Kaip nustatyti, kad jūsų organizmui trūksta baltymų
Jeigu nevalgote pakankamai mėsos, kiaušinių, esate vegetaras ar laikotės tinkamai nesubalansuotos dietos, tuomet gali būti, kad jūsų organizmui pradės trūkti baltymų.
O būtent jie yra pagrindinė organizmo statybinė medžiaga, suskaidoma iki amino rūgščių, kurios yra svarbios raumenų, kaulų, odos, kraujo bei kitų gyvybiškai svarbių sistemų atsinaujinimui.
Tad kaip pastebėti, kad jūsų organizmui baltymų nepakanka? Atkreipkite dėmesį į šiuos, tinklalapyje womenshealthmag.com išvardytus organizmo ženklus.
Nuolat norite saldumynų
„Pirmasis organizmo ženklas, kad jums trūksta baltymų – nuolatinis noras užvalgyti ko nors saldaus“, – tikina dietologė ir sveikos mitybos ekspertė Dawn Jackson Blatner. Anot jos, normalu, jei mėgstate saldumynus ir kartais jų užsinorite, tačiau jei šis noras kyla visiškai netikėtai ir nėra jums būdingas, ypač, jei nesate saldumynų mėgėjas, tuomet derėtų susirūpinti. Viena iš baltymų funkcijų mūsų organizme – palaikyti normalų cukraus kiekį kraujyje. Taigi, kai stinga baltymų, gliukozės kiekis kraujyje sumažėja, todėl organizmas pradeda reikalauti bent vieno saldainio.
Negalite susikaupti
Anot dietologės, subalansuotas cukraus kiekis kraujyje yra nepaprastai svarbus siekiant sukoncentruoti dėmesį ir išlaikyti budrią galvą, tad kai organizmui pradeda trūkti baltymų, gliukozės lygis kraujyje taip pat būna nepastovus, todėl gali apimti lengvas svaigulys, apdujimo būsena. Dėl šios priežasties D. J. Blatner pataria priešpiečiams ar pavakariams verčiau valgyti ne krekerius ar bandeles, o sukramsnoti saujelę riešutų ar moliūgų sėklų.
Pradėjo slinkti plaukai
Jei ant megztinio ar pagalvės pasirodo keletas iškritusių plaukų, išsigąsti tikrai neverta, tačiau jei pasišukavę plaukus ar vien perbraukę juos su ranka ištraukiate nemažus kuokštus, tuomet gali būti, kad jums tikrai trūksta baltymų, mat viena iš jų funkcijų – stiprinti plaukų folikulus, o jeigu jie silpni, tuomet ir plaukų šaknys tampa kur kas plonesnės.
Tiesa, plaukų slinkimas gali signalizuoti ir apie daugybę kitų ligų, taigi jei tokia būklė nepraeina per keletą savaičių net ir vartojant daug baltymų turinčio maisto – vertėtų apsilankyti pas gydytoją.
Taip pat skaitykite: Kodėl slenka plaukai vyrams ir moterims? Priežastys, apie kurias net neįtarėte
Nepajėgiate užsiimti fizine veikla
Baltymai ypač reikalingi raumenų stiprinimui, tad jei su maistu jų pakankamai negaunate, raumeninis audinys pradeda trauktis. Dėl šios priežasties netruksite pajusti fizinį silpnumą, greičiau pavargsite, tuomet net ir nedidelis fizinis krūvis jums kels pastebimą diskomfortą, o užduotys, kurios anksčiau atrodė vien juokų darbas, taps vis sunkiau įveikiamomis.
Nuolat sergate
Jūsų raumenys nėra vienintelis dalykas, kuriam būtini baltymai, jie reikalingi ir imuninės sistemos stiprinimui. Taigi, jei kolegai šalia jūsų vos nusikosėjus ar nusičiaudėjus kitą dieną jūs jau gulite su aukšta temperatūra, vertėtų papildyti baltymų atsargas. Kitas tą pačią problemą signalizuojantis ženklas – ilgai negyjančios žaizdelės ant odos, dėl kurių gali atsirasti įvairių infekcijų ar kraujo užkrėtimas.
Pildome baltymų atsargas
Jei pastebėjote bent vieną aukščiau išvardytą požymį, savo sveikata jau vertėtų susirūpinti ir į savo mitybos racioną įtraukti daugiau mėsos, žuvies, pieno produktų ir, žinoma, įvairių ankštinių kultūrų. Bene naudingiausi iš jų – avinžirniai, lęšiai ir lubinai, jie ne tik puikiai papildo organizmo baltymų atsargas, bet ir tinka norintiems sulieknėti.
Australijoje, kur auginama daugiausia lubinų visame pasaulyje, atliktame tyrime teigiama, kad lubinuose yra net 40–50 proc. baltymų, 25–30 proc. skaidulinių medžiagų ir mažai riebalų.
Puikus baltymų šaltinis ir avinžirniai, neretai sakoma, kad jie yra puikus mėsos pakaitalas, ypač vertinamas vegetarų ir veganų. Avinžirniuose baltymų yra daugiau negu tokiame pat kiekyje kiaulienos ar vištienos.
Lęšiai – puikus produktas, ypač turtingas baltymų. Senovėje lęšius vadindavo neturtingųjų mėsa, dabar juos mėgsta sveikata besirūpinantys žmonės. Lęšius panaudoti galima labai universaliai.
Rudenį baltymų atsargas papildysite ir valgydami cukinijas, mat jose taip pat aptinkami dideli baltymų, ląstelienos ir vitamino A, reikalingo regėjimui ir gerai odos būklei palaikyti, B grupės vitaminų, kurie svarbūs augimui, vaisingumui, nervų sistemai, atminčiai, protiniam darbui, kiekiai. Cukinijose taip pat gausu fosforo, vario, cinko, magnio, kalio, folio rūgšties, vitaminų K, C, E, kalcio. Cukinija vertinga lieknėjimui, kadangi 100 g šių daržovių sudaro tik 16 kalorijų.
Netradiciniai receptų pasiūlymai
Svarstote, ką būtų galima pasigaminti iš avinžirnių, lęšių ar cukinijų? Siūlome išsirinkti iš žemiau pateiktų portalo Ji24.lt receptų pasiūlymų ir savo šeimai paruošti ne tik gardžius, bet ir nepaprastai sveikus pietus ar vakarienę.