Karalienei Elizabeth II sukanka 95-eri: jubiliejų slegia tuštuma širdyje po princo Philipo mirties
Balandžio 21-ąją Didžiosios Britanijos monarchei Elizabeth II sukanka 95 metai. Mirus jos vyrui princui Philipui, gedinti Elizabeth II gimtadienį sutinka Vindzoro pilyje, apsupta 20-ies asmenų personalo.
Karalienės gimtadienis kasmet minimas du kartus: balandžio 21-ąją – tai tikrasis monarchės gimtadienis ir birželio viduryje, kai Vėliavos pagerbimo paradu pažymimas jos oficialusis gimtadienis.
Tiesa, jau antrus metus iš eilės paradas gali neįvykti. Praėjusiais metais jo buvo atsisakyta dėl pasaulinės pandemijos, o ir šįmet kyla abejonių, ar verta tradiciją grąžinti. Princo Philipo mirtis ir koronavirusas gerokai pakoregavo nusistovėjusias tradicijas.
Iki 2020-ųjų per visą karalienės valdymo laikotarpį Vėliavos pagerbimo paradas, paprastai į Londono centrines gatves pritraukiantis tūkstančius turistų, buvo atšauktas tik vieną kartą – per visuotinį geležinkeliečių streiką 1955 metais.
Šie metai žymi ne tik karalienės jubiliejų, bet ir princo Philipo mirtimi baigia nepaprastą skyrių garsiausios Britanijos šeimos gyvenime.
Kaip skelbia „The Telegraph“, karalienė gedi ir savo gimimo dieną neturi jokių planų. Galbūt ji pavakarieniaus su pačiais artimiausiais, tačiau ir tai dar nėra aišku.
Pasak „People“, kasmet gimtadienio proga savo naują portretą išleidžianti karalienė, šįmet to daryti neplanuoja.
Pirmoji karaliaus George'o V vaikaitė
Elizabeth II gimė 1926-ųjų balandžio 21-ąją, kuomet šalį valdė jos senelis George'as V (1865–1936 m.). Jos tėvas buvo jaunesnysis karaliaus sūnus princas Albertas.
Nors Elizabeth gimimas sulaukė nemažai visuomenės susidomėjimo (ji buvo pirmoji karaliaus vaikaitė), tačiau niekas nesitikėjo, kad ji kada nors taps karaliene – eilėje į sostą ji buvo tik trečia (po savo tėvo ir dėdės, vyriausio karaliaus sūnaus princo Edwardo). O tokia pozicija dažniausiai reiškia, kad realių šansų į sostą praktiškai nėra – princas Edwardas tuo metu buvo dar jaunas 32-ejų metų vyras ir visi laukė, kada šis ves ir susilauks palikuonių, kurie Elizabeth tėvą ir ją būtų stūmę eilėje žemyn.
1936-ųjų sausį, būdamas 70 metų, mirė Elizabeth senelis George'as V ir sostą perėmė vyriausias jo sūnus princas Edwardas, kuris, tapęs karaliumi, pasivadino Edwardu VIII. Tačiau tais pačiais metais Edwardas VIII pasipiršo amerikietei Wallis Simpson – du kartus išsiskyrusiai moteriai. Tai sukėlė didžiulį visuomenės ir valdžios institucijų pasipriešinimą, tačiau karalius nebuvo linkęs dėl to atsisakyti meilės – jis pasirinko atsisakyti karūnos (1937 metais jis susituokė su Wallis Simpson, su kuria nugyveno iki mirties, tačiau vaikų jiedu taip ir nesusilaukė).
Taip 1936-ųjų gruodžio 11-ąją karaliumi tapo jaunesnysis Edwardo brolis princas Albertas, po karūnavimo pasivadinęs George'u VI, o jo vyriausia dukra 10-metė Elizabeth (jis su žmona turėjo dar vieną dukrą princesę Margaret) netikėtai tapo tiesiogine sosto įpėdine.
Mergaitę pradėta ruošti būsimoms pareigoms ir būdama vos 16-os metų Elizabeth viena pati dalyvavo pirmame oficialiame vizite. Būdama 21-erių Elizabeth pirmą kartą lydėjo savo tėvus į oficialų užsienio vizitą – pirmoji jos kelionė buvo į Afriką.
Meilė, santuoka ir šeima
Elizabeth su savo būsimuoju vyru Philipu, tuometiniu Graikijos ir Danijos princu, susipažino kai jai tebuvo aštuoneri, o jam – trylika (jiedu yra tolimi giminaičiai). Dar kartą Elizabeth ir Philipas susitiko po penkerių metų, ir nors tada princesei tebuvo trylika, ji karštai įsimylėjo. Jaunuoliai rašė vienas kitam meilės laiškus ir bendravo per atstumą, kol galiausiai 1947-aisiais buvo paskelbta apie sužadėtuves – Elizabeth tuo metu buvo 21-eri, o Philipui – 26-eri.
Sužadėtuvės tuo metu sulaukė prieštaringų reakcijų – vieni džiaugėsi, kad princesė išteka, o kitiems užkliuvo tai, kad Philipas – užsienietis. Be to, pro akis nepraslydo ir tai, kad jo seserys buvo ištekėjusios už vokiečių, turėjusių abejotinų ryšių su naciais.
Prieš vestuves Philipas atsižadėjo savo graikiškų ir daniškų titulų, pakeitė religiją (iš graikų ortodoksų bažnyčios perėjo į anglikonų) ir tapo Philipu Mountbattenu – prisiėmė savo motinos, kilusios iš britų šeimos, pavardę. Po vestuvių su Elizabeth jam suteiktas Edinburgo hercogo titulas (princo titulas jam suteiktas tik po dešimties metų, 1957-aisiais).
1947-ųjų lapkričio 20-ąją įsimylėjėliai oficialiai tapo vyru ir žmona, amžiną meilę vienas kitam prisiekę Vestminsterio abatijoje.
Po metų, 1948-ųjų lapkričio 14-ąją, Elizabeth ir Philipas susilaukė pirmo vaiko – princo Charleso. Elizabeth motina tapo būdama 22-ejų. Neilgai trukus pasaulį išvydo ir antras poros vaikas – princesė Anne, gimusi 1950-ųjų rugpjūčio 15-ąją.
Idilišką Elizabeth gyvenimą sutrikdė ankstyva tėvo mirtis – karalius George'as VI mirė 1952-ųjų vasario 6-ąją, būdamas 56-erių. Tuo metu Elizabeth su vyru (jis ir pranešė žmonai apie jos tėvo mirtį) viešėjo Kenijoje, į kurią nuvyko kaip princesė ir iš kurios grįžo kaip gedinti karalienė.
Karaliene Elizabeth tapo būdama labai jauna, vos 25-erių metų. Oficiali Elizabeth II karūnavimo ceremonija įvyko 1953-iųjų birželio 2-ąją Vestminsterio abatijoje.
Jau būdama karalienė Elizabeth II pagimdė dar du sūnus – 1960-ųjų vasario 19-ąją gimė princas Andrew, o 1964-ųjų kovo 10-ąją – princas Edwardas. Jauniausio sūnaus Elizabeth II susilaukė būdama 38-erių.
Su karaliene Elizabeth II princas Philipas santuokoje pragyveno 73-ejus metus. Jie sulaukė ne tik keturių vaikų, bet aštuonių anūkų ir net dešimties proanūkių. Kartu princas Philipas ir karalienė Elizabet II apkeliavo visą pasaulį – nuo Australijos iki Amerikos, nuo Afrikos iki Indijos.