Kas padeda geriau miegoti? Miego ekspertų patarimai
Jeigu ir nepavyks kontroliuoti visų aplinkybių, kurios trukdo išsimiegoti, bet pasiseks pakeisti vieną kitą netikusį įprotį, rytai taps malonesni (nes rečiau teks baisėtis patinusiais, patamsėjusiais paakiais ir apsiblaususia oda). Pateikiame keletą miego ekspertų patarimų.
1. Gulkitės ir kelkitės tuo pačiu metu. Turime galvoje ir darbo dienas, ir savaitgalius. Toks elgesys padeda kūnui susidėlioti miego ir budrumo ciklus, dėl to naktinis poilsis tampa kokybiškesnis. Tačiau jei per penkiolika minučių neužmiegate, neprievartaukite savęs desperatiškai mėgindama tai padaryti – verčiau paskaitykite ar imkitės dar ko nors, kas padėtų atsipalaiduoti. Vėl pradėkite migdytis tada, kai pajusite apimantį snaudulį.
2. Praktikuokite ritualą. Jei kas vakarą artėjant nakčiai trumpai pagulėsite šiltoje aromatizuotoje vonioje (labai tinka jūros druska su verbenų, rožių, mairūnų, citrinų aliejais), nusiprausite po šiltu dušu, pasiklausysite malonios muzikos ir pan., irgi duosite kūnui aiškų ženklą, kad metas „keisti plokštelę“.
3. Sekite, ką valgote ir geriate. Skysčio ir maisto pilnas skrandis tikrai nepadeda gerai išsimiegoti. Alkio jausmas, tokie stimuliatoriai kaip nikotinas, kofeinas, šokoladas, aštrus maistas – irgi. Beje, ar žinojote, kad apsvaiginti gebantis alkoholis nakčiai įsibėgėjus gali tapti pabudimo priežastimi? O štai šie maisto produktai skatina hormonų, susijusių su miegu, gaminimą (visi jie turi aminorūgšties triptofano): riebi žuvis, mėsa (pirmenybė – liesai), laukiniai ryžiai, įvairios pupelės, lęšiai, bananai, pienas, vyšnių sultys, kiaušiniai, graikiniai ir anakardžių riešutai, špinatai. Baltyminio maisto valgykite saikingai, nes jis sunkiai virškinamas – ir tai gali trikdyti nakties poilsį.
4. Pasirūpinkite komfortu. Aplinka, kurioje miegate – vienas iš lemiamų gilaus, ramaus miego veiksnių, todėl būtų idealu įsirengti tik miegui skirtą patalpą. Aišku, be televizoriaus ar kompiuterio. Joje turėtų būti tamsu, vėsu, ramu, švaru, galėtų kvepėti eteriniu aliejumi, kuris padeda atsipalaiduoti (levandų, melisų, citrinmedžių žiedų).
Čiužinys – gero miego komponentas, kurį ne visi pakankamai įvertina, o gaila... Patartina pasidomėti įvairiomis čiužinių rūšimis (būna spyruoklinių, viskoelastinių, lateksinių, poliuretaninių...), pasverti pliusus ir minusus, o perkant dar ir keliolika minučių ant jų pagulėti (jei pardavėjas neleidžia, eikite į kitą parduotuvę). Kūnas turi jums pasakyti, tinka čiužinys ar ne. Bet ir to maža, jei miegate ne viena. Jūsų partneris nesivarto, nevaikšto į tualetą, miega kaip užmuštas? Nuostabu, tačiau jei yra kitaip, čiužinio vibracijos, kurių kelia brangiausiasis, gali smarkiai prastinti jums poilsį. Jas čiužiniai neutralizuoja skirtingai.
Gamintojai visada akcentuoja faktą, kad jų produkcija geba efektyviai švelninti vibracijas, – už tai, matyt, verta sumokėti brangiau. Galbūt miegą pagerintų ir kitokia pagalvė ar naujas jos užvalkalas. Teigiama, kad natūralus šilkas ne tik teikia nuostabų komforto pojūtį, bet ir saugo odą nuo sausėjimo ir raukšlių, plaukus – nuo lūžinėjimo.
5. Įtraukite į dienotvarkę fizinę veiklą. Ji gerina miego kokybę. Aišku, jei sugalvosite pasimankštinti vakare, sužadintas organizmas gali ilgokai nenurimti, todėl apdairiai rinkitės laiką.
6. Išmokite kontroliuoti stresą. Šis, galvoje provokuojantis neramių minčių laviną, – bene pikčiausias miego priešas. Jums gali padėti geresnis dienos organizavimas, prioritetų nustatymas, darbų delegavimas kitiems, taip pat leidimas sau pailsėti, specialių atsipalaidavimo technikų praktikavimas.