Kaip pagerinti plaukų būklę keičiant mitybą?

Tautvilė Šliažaitė / Viganto Ovadnevo / 15min nuotr.
Tautvilė Šliažaitė / Viganto Ovadnevo / 15min nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-08-16 12:09
AA

Gražūs, stiprūs ir spindintys plaukai ne vienos moters svajonė. Kiekviena iš mūsų gimstame su skirtingo tipo, stiprumo ir paslankumo plaukais ir, deja, to pakeisti su mityba ar papildais nepavyks, tačiau galime užtikrinti plaukų sveikumą ir sumažinti jų slinkimą keisdamos mitybos įpročius.

Plaukų sveikatai turi poveikį genetika, mityba, gyvenimo būdas, sveikatos būklė (skydliaukės sutrikimai), stresas, žalingi įpročiai. Mūsų plaukų šaknelėms reikalingos maistinės medžiagos, jų trūkumas gali nulemti plaukų slinkimą, plonumą ar sausėjimą.

Biotinas, vienas iš B grupės vitaminų, dažnai minimas, kalbant apie sveikus plaukus. Kaip rodo vienas tyrimas, 38 proc. moterų, kurios skundėsi plaukų slinkimu ar silpnėjimu, turėjo šio vitamino trūkumą.

Kitas itin svarbus mineralas yra geležis ir jos atsargos, dar kitaip žymimos kaip feritinas. Tyrimai rodo, jog moterys, kurių feritino lygis yra žemiau nei 30ng/ml, dažniau kamuojamos plaukų slinkimo. Tačiau nereikėtų iškart pulti gerti geležies papildų, nes jei jums šio mineralo netrūksta, jo vartojimas gali būti toksiškas jūsų organizmui.

Kai organizmui trūksta maistinių medžiagų, pirmiausia jos bus išdalijamos pagrindiniams organams, ir plaukai gaus tik likučius.

Taip pat pastebėta, jog moterims, kurias kamuoja valgymo sutrikimai, vedantys maistinių medžiagų trūkumo link, dažniausiai ir slenka plaukai. Įsivaizduokite: kai organizmui trūksta maistinių medžiagų, pirmiausia jos bus išdalijamos pagrindiniams organams, ir plaukai gaus tik likučius. Tad plaukų slinkimas ar jų būklės pokyčiai siunčia signalą, kad kažkas organizme jau vyksta ne taip.

Plaukų būklei palaikyti ar atstatyti būtina subalansuota mityba, kurioje gausu baltymų, riebalų, daržovių ir vaisių, grūdinių produktų.

Gerieji riebalai / Fotolia nuotr.

Užtikrinkime pakankamą B grupės vitaminų kiekį mityboje

Rinkimės ekologiškus ar ūkininkų užaugintus mėsos gaminius, ypač jautienos kepenėles, kurios gausios B grupės vitaminų, įskaitant ir B12. Kitas puikus B grupės vitaminų šaltinis yra kiaušiniai, viso grūdo dalių gaminiai. Jei esate veganė ar žaliavalgė, siūlyčiau reguliariai pasitikrinti B12 kiekį organizme, nes šio vitamino itin sunku gauti iš augalinės kilmės produktų.

Vartokime pakankamai vitamino C turinčių produktų

Vitaminas C reikalingas kolageno formavimuisi, kuris atsakingas už plaukų elastingumą, stiprumą ir storumą. Vitaminas C yra stiprus antioksidantas, kuris reikalingas tinkamai galvos odos būklei palaikyti. Šio vitamino gausu uogose, žaliose daržovėse, pomidoruose ir citrusiniuose vaisiuose.

Jei jūsų plaukų slinkimo priežastis yra padažnėjęs stresas kasdienybėje, vitaminas C taip pat ateina į pagalbą – dėl teigiamų savybių antinksčiams, kurie atsakingi už stresą.

Įtraukime beta karoteno turinčių produktų

Beta karotenas mūsų organizme yra paverčiamas į vitaminą A, kuris yra vienas stipriausių antioksidantų, atsakingų ne tik už sveikus plaukus, bet ir odą bei nagus. Jo gausu žaliose daržovėse (ypač špinatuose), morkose, batatuose, moliūguose, abrikosuose.

Gaukime pakankamai vitamino E

Šio vitamino gausu migdoluose, špinatuose, batatuose bei saulėgrąžose. Vitaminas E reikalingas plauko folikului (vieta, iš kurios auga plaukas) stiprinti.

Norime sveikų plaukų – pradėkime valgyti austres

Cinko trūkumas taip pat gali nulemti plaukų slinkimą. Jei laikotės griežtų dietų ar esate vegetarė ar veganė, labai tikėtina, kad jums trūksta cinko. Cinkas reikalingas daugybei organizmo funkcijų atlikti. Jei jus kamuoja stresas, padidinkite cinko kiekį mityboje, nes šis mineralas yra greičiausiai „suvalgomas“ patiriant stresą. Šio mineralo gausu raudonoje mėsoje (jautienoje) ir jūros gėrybėse, ypač austrėse.

Užtikrinkime, kad valgome pakankamai baltymų

Baltymai yra sudaryti iš skirtingų aminorūgščių, kurios reikalingos stipriems, vešliems plaukams. Aminorūgšties cistino trūkumas gali nulemti plaukų slinkimą, tad užtikrinkime, kad jo būtų gausu mūsų mityboje valgydami avienos, vištienos, avižų, kiaušinių bei saulėgrąžų.

Pradėkime valgyti riebalus

Didžiausia šių laikų klaida yra rinktis mitybą, kurioje ribojami riebalai. Omega 3 riebiosios rūgštys yra naudingos plaukų struktūrai atstatyti. Jų gausu riebioje žuvyje (lašiša), ispaninio šalavijo sėklose, linų sėmenyse, graikiškuose riešutuose. Riebalų trūkumas mityboje gali pasireikšti sausais, lūžinėjančiais plaukais ir išsausėjusia galvos oda.

Manau, pastebėjote, jog kai kurie maisto produktai buvo paminėti net keliose skirtingose kategorijose. Tai tik parodo, jog valgydami kuo įvairesnę ir subalansuotą mitybą, galime gauti visų mums reikalingų medžiagų.