Kaip sušvelninti PMS simptomus

PMS / Fotolia nuotr.
PMS / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

„Man – PMS“, – šią frazę, ko gero, yra ištarusi kiekviena moteris, norėdama pasiteisinti, kodėl be rimtos priežasties apšaukė kolegą ar vyrą. Arba guosdamasi, kodėl negali atsispirti saldumynams. Kaip palengvinti priešmenstruacinio sindromo sukeliamą diskomfortą?

Artėjant mėnesinėms tampame dirglios, jautrios, piktos, viskas ima erzinti, galime apsiašaroti dėl menkniekio. Nieko nuostabaus – tempimo jausmas krūtyse, nuotaikų kaita, kylantys spuogeliai – PMS simptomai veikia ne tik mūsų darbingumą, bet ir gyvenimo būdą.

Pasak gydytojų, priešmenstruacinis sindromas pasireiškia beveik 75 proc. moterų antroje ciklo pusėje. Tai trunka maždaug 10–7 dienas iki mėnesinių pradžios.

Priešmenstruacinio sindromo simptomus švelnina lengva mankšta gryname ore ar vandenyje (taip pat kontrastinis dušas), jogos pratimai, nes mažina ne tik įtampą, bet ir lygiųjų raumenų spazmus.

Priešmenstruacinį sindromą sukelia hormonų pokyčiai organizme. 16–21 ciklo dienomis smarkiai sumažėja estrogenų, kurie skatina serotonino išsiskyrimą ir gerina nuotaiką, o padaugėja irzlumą skatinančio progesterono. Dėl to apninka nerimas, net gali sutrikti miegas. Dėl hormono prolaktino pabrinksta krūtys, jos tampa jautresnės, skausmingesnės.

Tomis dienomis kūno svoris dėl besikaupiančių skysčių padidėja 0,5–2 kilogramais. Be to, tikslumą mėgstantys mokslininkai apskaičiavo, kad savaitę prieš mėnesines moterys suvartoja vidutiniškai 214 kcal. daugiau nei įprastai. Tad svertis šiuo metu nepatartina, nes tik dar labiau subjurs nuotaika. Taip pat per PMS daugeliui moterų padažnėja šlapinimasis, gali pūsti pilvą, mausti apatinę jo dalį ir strėnas, pagausėti prakaitavimas ar nukristi kraujospūdis.

Pilvo skausmai
Pilvo skausmai / Fotolia nuotr.

Paprastai stipresni nemalonūs PMS simptomai pasireiškia dvi dienas prieš menstruacijas, o stipresnis ar labai stiprus skausmas – pirmąją mėnesinių dieną. Taip yra todėl, kad dėl padidėjusio hormonų prostaglandinų kiekio kraujyje ima susitraukinėti gimda. Jei prieš menstruacijas ilgai ir smarkiai skauda pilvo apačią, reikėtų pasikonsultuoti su ginekologu. Tai gali būti ir kitų moteriškų ligų simptomas.

Koreguokite mitybą

Pasak gydytojų dietologų, įtampos prieš menstruacijas galima išvengti pakeitus mitybą. Reikėtų 10 dienų prieš mėnesines į valgiaraštį įtraukti žuvies (geriau kuo riebesnės), avokadų, bananų ir saulėgrąžų. Šiuose produktuose yra medžiagų, kurios slopina prieš mėnesines įsisiautėjusius hormonus ir mažina įtampą.

Žuvyje yra daug nesočiųjų riebalų rūgščių, kurios atpalaiduoja spazmus. Nemėgstate žuvies? Gerkite kas rytą po šaukštą žuvų taukų.

Avokaduose gausu vitamino E, kuris reguliuoja hipofizės, užkrūčio liaukos bei antinksčių žievės veiklą ir mažina tempimą krūtyse. Bananuose esanti aminorūgštis triptofanas ramina, slopina skausmą ir įtampą. Taip pat skatina geros nuotaikos hormono serotonino išsiskyrimą. Dietologai siūlo vakare išgerti bananų kokteilio su pasukomis – rytą nubusite puikiai nusiteikusi.

Jei prieš mėnesines beria odą, riebaluojasi plaukai, krimskite saulėgrąžų. Jose gausu cinko, kuris gražina odą ir reguliuoja lytinių hormonų veiklą, taip pat B grupės vitaminų ir magnio, slopinančių įtampą ir gerinančių nuotaiką.

Tomis dienomis jūsų valgiaraštyje turi vyrauti varškė, kalakutiena, jūrų gėrybės, kruopos, sėklos, grūdų produktai.

Venkite aštrių, saldžių bei sūrių maisto produktų, taip pat kavos ir kitų kofeino turinčių gėrimų – didina dirglumą.

Valgykite salierų, petražolių, džiovintų slyvų, agurkų, figų – šalina skysčių perteklių iš organizmo.

Mankštinkitės

Priešmenstruacinio sindromo simptomus švelnina lengva mankšta gryname ore ar vandenyje (taip pat kontrastinis dušas), jogos pratimai, nes mažina ne tik įtampą, bet ir lygiųjų raumenų spazmus. Judėjimas spartina kraujotaką, neleidžia organizme kauptis skysčiams. Be to, mankštinantis gaminasi daugiau vadinamųjų laimės hormonų endorfinų, kurie slopina skausmą. Tik tomis dienomis venkite per didelio fizinio krūvio, nes jis, priešingai, gali paskatinti dirglumą.

Išbandykite aromaterapiją

Per PMS būname jautresnės ir kvapams. Malonus eterinių aliejų aromatas padės atsipalaiduoti ir atsikratyti subjurusios nuotaikos. Mėgstamo kvapo eterinio aliejaus galite pilti į vonią ir pagulėti 10–15 minučių, lašinti į aromaterapinę lempą ar tepti ant odos (pavyzdžiui, riešą).

Puikiai atpalaiduoja levandų, mandarinų, vanilės, šalavijų, makadamijų, santalų ar kedrų aliejai.

TAIP PAT SKAITYKITE Nenuodykite savęs sintetiniais kvapikliais. Rinkitės natūralius!

Eteriniai aliejai
Eteriniai aliejai / „Fotolia“ nuotr.

Mylėkitės

Jei vargina priešmenstruacinis sindromas, dažniau mylėkitės! Reguliarūs lytiniai santykiai padeda subalansuoti hormonų pusiausvyrą. Nustatyta, kad moterims, kurios seksu mėgaujasi reguliariai, o per sueitį patiria orgazmą, šis sindromas būna silpnesnis arba jo visai nejaučia.

Gerkite vaistažolių arbatą

Priešmenstruacinio sindromo simptomus mažina kekinių blakėžudžių, rasakilų, trikerčių žvaginių, medetkų, melisų, sidabražolių, dirvinių asiūklių, kraujažolių, amalų, rozmarinų arbata. Spazmus slopina kraujažolių, ramunėlių žiedai, taip pat cinamonas (berkite jo į arbatą, kavą). Nuotaiką gerina jonažolių, o irzlumą slopina levandų arbata. Gerkite po stiklinę 2–3 kartus per dieną pusvalandį prieš valgį. Skysčių perteklių padės sumažinti dilgėlių lapų, spanguolių arbata. Pastarųjų negerkite prieš miegą.

TAIP PAT SKAITYKITE Arbatos gėrimo tradicijos: ir gyvenimo filosofija, ir būdas atsipalaiduoti