Kas nutiktų, jei atsisakytume smarkiai perdirbto maisto?

Moteris, laikanti salierus / Vida Press nuotr.
Moteris, laikanti salierus / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2016-04-02 10:40
AA

Žurnalas „BMJ Open“ kovo pradžioje paskelbė apie tyrimą, kad 57,9 proc. amerikiečių raciono sudaro labai smarkiai perdirbtas maistas, turintis daug cukraus, cheminių priedų ir kitos velniavos. Mes nuo amerikiečių šiuo klausimu labai nesiskiriame. Kas nutiktų, jei apribotume tokio maisto vartojimą?

Pirmiausia reikėtų išsiaiškinti, kas yra tas perdirbtas maistas. Tai, kas nėra nuskinta tiesiai nuo medžio ar krūmo arba išrauta iš žemės, jau yra perdirbta. Net jeigu tai ir nuskinta/išrauta, bet į tą maistą pridėta konservantų, saldiklių, dažiklių, druskos, aliejų ar kitų priedų, tai irgi perdirbtas maistas.

Nors maistas perdirbamas norint padaryti jį tinkamą valgyti arba gardesnį, perdirbimo metu žūva daug vitaminų ir mineralinių medžiagų.

Nors maistas perdirbamas norint padaryti jį tinkamą valgyti arba gardesnį, perdirbimo metu žūva daug vitaminų ir mineralinių medžiagų.

Natūralūs maisto produktai – šviežios daržovės, vaisiai, riešutai, sėklos, kiaušiniai, rupūs miltai, natūralūs ryžiai ir viso grūdo dalių kruopos ir pan.

Tyrėjai padarė išvadą, kad sumažintas smarkiai perdirbto maisto produktų vartojimas būtų veiksmingas būdas sumažinti cukraus amerikiečių racione kiekį. Mat 90 proc. cukraus gaunama iš perdirbto maisto. Jis skatina nutukimą, širdies ligas, diabetą, vėžį, migreną ir kt.

Kartų skirtumai / 123rf nuotr.

Kadangi tai nėra sveika, kyla klausimas, kas nutiktų, jei žmonės atsisakytų perdirbto maisto arba vartotų jo mažiau?

  • Pagražėtų oda. Odos ląstelės atsinaujina kas 28 dienas, todėl pamatyti rezultatą reikia dar ilgesnio laiko. Gražios odos priešas – cukrus ir aukštą glikeminį indeksą turintys produktai. Jie sukelia uždegimą, dėl to gali pradėti berti odą, atsirasti nelygumų. O štai antioksidantai, esantys daržovėse ir vaisiuose, – atvirkščiai, skaistina odą ir ilgiau išsaugo jos jaunystę.
  • Po kelių dienų sumažėtų galvos skausmų. Įvairūs perdirbtame maiste esantys priedai (natrio glutamatas, nitritai, nitratai) skatina migreną.
  • Po kelių mėnesių, gal net savaičių sumažėtų svoris. Kokybiškas tikras maistas turi daug maistingų medžiagų ir mažiau kalorijų bei angliavandenių. Nuo neperdirbto maisto greičiau pasisotiname ir tas sotumo jausmas išlieka ilgiau, dėl to mažiau užkandžiaujama.
  • Pagerėtų virškinimas. Vieniems užtektų kelių dienų, kitiems – poros savaičių, tačiau virškinimas ilgainiui pagerėtų visiems. Jei perdirbtą maistą pakeistumėte į turintį daugiau ląstelienos, ji išvalytų organizmą nuo toksinų. Pradžioje galbūt pūstų pilvą, bet šis nemalonus pojūtis praeitų.
  • Pagerėtų miegas. Daug cukraus arba druskos turintis maistas prieš miegą yra labai netinkamas. Nuo druskos gali pradėti troškinti, o nuo cukraus – kilti noras dar valgyti.
  • Turėtumėte daugiau energijos. Natūralų maistą organizmui lengviau pasisavinti. O valgydami cukraus gausaus maisto, patenkame tarsi į užburtą ratą, kai pradžioje energijos būna daug (nes smarkiai pakyla cukraus kiekis kraujyje), o po kokios valandos pajuntame nuovargį ir apsnūdimą (cukraus kiekis kraujyje staiga sumažėja).

    Jums reikia tokio maisto, kuris palaikytų stabilų cukraus kiekį kraujyje – tuomet energijos pakaks, ir nuotaika bus geresnė.
  • Suaktyvėtų smegenų veikla. Smegenys pasisavina apie penktadalį mūsų suvartojamo maisto, todėl norint, kad jos gerai veiktų, maistas turi būti kokybiškas. Pastebėta, kad smegenims itin patinka riebesnės žuvys, avokadai, špinatai ir kitos lapinės daržovės, kiaušiniai, ankštinės daržovės, bananai, uogos, graikiniai riešutai (jau vien jų forma atkartoja mūsų smegenis).

    Vienintelis smegenims naudingas perdirbtas maistas – tai juodasis šokoladas.