Kaip pyktis su antrąja puse nesusipykstant ir nepabėgant?

Pora pykstasi / Vida Press nuotr.
Pora pykstasi / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-12-07 20:08
AA

Nors tūkstantmečiai praėjo nuo tų laikų, kai po laukus žmones gainiodavo laukiniai žvėrys, instinktai, deja, išliko. Pajutę pavojų, norime save apginti – pabėgti ir pasislėpti. Net jei tas „pavojus“ – ginčas su antrąja puse. Tad kaip išmokti elgtis protingai: besipykstant nepabėgti ar nepradėti pulti (barti) mylimo žmogaus?

(Iš to aiškėja, kodėl vyrai nemėgsta frazės „Mums reikia pasikalbėti...“. Ji skelbia apie būsimą pavojų ir skatina norą dėti į kojas.)

Trisdešimt penkerius metus santuokos ir porų patarėja dirbanti Linda Carroll mindbodygreen.com pateikia patarimų, kaip pyktis nepasiduodant pirminiams instinktams. Ekspertė teigia, kad yra girdėjusi iš porų apie visus įmanomus ginčus žemėje ir jie visi turi panašų problemų branduolį – tai yra mūsų elgesį ginčijantis.

Jūsų partneris – ne jūsų priešas

„Mes turime problemą.“ ir „Aš turiu problemą – tai tu!“ – juk yra ne tas pats.

Skamba savaime suprantamai, tiesa? Tačiau pykimasis, barimasis, puolimas ir yra elgesys, būdingas priešams. Taigi, ne kaltinkite vienas kitą dėl problemų ir netinkamo elgesio, o būkite vienoje pusėje. Juk pykstatės, nes norite išspręsti problemą, nes norite, kad būtų geriau? Taigi ir spręskite tai drauge, o ne kiekvienas sau.

„Mes turime problemą.“ ir „Aš turiu problemą – tai tu!“ – juk yra ne tas pats.

Emocijų kontroliavimas

Ginčijantis sukyla labau daug emocijų ir jos būna intensyvios. Reikia išmokti su tuo susidoroti, antraip ginčo išspręsti nepavyks. Ekspertė pataria atpažinti ir suprasti savo emocijas ir jas ištverti.

Vieniems nusiraminti padeda gilus kvėpavimas, kitiems reikia viduje su savimi pasikalbėti ir save nuraminti, tretiems galbūt prireiks trumpos pertraukėlės. Geriau ginčo eigoje pasiūlyti keletai minučių nurimti ir padaryti pertrauką, nei susipykti iki mirtinos frazės „Skiriamės!“ ir trenkimo durimis.

Apsistokite ties viena tema

Nes jei pradėsite iš praeities kapstyti senus ginčus, kas ką pasakė ar padarė, arba – ko nepadarė, ginčas nesibaigs. Vėlgi, primename, jūsų partneris – ne jūsų priešas. Ir jūsų tikslas – ne laimėti kovą, o išsiaiškinti / išspręsti problemą. Juk jūs – ne teismo salėje.

Stabdykit arklius

Stebėkite, kokiu tonu kalbate su partneriu. Kai viskas taip intensyvu, norisi pakelti toną, bet taip nieko nepasieksite. Ramiai ir švelniai išdėstykite jums svarbius dalykus. Nustebsite, kad antra pusė jūsų ne tik klausys, bet ir išgirs. L. Carroll, konsultuodama poras, pastebėjo, kad švelni pradžia padeda pasiekti daug geresnių rezultatų nei dramatiška. Juk norite ne išgąsdinti mylimą žmogų, o išsiaiškinti jums ir jam rūpimus dalykus.

Atpažinkite situacijos rimtumą

Dauguma porų turi bent dešimt rimtų bėdų ir jos visos viena su kita susijusios. Pykstamės dėl pinigų, dėl sekso, sėl socialinių ryšių, dėl emocijų, dėl pavydo, dėl vaikų auklėjimo, dėl laisvalaikio leidimo ir t. t. Gebėkite atsirinkti, kurios problemos yra svarbios, kurios – nelabai; kurioms reikia skirti energijos, o dėl kurių galbūt net kreiptis pas specialistą, jei jaučiate, kad nesusitvarkote. Svarbiausia suvokti, kad daug kas gali būti išsprendžiama, tereikia abiejų partnerių noro, kantrybės ir laiko.