenkiene.
„Subalansuota mityba nėštumo metu yra ypač svarbi – tiek pačiai nėščiajai, tiek būsimam kūdikiui. Jei mityba šiuo laikotarpiu nepakankama – t. y. organizmas negauna pakankamai reikalingų maisto medžiagų, kyla rizika tiek būsimai mamai, tiek jos kūdikiui. Dėl to gali kilti mažakraujystė, įvairios nėštumo komplikacijos, susijusios su preeklampsija, eklampsija ar priešlaikiniu gimdymu, be to netinkama mityba gali turėti įtakos ir vaisiaus vystymosi sutrikimams – nervinio vamzdelio patologijai, sutrikusiam smegenų ir nervų sistemos vystymuisi, diabetui“, – sako gydytoja I. Kravčenkienė.
Pasak jos, kaip ir visą gyvenimą, nėštumo metu labai svarbu valgyti pakankamai įvairių daržovių ir vaisių, mat iš jų organizmas gauna ne tik reikalingų vitaminų, bet ir geležies, baltymų. Jose esančios skaidulinės medžiagos ypač naudingos virškinimui, kurį nėštumo metu apsunkina augantis vaisius.
„Neskaitant rekomenduojamo kiekio mėsos, grūdinių ir kitų produktų, skaičiuojama, jog vienam žmogui, taip pat ir besilaukiančiai būsimai mamai, per dieną reikėtų suvartoti 5 porcijas vaisių ir daržovių. Idealiu atveju tai turėtų būti 3 porcijos daržovių ir 2 porcijos vaisių“, – sako gydytoja.
Pasak jos, geriausia, jei kasdien suvalgomos 2 porcijos šviežių ir 1 porcija apdorotų daržovių. Nors porcijos dydis gali skirtis priklausomai nuo individualaus organizmo, šviežių daržovių porciją paprastai atitinka viena sauja, apdorotų – trys valgomieji šaukštai. Porcijai šviežių daržovių I. Kravčenkienė pataria rinktis tiek įvairias žalias salotas, pavyzdžiui – gražgarstes, taip pat špinatus, įprastus, žiedinius ar kalė kopūstus, brokolius, kurių sudėtyje yra būtinos organizmui geležies, tiek vitaminų gausių įvairių spalvų daržovių, pavyzdžiui, pomidorų, ridikėlių, avokadų, morkų ir kitų. Porcijai apdorotų – t. y. virtų ar troškintų – daržovių ji pataria rinktis žiedinius kopūstus, morkas, burokėlius, cukinijas, baklažanus, taip pat ankštines kultūras – pupeles, žirnius, lęšius, kuriuose daug baltymų ir skaidulinių medžiagų. Pastarosios dar ir palengvina žarnyno veiklą, o tai ypač aktualu besilaukiančioms, kurias neretai kamuoja vidurių užkietėjimas.
Kitas 2 porcijas dienos eigoje turėtų sudaryti vaisiai. Paprastai vieną porciją vaisių galima prilyginti vienam vidutinio dydžio vaisiui, pavyzdžiui – obuoliui, kriaušei, apelsinui, bananui, arba keliems smulkiems vaisiams kaip 4 nedideli mandarinai.
Pasak gydytojos, į kasdienių vaisių racioną rekomenduojama įtraukti ir šviežių uogų, pavyzdžiui – mėlynių, šilauogių, aviečių ar braškių. Šaltuoju metų laiku šviežias uogas galima pakeisti šaldytomis arba džiovintomis. Greta šviežių vaisių I. Kravčenkienė dar pataria suvalgyti ir nedidelę saujelę riešutų bei džiovintų vaisių, kad organizmas būtų papildomai aprūpintas ir mineralinėmis medžiagomis, tarp jų kaliu ir magniu.
Ne paslaptis, jog nėščiosioms neretai kyla noras numalšinti alkį ne tik sveikais užkandžiais, bet ir saldumynais. Paklausta, kaip elgtis tokiais atvejais ir nugalėti pagundą piktnaudžiauti saldėsiais, gydytoja pastebi, jog pastaruosius galima pakeisti saldžiomis, bet kur kas sveikesnėmis alternatyvomis.
„Saldžiam užkandžiui puikiai tinka datulės. Jų sudėtyje yra nemažai natūralaus cukraus, kuris padės patenkinti kilusį jo poreikį, tačiau kitaip nei rafinuotas cukrus, šis kur kas sveikesnis. Be to, datulėse gausu skaidulinių medžiagų. Vietoje datulių galima rinktis ir šviežias morkytes, taip pat vaisių salotas arba įvairius džiovintus vaisius, uogas. Tiesa, reikėtų atkreipti dėmesį į pastarųjų sudėtį ir verčiau rinktis tokius, kurių sudėtyje nėra papildomų dažiklių ir konservantų. Be to, prieš valgant džiovintus vaisius, juos taip pat reikėtų nuplauti“, – pataria I. Kravčenkienė.
Tiesa, tai, jog nėštumo metu reikėtų valgyti už du, gydytoja vadina populiariu mitu. Pasak jos, toks įsitikinimas galėjo kilti iš to, jog antro ir trečio nėštumo trimestrų metu dėl moters kūnui tenkančio didesnio krūvio ir augančio vaisiaus iš tiesų padidėja kalorijų poreikis. Šiuo laikotarpiu nėščiajai rekomenduojama paros kalorijų norma padidėja vidutiniškai 200–300 kcal. priklausomai nuo moters pradinio ir priaugto svorio, tačiau ne šiukštu ne dvigubai.
„Kaip ir bet kuriuo kitu gyvenimo laikotarpiu, laukiantis labai svarbu išlaikyti mitybos balansą ir aprūpinti organizmą visomis būtinomis maisto medžiagomis – baltymais, angliavandeniais ir riebalais. Atlikta daugybė tyrimų, įrodančių, jog subalansuota mityba nėštumo metu turi teigiamos įtakos ne tik pačiam nėštumui, bet jau pagimdžiusiai moteriai bei augančiai jos atžalai “, – sako gydytoja I. Kravčenkienė.
Kampanija „Penki per dieną“
Primename, kad Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja kiekvienam žmogui per dieną suvalgyti 400 g vaisių ir daržovių – maždaug penkias saujas. Tai daryti skatina ir pasaulyje ne vieną dešimtmetį vykstanti kampanija „Penki per dieną“, prieš kelis metus ir Lietuvoje. Kampanija „Penki per dieną“ yra pagrindinė programos „Europos Sąjungos kilmės vaisių ir daržovių žinomumo didinimas Lietuvoje“ priemonė. Kampanijos tikslas – paskatinti mūsų šalies gyventojus gyventi sveikai ir suvalgyti per dieną bent penkis Europos Sąjungoje užaugintus šviežius vaisius ar daržoves.