Kodėl bėgant ką nors skauda?

Trauma / Vida Press nuotr.
Trauma / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Sveikatos specialistų teigimu, bėgimas yra viena labiausiai savijautą gerinti padedančių sporto šakų – mažina stresą, stiprina imunitetą, skatina protinę veiklą ir kūrybingumą bei gerina atmintį. Deja, daugumai bėgiojančių žmonių bėgant skauda kurią nors kūno vietą.

Labiausiai skauda kojas

Dažniausiai bėgantiesiems skauda kojas, rečiau – nugarą, pėdas, pilvą ar kitas kūno dalis. Lengvaatletė, ilgų nuotolių bėgikė Diana Lobačevskė sako, kad skausmas bėgant yra normalus dalykas.

„Pradedantis bėgioti žmogus yra fiziškai silpnas, todėl yra normalu, kad jam viską skauda. Derėtų suklusti ir atskirti sąnarių ir raumenų skausmus. Tai yra du skirtingi dalykai. Jei bėgiojant skauda sausgysles ar sąnarius, vadinasi žmogus daro kažką ne taip, tačiau raumenų skausmo nereikia bijoti. Tai nėra trauma“, – pasakoja profesionali sportininkė.

Anot jos, kiekvienam bėgiojančiam būtina įsiklausyti į kūno siunčiamus signalus ir jei skausmas toks, kad net negalite paeiti, tai ženklas, jog kuriam laikui privalote sustoti.

„Man ir pačiai neretai tenka susidurti su skausmu, nes turiu tokią ydą, kad nemėgstu ilsėtis. Mano kūnas dirba du kartus per dieną ir kai staiga man sako sustoti ir savaitę kūnui neduoti jokio krūvio, būna labai sudėtinga. Tada bėgiojimą iškeičiu į kitą sportą – plaukimą ar važinėjimą dviračiu. Poilsiui renkuosi ir masažus, tai puikus būdas atstatyti pavargusius raumenis.“

Skausmui malšinti gali padėti ir šaltis

Po treniruotės juntamas skausmas rodo, kad raumuo atsistato. Dažniausiai tai treniruotės metu atsiradusių mikroskopinių įtrūkimų raumenyje ir aplinkiniuose jungiamuosiuose audiniuose rezultatas.

„Šių įtrūkimų vietose prasideda nedidelis uždegiminis procesas, kuris ir tampa skausmo, maudimo ir tempimo priežastimi. Simptomams palengvinti galima reikiamą sritį tepti geliu ar tepalu nuo skausmo, turinčiu skausmą ir uždegimą malšinančių veikliųjų medžiagų – NVNU (nesteroidinių vaistų nuo uždegimo)“, – pataria „Eurovaistinės“ vaistininkė Regina Razulevičiūtė.

Jos teigimu, vaistai mažina dėl uždegimo atsiradusį patinimą, paraudimą, karščiavimą ir skausmą. Tačiau skausmą galima malšinti ne tik tepalais. Vaistininkė teigia, kad yra ir kitų veiksmingų priemonių. „Vienas paprasčiausių būdų sumažinti po bėgimo ar kitos fizinės veiklos juntamą skausmą – masažas. Padėti jums gali ir vyšnių sultys, imbieras, ciberžolė – tai natūralios uždegiminius procesus slopinančios priemonės. Arbūzo sulčių gėrimas ar arnikos tepalas raumenims gali suteikti palengvėjimo jausmą.“

Šaltis taip pat mažina audinių patinimą ir uždegiminį atsaką. Ledo kompresai tiesiogiai veikia taškus, kuriuose telkiasi skausmas. Įvyniotą į rankšluostį leduką ant skaudamų vietų rekomenduojama laikyti 15–20 minučių.

Profesionalo patarimas – neskubėkite

Pernai Meksike maratoną laimėjusi profesionali sportininkė D. Lobačevskė pradedantiesiems bėgikams pataria neskubėti.

„Reikia pradėti po truputį, nebandyti siekti rezultato maksimaliai, nes po trijų dienų ar savaitės jūs nenorėsite žiūrėti į bėgimą. Rezultatų niekada nepamatysite greitai, jų reikia išlaukti.“

Neprofesionaliai sportuojantiems vaistininkė rekomenduoja nepamiršti tempimo bei apšilimo pratimų, kurie padeda išvengti rimtesnių bei sunkesnių traumų, fizinį krūvį didinti palaipsniui, nepersistengti ir nepervargti.

Tinkamiausias laikas sportuoti yra tarp 17 ir 20 valandos, nes organizmas geriausiai prisitaiko fiziniam aktyvumui.

„Padarius pertrauką prie įprastinio fizinio krūvio reikėtų grįžti pamažu, nesukeliant streso organizmui. Svarbu stebėti ir savo savijautą kitą dieną po intensyvesnio fizinio krūvio. Kad fizinis krūvis buvo per didelis rodo prastas miegas, dusulys, raumenų skausmas, padažnėjęs pulsas. Kai savijauta po sporto nėra maloni, nesinori ir toliau reguliariai sportuoti, dėl to rekomenduojama pasirinkti treniruotės intensyvumą individualiai“, – patarimais dalijasi R. Razulevičiūtė.

Specialisčių teigimu, pats tinkamiausias laikas sportuoti yra tarp 17 ir 20 valandos, nes organizmas geriausiai prisitaiko fiziniam aktyvumui, o tai daryti reiktų tris kartus per savaitę. Nepamirškite ir sveikos gyvensenos įpročių, reguliarios ir subalansuotos mitybos bei tinkamos ir patogios aprangos bei avalynės.