Kaip atsigauti, praradus darbą? Svarbu nekaltinti savęs ir imtis veiksmų
Darbo praradimas – sunkus išgyvenimas kiekvienam. Toks įvykis ne tik priverčia pasijusti finansinį nestabilumą, bet kartais gali gniuždyti ir psichologiškai bei morališkai. Ką daryti, kad laiką, kai neturite darbo, ištvertumėte lengviau?
Netekę darbo žmogus jaučiasi prastai. Suvokite, kad situacijos nepakeisite, bet galite į ją žiūrėti kitaip. Tai puiki proga skirti laiko sau, pailsėti ir paatostogauti.
Pirmiausia skirkite sau atostogas. Kaip ir kiekvienas dirbantis žmogus, tikriausiai didžiąją dalį savo laiko praleisdavote darbe. Savo reikmėms, pomėgiams, laisvalaikiui likdavo tik savaitgaliai, o kartais tekdavo dirbi ir per juos. Ką gi, nors netekę darbo jūs jaučiatės prastai, suvokite, kad situacijos nepakeisite, bet požiūrį į ją tikrai galite pakeisti. Tai puiki proga skirti laiko sau, pailsėti ir paatostogauti. Jei paverkėte, paliūdėjote keletą dienų, leiskite sau nieko neveikti, iki soties pailsėti, išsimiegoti ir atgauti fizinę bei psichinę sveikatą. Susitikite su draugais, daugiau dėmesio skirkite šeimos nariams, savo pomėgiams, namams, būkite gamtoje, paskaitykite. Apie darbo paieškas galvosite vėliau.
Pailsėjote? Tada imkitės veiksmų. Jei jau pailsėjote, aišku, reikia imtis darbo paieškų. Ir tai daryti reikia visais įmanomais būdais. Nemeluosime, kad susirasti darbą yra lengva. Tai sunkus ir atsakingas darbas: gali tekti išsiųsti kelias dešimtis gyvenimo aprašymų, nueiti ne į vieną darbo pokalbį. Tik jei jums nepasisekė ir jūsų nepriėmė, nekaltinkite savęs, ką daro dažnas, netekęs darbo. Juk jūs net nežinote aplinkybių, kodėl darbdavys jūsų nepriėmė: galbūt vieta jau buvo pažadėta kažkam kitam, gal atrankoje dalyvavo keli šimtai kandidatų ir pan. Tačiau būkite pasiryžęs kovoti iš visų jėgų.
Atsakingai paskirstykite turimus finansus. Kad ir kaip skaudžiai skambėtų, praradus darbą, būtina susidėlioti savo finansus – tai padės jums žinoti, kuriam laikui turite santaupų, kiek galite išleisti per mėnesį, ko reikės atsisakyti, kokius poreikius riboti. Tai skausminga, bet būtina dalis, kad vėliau netektų gailėtis savo aplaidaus požiūrio. Taigi, nusistatykite minimalų pinigų kiekį, kiek galite išleisti per mėnesį, ir jo laikykitės. Tai padės kontroliuoti situaciją.
TAIP PAT SKAITYKITE: Klausimai, į kuriuos galite neatsakyti pokalbio dėl darbo metu
Susiraskite tarpinį darbą. Mėgstamo ir gerai apmokamo darbo paieškos gali užtrukti. Tačiau norėdami nesijausti apmaudžiai, susiraskite darbą, kuris padėtų jums išgyventi esamą situaciją. Aišku, jūs manote, kad jūsų nevertas darbas jus pažemins, kad jūs negali eiti dirbti bet kur. Tačiau visai nesvarbu, kad tai jūsų kvalifikacijos ir išsilavinimo neatitinkantis darbas – bet kokia veikla neleis jums sėdėti namie, graužtis ir peikti gyvenimo už skirtus iššūkius. O dirbdami ir paprastą darbą galėsite laisvai ieškotis naujo, jums patinkančio. Ir nepamirškite – joks darbas nėra gėdingas.
Susikurkite svajonių darbo viziją. Paklauskite savęs, kokio darbo norite – bet kokio ar savo svajonių pozicijos? Atsakykite, kokia pozicija tai turi būti, aplinka, bendradarbiai, darbdavys, atlyginimas. Norėkite ir siekite daug, pasąmonė galingas dalykas, kurio mes iki galo negalime suvokti. Tai galite daryti ir netekę darbą, ir dirbdami tiesiog tarpinį darbą. Žinokite, kokios pozicijos norite, kokioje įmonėje, kokiame mieste. Prisiklijuokite savo svajonių darbo nuotrauką ant šaldytuvo, tegul tas vaizdas būna jūsų kompiuterio ekrano užsklanda – norėkite to iš visos širdies. Savo gyvenimo aprašymą siųskite ten, kur tikrai save įsivaizduojate, – juk pasaulį į priekį veda tik svajokliai.
Supraskite, kad praradimai – tai nauji atradimai. Gyvenimas yra juokingas dalykas ir kartais duoda mums įvairių išbandymų. Nors kažką praradę manome, kad gyvenimas ir visata mus skriaudžia, tačiau iš tikrųjų per tokį įvykį per esame priversti labiau apsidairyti, įvertinti esamą situaciją ir savo jėgas. Galbūt kaip tik atrasite savo pašaukimą, savo aistrą, darbą, kuris jums patiks kur kas labiau. Tad apsidairykite, pabandykite įžvelgti tai, į ką anksčiau niekada nekreipdavote dėmesio.
Raskite priežastį išeiti iš namų. Jei darbo paieškos užtruko keletą mėnesių, žmogus gali pasidaryti apatiškas, nusivylęs savimi ir visuomene, jį gali apimti depresiją. Svarbu nekaltinti savęs, nenuvertinti, nepasiduoti. Jei sėdėsite namie užsidarę, laimė ir sėkmė tikriausiai pati nepasibels. Kad ir kokia būtų jūsų savijauta, kasdien raskite laiko išeiti iš namų – į sporto klubą, susitikti su draugais, į kursus, darbo pokalbį ar paprasčiausiai pasivaikščioti. Svarbiausia – nesėdėti namuose, bet veikti, nes tik veikdami būsite gyvi.
Susikurkite dienotvarkę. Rasti priežastį išeiti iš namų – gerai. Dar svarbiau – susidėlioti kasdienę dienotvarkę. Praradęs darbą, žmogus gali sutrikti, nežinoti, ko imtis, kai ryte nereikia anksti keltis, kai visa diena laisva. Kad visai neapsileistumėte, turėtumėte susikurti savo dienotvarkę. Pavyzdžiui, atsikelti, pusryčiauti, išvesti šunį, paruošti pietus, sutvarkyti namus, eiti į darbo pokalbį, sportuoti ir pan.
Išmokite ko nors naujo. Galbūt ilgai svajojate išmokti ką nors, kam niekada nerasdavote laiko? Pavyzdžiui, pasvajodavote apie masažo kursus, išmokti geriau gaminti, patobulinti užsienio kalbos žinias, bendravimo įgūdžius ar pan. Dabar tam yra laiko, išnaudokite jį tikslingai. Ir, beje, pasistenkite tai išnaudoti jūsų gebėjimams tobulinti, kurie gali praversti profesinėje srityje. Nauja veikla, žmonės padės judėti į priekį, suprasite, kad nesate prastesnis nei kiti, kad aplink jus daugybė tokių pačių žmonių.
TAIP PAT SKAITYKITE: Norite suvilioti ar gauti darbą?.. Leiskite kūnui „kalbėti“!